Kým v Európe si víchrica Emma vzala so sebou aj niekoľko ľudských obetí a na Slovensku narobila šarapaty, k Turcu bola pomerne ohľaduplná. Prudký nárazový vietor, sprevádzaný vo viacerých oblastiach zrážkami, ba aj krupobitím, narobil roboty najmä hasičom. Martinskí v sobotu 1. marca čistili doobeda upchatý potok v Záturčí, ktorý zaplavoval rodinný dom a podvečer na ceste na Martinské hole odstraňovali padnutý strom. Ďalší našli aj na druhý deň ráno na Šoltésovej ulici. Pre teplic-
kých hasičov bol víkend akčnejší. V sobotu poobede z pivnice v rodinnom dome v Turčianskych Tepliciach odčerpávali vodu a následne spiľovali štyri padnuté stromy, a to dvakrát v kúpeľnom meste a dvakrát v mošovskom parku.
Popadané stromy tiež porušili dodávky elektrickej energie. Hovorca Stredoslovenskej energetiky (SSE) v Žiline Michal Grof nás informoval, že k asi 20 000 odberateľom v stredoslovenskom regióne, ktorých výpadky dodávky poškodili, patrili aj obyvatelia Veľkého Čepčína a Čremošného. Víchrica porušila 6 trafostaníc, ktoré obce zásobujú elektrickou energiou. Starostka Veľkého Čepčína Jana Boďová nám povedala, že bez elektriny boli obyvatelia v nedeľu 2. marca ráno iba na polhodinku. Počas nej elektrikári odstraňovali chybu pri rodinnom dome, kde došlo k skratu elektrického vodiča, svietili iba na jednu fázu. Na jednu fázu fungovalo od nočných sobotňajších hodín aj celé Čremošné. Starosta Milan Hruška nás informoval, že už ráno v nedeľu opravári chybu odstránili.
Lucia Muthová z Allianz - Slovenská poisťovňa uviedla, že víkendová víchrica napáchala najväčšie škody v oblasti Záhoria, stredného a južného Slovenska. Smerom na východ bola intenzita víchrice nižšia, a to sa prejavilo aj na počte škôd. Oblasť Turca a samotný okres Martin patrí medzi stredne postihnuté regióny. Do štvrtku 6. marca zaregistrovala Allianz - Slovenská poisťovňa z nášho regiónu 60 poistných udalostí. „Škody vznikali predovšetkým na strechách rodinných domov, na ktorých vietor strhol krytinu, či porozbíjal okná. Väčšie škody zapríčinili padnuté stromy, ktoré v zalesnených oblastiach poškodili najmä chaty. V týchto prípadoch došlo k rozsiahlejšej deštrukcii aj nosných častí budov a škody dosahujú rádovo stotisíc korún. Väčšina vzniknutých škôd je v rozsahu niekoľko tisíc až 10 tisíc korún. V oblasti Martina sme doposiaľ nezaznamenali jednotlivé škody, na rozdiel od spomínaných južných a západných oblastí Slovenska,“ špecifikovala Lucia Muthová.
Ako sme zistili, v Turci sa na-ozaj Emma neukázala v zlom. Jej najvyššiu silu namerali meteorológovia na horách, konkrétne na Chopku. V sobotu 1. marca prešla okolo tohto kopca silou 42 m/s. V Žiline, kde je najbližšia meracia stanica, zaregistrovali v sobotu ráno vietor s rýchlosťou 13 m/s a večer zosilnel na 19 m/s.
Podľa meteorológa Petra Borsányiho z SHMÚ v Banskej Bystrici sú prudké vetry vo februári a v marci bežné. „Vznikajú najmä pri veľkých teplotných rozdieloch, prichádzajú počas búrok a ak prúdia zo severozápadu,“ vysvetlil. Nie všade ich intenzita musí byť rovnaká. Mnohé závisí od reliéfu terénu. „Kotlinové oblasti sú víchricami menej postihnuté. Turčiansku kotlinu podľa neho chránia pred vetrom okolité kopce, ktoré vietor nadnášajú, kvôli čomu nie je taký ostrý. Avšak popri Váhu môže jeho silu cítiť viac,“ špecifikoval Peter Borsányi.
Vo štvrtok 6. marca meteorológovia predpovedali na najbližší týždeň vietor, nie však nárazový, takže by nemal mať ničivé dôsledky. (MD)