Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

KAM ZA KULTÚROU

Dom M. Galandu
Turč. Teplice
Otvorené: Ut.-Pia. 10.30 – 16.30 h, Ne. – 12.30 – 16.30 h
 Moja cesta je názov výstavy Gusta Hegedüša, ktorá bude v GMG inštalovaná do 28. marca. Autor vystavuje v rodnom Turci po prvý raz, ide o cyklus fotografií, na ktorých pracoval od šesťdesiatych rokov. Zaradil do nej čiernobiele fotografie ľudí a krajiny a farebné reportážne zábery.
Kultúrne centrum
Otvorené: Po.-Pi. 9.-17. h
 V Športovej hale na Podháji sa 4. apríla uskutoční koncert Lucie Bílej s orchestrom Petra Maláska. Desaťnásobná slávica pripravuje pre Martin 2,5-hodinovú šou.
 Kone a ich výtvarné spracovanie je témou výstavy srbského výtvarníka Gézu Verebeša, ktorá bude sprístupnená 17. marca.
Matičný dom
Otvorené: každý utorok od 9. do 16. h alebo po telefonickom oznámení

Skryť Vypnúť reklamu

Múzeum
Červeného kríža
Otvorené:do apríla Ut. - Pia. 9. - 15. h

SNM-Múzeum
Andreja Kmeťa
Otvorené: Ut-Ne 9. 17. h
 Za krásou dreva – je názov autorskej výstavy Štefana Straku, ktorá predstaví rezbársku tvorbu jubilanta – člena Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Turca Turčianskeho kultúrneho strediska. Výstava potrvá do 20. marca

SNM - Múzeum kultúry
Čechov na Slovensku
Otvorené: Ut. - Pi. 9. - 16. h
(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)

Slovenské komorné
divadlo
Pokladňa: Ut.-Pi. 10.-12. h a 13.-17.30 h
 Slovenské komorné divadlo ponúka tieto predstavenia: Ivanov (4. marca), Tri sestry (11. marca), Čajka (12. marca), Staré lásky (13. marca), Top Dogs (15. marca), Zvedavá rozprávka (18. marca), Tri sestry (20. marca), Anjeli všedného dňa (28. marca), Staré lásky(29. marca)
 S tvojou dcérou nikdy (14. marca) – hosťujúce predstavenie Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena.

Skryť Vypnúť reklamu

Posádkový klub
Martin
Divadlo
 Detský divadelný súbor Kamarát, ktorý pracuje pri martinskom Centre voľného času Juniorklub bude mať 8. marca slávnostnú premiéru. Pri príležitosti 40. výročia založenia súboru pripravilo divadlo hru s názvom Robin Hood. Uskutoční sa o 14. h v Strojári.

Slovenské národné
literárne múzeum SNK
Otvorené: Denne okrem Po. a Ne.
8. – 16. h
 Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.
 Do 6. marca bude v SNLM inštalovaná výstava venovaná teológovi, pedagógovi, filozofovi kultúry, umenovedcovi a historikovi Ladislavovi Hanusovi. Autor – Viliam Gruska – ho na nej predstavuje v dokumentoch a reflexiách o živote a diele a venuje sa aj osobnostiam, ktoré ho nasmerovali na jeho životnú cestu.

Skryť Vypnúť reklamu

SNm -
Etnografické múzeum
Otvorené: denne okrem Po. od 9.-17. h
 Chute a vône Slovenska – tradície kulinárskej kultúry na Slovensku to je názov aktuálnej výstavy. Múzeum ju pripravilo v rámci dlhodobého projektu Múzeá a etniká, na ktorom spolupracujú všetky pracoviská SNM zamerané na dokumentáciu kultúry etnic-kých minorít, žijúcich na Slovensku. Výstava prezentuje osobitosti tradičnej kuchyne Slovákov, Maďarov, Nemcov, Chorvátov, Ukrajincov, Rusínov, Rómov, Židov a Čechov pri špecifických príležitostiach viazaných na významné dni rodinného alebo výročného zvykoslovného cyklu. Výstava potrvá do 14. apríla.
 V Etnografickom múzeu SNM na Malej hore je sprístupnená aj výstava Tá pravá šálka kávy, ktorá sprevádza návštevníka svetom kávy z miesta jej pôvodu, cez históriu až do súčasnosti. Nechýbajú na nej zaujímavosti, recepty a rady a najmä unikáty zo zbierok zberateľov starožitností. Výstava potrvá do 31. augusta.
 Aktuálne pri príležitosti Roka Andreja Kmeťa inštalovali v SNM-EM výstavu venovanú tomuto zakladateľovi slovenského múzejníctva.
 Miesto Andreja Kmeťa v slovenských dejinách – je téma vedeckej konferencie zameranej na výročie muzeológa A. Kmeťa. Organizuje ju Matica slovenská.

Múzeum
slovenskej dediny
 Skanzen v martinských Jahodníc-
kych hájoch je najrozsiahlejšou expozíciou ľudového staviteľstva a bývania na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára prezentuje 129 objektov a od roku 2005 má celoročnú prevádzku. Okrem tradičnej prehliadky prezentuje množstvo kultúrnovýchovných podujatí.
 Veľká noc na dedine – je názov monotematického podujatia, ktoré sa v skanzene uskutoční 16. marca. Účinkujúci predvedú spevy, tanec, zvykoslovie viažuce sa k Veľkej noci.
Turčianska galéria
Otvorené: denne okrem Po. od 10.-17. h Ne. od 13. – 17. h
 Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci je názov stálej expozície Turčianskej galérie. Reflektuje v historickom exkurze proces formovania modernej podoby slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia v Turci s dôrazom na život v meste Martin.
 Ateliér dieťaťa Kocúr otvára tvorivé dielne, ktoré ponúkajú skupinovú alebo individuálnu prácu s deťmi od 4 do 10 rokov pravidelne každú stredu - dopoludnia pre kolektívy detí a poobede v čase od 14.30 do 17. h pre jednotlivcov.
 Do konca marca sú v galerijných priestoroch inštalované dve výstavy – prvá predstavuje dvojicu výtvarníkov Ivetu Bencovú a Erika Novitzského a druhá život a tvorbu Jozefa Vongreja.
Turčianska knižnica
Otvorené: Po. -Pia. od 9.-18. h, So. od 8. – 12. h
 Turčianska knižnica má pobočky na sídlisku Sever, v Priekope, v Záturčí a na Ľadovni.
 V dňoch 24. až 29. marca sa v rámci Týždňa slovenských knižníc uskutoční viacervo podujatí pre čitateľov regiónu.
 Knižný Vševedko je zábavná vedomostná literárna súťaž pre žiakov 5. až 6. ročníkov základných škôl, ktorá sa uskutoční 26. marca.

Mestská knižnica H.
Zelinovej vo Vrútkach

Otv.: Po. -Pia. od 9.-17.30 h


Turčianske
kultúrne stredisko
Otvorené: počas pracovných dní
 Dieťa v divadle – regionálna súťaž detského divadla, divadla dospelých hrajúceho pre deti a tanečného divadla sa uskutoční 12. marca v martinskom kine Strojár.
 Regionálna prehliadka činoherného a alternatívneho divadla dospelých sa v dňoch 14. až 16. marca uskutoční v Kultúrnom dome Belá-Dulice.
 Mládež spieva – je názov krajskej pre-
hliadky speváckych zborov, ktorá sa 29. marca uskutoční v martinskej Biblickej škole.
 25. marca sa v klube TKS uskutočnia tvorivé dielne vedúcich divadelných súborov.
 Na 27. marca je naplánovaný výtvarný happening – pravidelné mesačné stretnutie členov Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Turca.
Ďalšie výstavy
 Stála expozícia – Pamätná izba Hany Zelinovej je inštalovaná v budove Mestského úradu Vrútky. Približuje život a dielo tejto významnej predstaviteľky slovenskej literatúry, rodáčky z Vrútok. Prezrieť si ju môžete v pracovných dňoch počas pracovného času na radnici.
 V martinskom bare Bono 23 je inštalovaná predajná výstava Viery Kristínovej, ktorá na nej prezentuje maľby na hodvábnych šáloch a šatkách.
 Vo firemnej galérii Hoechst-Biotika je sprístupnená výstava Stanislava Stankociho.
 V martinskej reštaurácii Frito je do 1. apríla inštalovaná výstava fotografií, postfotografií a kresieb Vrútočanky Jozefíny Jarjasovej.
 V martinskom Milleniu je sprístupnená výstava Cisárove nové šaty, ktorá je výsledkom tvorby žiakov ZŠ Jána Kollára v Mošovciach a ich pedagogičky Jany Neumannovej. Je finálnym výsledkom projektu venovaného textilnému dizajnérstvu. Výstava potrvá do 17. marca.
 V T-klube bude 5. marca sprístupnená výstava fotografa Martina Pročka Môj pohľad na Turiec. Spoluorganizuje ju Turčianske kultúrne stredisko.
Vážna hudba
 XIV. ročník vrútockej hudobnej jari sa začne prvým koncertom 24. marca. Miestom tradičného hudobného podujatia bude kultúrna sála Kriváň a Kino 1. máj. Hudobná jar vyvrcholí záverečným koncertom 13. apríla.
Všimli sme si
 ŽSK, Oravské kultúrne stredisko a Národné osvetové centrum vyhlasujú V. ročník celoštátnej literárnej súťaže mladých autorov – Mladá slovenská poviedka 2008. Je vypísaná pre tri vekové kategórie od žiakov základných škôl, cez študentov stredných škôl až po dospelých autorov do 30 rokov. Uzávierka súťaže je 20. apríla. Vyhlásenie výsledkov spojené s literárnym večerom sa uskutoční v Dolnom Kubíne.
 V Bratislave bude tohto roku opäť džezová dielňa, ktorá je určená pre džezmenov i začínajúcich džezmenov – tentoraz s novinkou: vyučovaním ženského džezového spevu. Začína sa 30. júna a organizuje ju Slovenská jazzová spoločnosť a bratislavské Konzervatórium.
 V júni v Trstenej sa uskutoční už XVII. ročník celoštátnej súťaže Dilongova Trstená. Venuje sa umeleckému prednesu slovenskej a svetovej spirituálnej poézie a prózy. Záväzné prihlášky treba na MsÚ v Trstenej posielať do 19. mája.
 Od 7. marca sa budú v Centre voľného času Kamarát v Martine konať veľkonočné trhy, na ktorých remeselníci a drobní výrobcovia predstavia výrobky inšpirované Veľkou nocou.
 V Sučanoch sa v tamojšom kultúrnom dome 9. marca uskutoční výstava veno-vaná jedlám a dobrotám pod názvom Chute a vône Slovenska.
 Lazišťanove Sučany je názov fotovýstavy, ktorá sa 15. marca uskutoční v sučianskom kultúrnom dome.
 V Trusalovej sa 15. marca uskutoční druhý ročník skialpinistického celoslovenského podujatia. Organizuje ho obec Turany.
 Na 19. marca je v Necpaloch naplánovaný Jozefovský jarmok.
 29. marca sa uskutoční I. turiansky ples. Pre Turancov a ich hostí ho organizuje obecný úrad.
(vl)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 5. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 6. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 7. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 8. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 557
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 880
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 310
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 048
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 762
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 559
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 519
 8. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 421
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 374
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 248
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Polícia vyhlásila pátranie po nezvestnom mužovi z Beníc

Naposledy bol videný 2. októbra v Príbovciach. Odvtedy sa o ňom nič nevie.

Nezvestný Milan Kopka.

Primátor Danko zvolal zastupiteľstvo, poslanci budú rozhodovať aj o rozpočte

Rokovanie Mestského zastupiteľstva v Martine sa uskutoční vo štvrtok 26. novembra od 9. hodiny.

Ján Danko, primátor Martina.

Pri Braňovi Stolárikovi sa na martinskej lavičke vystriedalo dvanásť trénerov

Do zoznamu legiend martinského hokeja treba určite zaradiť aj Branislava Stolárika. Odchovanec klubu prišiel prvýkrát na Podháj ako šesťročný a s krátkymi prestávkami pôsobí v štruktúrach klubu už štyridsaťštyri rokov. Bol pri všetkých úspechoch Martina v ére samostatnosti.

Branislav Stolárik v martinskom drese.

Školáci výkresmi poďakovali vojnovým veteránom

Adresátov ďakovných výkresov našla Evanjelická spojená škola vďaka spolupráci s Jozefom Petrášom, predsedom Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Martine.

 Ondrej Kučera sa obrázku a ďakovnej pohľadnici žiakov evanjelickej školy veľmi potešil a žiakom poprial veľa tvorivosti v ich ďalšom štúdiu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri inštalácii vianočnej výzdoby v Mlynoch prišiel mladý muž o nohu

Pracovník spadol z výšky približne 20 metrov. Utrpel množstvo zranení.

FOTO: Po obrovských tolstolobikoch prišli na rad skutoční králi priehrady Ružiná

Vo vodnom diele Ružiná prebieha už štvrtý deň záchranný odlov rýb.

Na rýchlostnej ceste R1 sa dnes stala ďalšia nehoda, vodič je popálený

Po prvej nehode zomrela žena, po druhej bojuje o život muž.

Dve základné školy v Nových Zámkoch hľadajú riaditeľa

Aké podmienky musia spĺňať a koľko budú zarábať?

Už ste čítali?