.
Riaditeľovi MFN Juliánovi Hamžíkovi ho odovzdal ako dar Juraj Bachratý, obchodný manažér spomínanej spoločnosti, ktorá dodáva na našom trhu cytostatiká. Vďaka nemu sú zdravotnícki pracovníci, ktorí pripravujú v Onkologickom centre MFN roztoky cytostatík a dávkujú ich do infúzií pre pacientov, ochránení pred vplyvom veľmi nebezpečných výparov liečiv slúžiacich na chemoterapiu. Uzavretý box s laminárnym prúdením vzduchu zabezpečuje, že výpary cytostatík z vnútra prístroja sa nedostávajú z neho vonku do ovzdušia, ktoré dýchajú zdravotnícki pracovníci pripravujúci infúzie a roztoky. Pri boxe naviac môžu sedieť, čo im uľahčuje prácu. Laminárny box je vybavený tromi filtrami. „Cytostatiká riedime do infúznej fľaše v sterilnom prostredí boxu. Nedostanú sa do nich nečistoty a baktérie, vďaka čomu chránime aj zdravie pacientov. Vzduchová clona zabraňuje, aby nebezpečné výpary vychádzali z boxu a ohrozovali naše zdravie,“ dodala Jozefína Králiková.
Pripomíname, že cytostatiká sú prášky, ktoré treba rozpustiť v rozpúšťadle, zriediť a potom ich nadávkovať do jednotlivých infúzií v množstve úmernom hmotnosti pacienta. Podávajú sa obyčajne v infúznom vyhotovení. Pri manipulácii s nimi musí mať zdravotník zabezpečenú čo najlepšiu ochranu zdravia. Cytostatiká sú totiž sami osebe karcinogénne a ako liečivo sa musia používať iba veľmi zriedené a za prísnych bezpečnostných opatrení pri výrobe roztokov.
„Takéto zariadenie je bežné a je podmienkou prevádzkovania onkologického pracoviska, kde sa pacienti liečia chemoterapiou. Kvalita boxu ale závisí od finančných možností nemocnice, prípadne od sponzorov. My sme dostali špičkový prístroj,“ dodala primárka onkologického centra Eva Hajtmanová. Podľa Juliána Hamžíka, riaditeľa Martinskej fakultnej nemocnice, väčšina sponzorov prispeje nemocnici menšími sumami či vecnými darmi v hodnote niekoľko tisíc, alebo niekoľko desiatok tisíc korún, ale laminárny box je ojedinelý sponzorský dar.
(GR)