Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

KAM ZA KULTÚROU

Dom Mikuláša
Galandu, Turč. Teplice
Otvorené: Ut.-Pia., 10.30 – 16.30 h, Ne. – 12.30 – 16.30 h
 Moja cesta je názov výstavy Gusta Hegedüša, ktorá bude v GMG inštalovaná do 28. marca. Autor vystavuje v rodnom Turci po prvý raz, ide o cyklus fotografií, na ktorých pracoval od šesťdesiatych rokov. Zaradil do nej čiernobiele fotografie ľudí a krajiny a farebné reportážne zábery.
Kultúrne centrum
Otvorené: Po.-Pi., 9.-17. h
 V Športovej hale na Podháji sa 4. apríla uskutoční koncert Lucie Bílej s orchestrom Petra Maláska. Desaťnásobná slávica pripravuje pre Martin 2,5-hodinú šou.
 Kone a ich výtvarné spracovanie je témou výstavy srbského výtvarníka Gézu Verebeša, ktorá bude sprístupnená 17. marca.
 Odvčera je vo výstavných priestoroch Kultúrneho centra sprístupnená výstava Valérie Szépeovej a Jula Ciglana, členov Detvianskej umeleckej kolónie. V Martine budú do 5. apríla vystavovať svoju tvorbu, ktorá je v prípade obidvoch výtvarníkov predovšetkým odrazom ich osobitého vnímania krajiny.
Matičný dom
Otvorené: každý utorok od 9. do 16. h alebo po telefonickom oznámení

Skryť Vypnúť reklamu

Múzeum
Červeného kríža
Otvorené: do apríla Ut. - Pia. 9. - 15. h

SNM – Múzeum
Andreja Kmeťa
Otvorené: Ut. -Ne. 9. 17. h
 Za krásou dreva – je názov autorskej výstavy Štefana Straku, ktorá predstaví rezbársku tvorbu jubilanta – člena Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Turca Turčianskeho kultúrneho strediska. Výstava potrvá do 20. marca

SNM-Múzeum kultúry
Čechov na Slovensku
Otvorené: Ut. -Pi. 9. - 16. h
(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)

Posádkový
klub Martin
Slovenské
komorné divadlo
Pokladňa: Ut.-Pia., 10.-12. h a 13.-17.30 h
 Slovenské komorné divadlo ponúka tieto predstavenia: Tri sestry (11. marca), Čajka (12. marca), Staré lásky (13. marca), Top Dogs (15. marca), Zvedavá rozprávka (18. marca), Tri sestry (20. marca), Anjeli všedného dňa (28. marca), Staré lásky(29. marca)
 S tvojou dcérou nikdy (14. marca) – hosťujúce predstavenie Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenské národné
literárne múzeum SNK
Otvorené: Denne okrem Po. a Ne.
8. – 16. h
 Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.
 Do 6. marca bude v SNLM inštalovaná výstava venovaná teológovi, pedagógovi, filozofovi kultúry, umenovedcovi a historikovi Ladislavovi Hanusovi. Autor – Viliam Gruska – ho na nej predstavuje v dokumentoch a reflexiách o živote a diele a venuje sa aj osobnostiam, ktoré ho nasmerovali na jeho životnú cestu.

SNM -
Etnografické múzeum
Otvorené: denne okrem Po. od 9.-17. h

Skryť Vypnúť reklamu


 Chute a vône Slovenska – tradície kulinárskej kultúry na Slovensku to je názov aktuálnej výstavy. Múzeum ju pripravilo v rámci dlhodobého projektu Múzeá a etniká, na ktorom spolupracujú všetky pracoviská SNM zamerané na dokumentáciu kultúry etnic-kých minorít, žijúcich na Slovensku. Výstava prezentuje osobitosti tradičnej kuchyne Slovákov, Maďarov, Nemcov, Chorvátov, Ukrajincov, Rusínov, Rómov, Židov a Čechov pri špecifických príležitostiach viazaných na významné dni rodinného alebo výročného zvykoslovného cyklu. Výstava potrvá do 14. apríla.
 V Etnografickom múzeu SNM na Malej hore je sprístupnená aj výstava Tá pravá šálka kávy, ktorá sprevádza návštevníka svetom kávy z miesta jej pôvodu, cez históriu až do súčasnosti. Nechýbajú na nej zaujímavosti, recepty a rady a najmä unikáty zo zbierok zberateľov starožitností. Výstava potrvá do 31. augusta.
 Aktuálne, pri príležitosti Roka Andreja Kmeťa, inštalovali v SNM-EM výstavu venovanú tomuto zakladateľovi slovenského múzejníctva.
 Miesto Andreja Kmeťa v slovenských dejinách – je téma vedeckej konferencie zameranej na výročie muzeológa A. Kmeťa. Organizuje ju 19. marca Matica slovenská.
 Do 31. marca potrvá výstava Pavla Čapu Fotografie a dokumenty, ktorá je venovaná dokumentácii pôsobenia Slovenska v mierových misiách po celom svete. Výstava je skombinovaná s výstavou kovačických a padinských insitných maliarov slovenského pôvodu.

Múzeum
slovenskej dediny
 Skanzen v martinských Jahodníckych hájoch je najrozsiahlejšou expozíciou ľudového staviteľstva a bývania na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára prezentuje 129 objektov a od roku 2005 má celoročnú prevádzku. Okrem tradičnej prehliadky prezentuje množstvo kultúrnovýchovných podujatí.
 Veľká noc na dedine – je názov monotematického podujatia, ktoré sa v skanzene uskutoční 16. marca. Účinkujúci predvedú spevy, tanec, zvykoslovie viažúce sa k Veľkej noci.
Turčianska galéria
Otvorené: denne okrem Po. od 10.-17. h Ne. od 13. – 17. h
 Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci je názov stálej expozície Turčianskej galérie. Reflektuje v historickom exkurze proces formovania modernej podoby slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia v Turci s dôrazom na život v meste Martin.
 Ateliér dieťaťa Kocúr otvára tvorivé dielne, ktoré ponúkajú skupinovú alebo individuálnu prácu s deťmi od 4 do 10 rokov pravidelne každú stredu - dopoludnia pre kolektívy detí a poobede v čase od 14.30 do 17. h pre jednotlivcov.
 Do konca marca sú v galerijných priesto-roch inštalované dve výstavy – prvá predstavuje dvojicu výtvarníkov Ivetu Bencovú a Erika Novitzského a druhá život a tvorbu Jozefa Vongreja.
Turčianska knižnica
Otvorené: Po. -Pia. od 9.-18. h, So. od 8. – 12. h
 Turčianska knižnica má pobočky na sídlisku Severe, Priekope, v Záturčí a na Ľadovni.
 V dňoch 24. až 29. marca sa v rámci Týždňa slovenských knižníc uskutoční viacero podujatí pre čitateľov regiónu.
 Knižný Vševedko je zábavná vedomostná literárna súťaž pre žiakov 5. až 6. ročníkov základných škôl, ktorá sa uskutoční 26. marca.

Mestská knižnica Hany
Zelinovej vo Vrútkach
Otvorené: Po. -Pia. od 9.-17.30 h
 V rámci Týždňa slovenských knižníc sa tu uskutočnia besedy so spisovateľkou a s muzeálnou pracovníčkou Zorou Mintalovou a novinárkou Zuzanou Bukovskou.
 19. marca sa v Kine 1. máj uskutoční finále súťaže o Kráľa čitateľov, ktoré je určené pre žiakov základných škôl.
 Andersenova noc – je podujatie, ktoré pre čitateľov staršieho školského veku pripravuje knižnica na 29. marca.

Turčianske
kultúrne stredisko
Otvorené: počas pracovných dní
 Dieťa v divadle – regionálna súťaž detského divadla, divadla dospelých hrajúceho pre deti a tanečného divadla sa uskutoční 12. marca v martinskom kine Strojár.
 Regionálna prehliadka činoherného a alternatívneho divadla dospelých sa v dňoch 14. až 16. marca uskutoční v Kultúrnom dome Belá-Dulice.
 Mládež spieva – je názov krajskej pre-
hliadky speváckych zborov, ktorá sa 29. marca uskutoční v martinskej Biblickej škole.
 25. marca sa v klube TKS uskutočnia tvorivé dielne vedúcich divadelných súborov.
 Na 27. marca je naplánovaný výtvarný happening – pravidelné mesačné stretnutie členov Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Turca.
Ďalšie výstavy
 Vo firemnej galérii Hoechst-Biotika je sprístupnená výstava Stanislava Stankociho.
V martinskej reštaurácii Frito je do 1. apríla inštalovaná výstava fotografií, postfotografií a kresieb Vrútočanky Jozefíny Jarjasovej.
 V martinskom Milleniu je sprístupnená výstava Cisárove nové šaty, ktorá je výsledkom tvorby žiakov ZŠ Jána Kollára v Mošovciach a ich pedagogičky Jany Neumannovej. Je finálnym výsledkom projektu venovaného textilnému dizajnérstvu. Výstava potrvá do 17. marca.
 Do 1. júna potrvá vo výstavnej sále Budatínskeho hradu výstava Modely dopravných prostriedkov. Organizuje ju Považské múzeum v Žiline.
Vážna hudba
 Cantica Collegium Musicum bude 16. marca vystupovať v sučianskom katolíckom kostole.
 XIV. ročník vrútockej hudobnej jari sa začne prvým koncertom 24. marca. Miestom tradičného hudobného podujatia bude kultúrna sála Kriváň a Kino 1. máj. Hudobná jar vyvrcholí koncertom 13. apríla.
 Komorné hudobné zoskupenie z Martine Missio sa vybralo na svoju Tour 2008. V Turci majú 10. mája naplánovaný koncert v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Martine - Severe a 17. júla v Kostole sv. Margity v Turčianskom Jasene.
V Turčianskej galérii sa 14. marca o 17. h
uskutoční klavírny recitál poslucháčky Žilinského konzervatória Márie Hočovej. Odznejú skladby J. S. Bacha, L. van Beethovena, M. Moszkowskeho, E. Suchoňa a F. Liszta.
Všimli sme si
 Od 7. marca sa budú v Centre voľného času Kamarát v Martine konať veľkonočné trhy, na ktorých remeselníci a drobní výrobcovia predstavia výrobky inšpirované Veľkou nocou.
 V Robotníckom kultúrnom dome v Sučanoch sa 14. marca uskutoční kurz zdobenia kraslíc.
 V Trusalovej sa 15. marca uskutoční druhý ročník skialpinistického celoslovenského podujatia. Organizuje ho obec Turany.
 Na 19. marca je v Necpaloch naplánovaný Jozefovský jarmok.
 29. marca sa uskutoční I. turiansky ples. Pre Turancov a ich hostí ho organizuje obecný úrad.
Vyšlo
 Druhé číslo Literárnej revue literárneho klubu Mädokýš sa už nachádza medzi svojimi fanúšikmi. Jej obsah tvoria pravidelné rubriky, na prvej strane je fotografia zo Slovenského večera v pražskom obratníku, na ktorom sa aktívne zúčastnil aj Martinčan Mathej Thomka. (VL)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 139
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 544
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 143
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 12 937
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 125
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 581
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 742
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 891
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 751
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 716
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Vo Veľkom Čepčíne mali pilné leto

Tešia sa novým priestorom.

vo Veľkom Čepčíne zrekonštruovali aj obecný dom.
Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobytu v prírode v okrese bydliska.
Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Koronavírus v hokejovej kabíne, zostalo len päť zdravých

Takmer celý hokejový tím HK Martin musel ísť do karantény. V prvoligovom mužstve sa objavilo 23 pozitívnych testov na koronavírus.

Martinská hokejová kabína je už aktuálne prázdna.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V piatok zachytili takmer 1 700 pozitívnych (minúta po minúte)

Na Orave sa začala pilotná časť celoplošného testovania na Covid-19.

TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry

V prípade priaznivého vývoja situácie na Slovensku by mohli znova otvoriť 6. novembra.

Na Liptove pribudol v piatok dosiaľ najvyšší počet infikovaných

Situácia sa začína zhoršovať už aj v okrese Ružomberok.

Už ste čítali?