V rámci nej sa návštevníkom predstavia folklórne súbory z Martina a zo Žiliny (DFS Turiec, DFS Lieska), ktoré vo svojom vystúpení vynesú z dediny Murienu ako symbol zimy a smrti a prinesú nový život a silu v podobe zelenej, rozkvitnutej halúzky - letka, letečka.
V areáli skanzenu zároveň budeme môcť v predtermíne prežiť veľkonočné zvyky s detskými jarnými hrami, veľkonočnou šibačkou a oblievačkou. Programové vystúpenie o tom, ako boli predveľkonočné a veľkonočné zvyky zaužívané v Dubovom, predstaví vo svojom programe Folklórny súbor z Dubového. Folklórny súbor z Turčianskej Štiavničky návštevníkom predvedie, ako sa na jar sadili stromčeky na panstve grófa Révaia. Nebude chýbať ani dobrá nálada, o ktorú sa postarajú muzikanti ľudových hudieb.
Pripravené sú i ďalšie aktivity, ktoré podčiarknu veľkonočný charakter podujatia v jahodníckom skanzene. Rôzne techniky zdobenia veľkonočných kraslíc a spôsobov pletenia tradičných korbáčov predvedú ľudoví remeselníci. V súťaži o najkrajšie vymaľovanú alebo iným spôsobom ozdobenú kraslicu môžu svoju šikovnosť predviesť aj súťaživí návštevníci, ktorí sa rôznym technikám výzdoby kraslíc priučia aj v tvorivej dielni v elementárnej škole z Petrovíc. Tam si budú môcť upliesť aj korbáč z vŕbového prútia, prípadne vystrúhať píšťalku.
Pripravená je i výstava aranžmánov z kvetov, rastlín, stromov a zbierkových predmetov múzea s veľkonočnými a jarnými motívmi, občerstvenie slovenskej kuchyne a pribudne aj symbol podujatia – kraslicový strom určený určený na výzdobu kraslicami, ktoré si návštevníci vyrobia v tvorivej dielni. Predjarná nedeľa bude plná hier pre detí súťaží i aktívneho zapojenia sa do príprav blížiacej sa Veľkej noci.
Toto tradičné podujatie patrí už neodmysliteľne do kalendára národopisného roka v múzeu slovenskej dediny a je prvým v tomto roku. Podujatie sa začne predpoludním o desiatej hodine a skončí sa popoludní o 16. h. Na návštevu veriacich bude tradične pripravený i kostolík z Rudna. O 13.30 h sa tu uskutoční r. k. sv. omša. ⋌(RR)