Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

KAM ZA KULTÚROU

Dom Mikuláša
Galandu, Turč. Teplice
Otvorené: Ut.-Pia., 10.30 – 16.30 h, Ne. – 12.30 – 16.30 h
 Moja cesta je názov výstavy Gusta Hegedüša, ktorá bude v GMG inštalovaná do 28. marca. Autor vystavuje v rodnom Turci po prvý raz, ide o cyklus fotografií, na ktorých pracoval od šesťdesiatych rokov. Zaradil do nej čiernobiele fotografie ľudí a krajiny a farebné reportážne zábery.
Kultúrne centrum
Otvorené: Po.-Pi., 9.-17. h
 V Športovej hale na Podháji sa 4. apríla uskutoční koncert Lucie Bílej s orchestrom Petra Maláska. Desaťnásobná slávica pripravuje pre Martin 2,5-hodinovú šou.
 Odvčera je vo výstavných priestoroch Kultúrneho centra sprístupnená výstava Valérie Szépeovej a Jula Ciglana, členov Detvianskej umeleckej kolónie. V Martine budú do 5. apríla vystavovať svoju tvorbu, ktorá je v prípade obidvoch výtvarníkov predovšetkým odrazom ich osobitého vnímania krajiny. Výstava potrvá do 5. apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

Matičný dom
Otvorené: každý utorok od 9. do 16. h alebo po telefonickom oznámení

Múzeum
Červeného kríža
Otvorené: do apríla Ut.-Pia. 9.-15. h

SNM-Múzeum
Andreja Kmeťa
Otvorené: Ut.-Ne. 9. 17. h
 Za krásou dreva – je názov autorskej výstavy Štefana Straku, ktorá predstaví rezbársku tvorbu jubilanta – člena Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Turca Turčianskeho kultúrneho strediska. Výstava potrvá do 20. marca

SNM - Múzeum kultúry
Čechov na Slovensku
Otvorené: Ut.-Pi. 9. - 16. h
(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)

Slovenské komorné
divadlo
Pokladňa: Ut.-Pi., 10.-12. h a 13.-17.30 h
 Slovenské komorné divadlo ponúka tieto predstavenia: Zvedavá rozprávka (18. marca), Tri sestry (20. marca), Anjeli všedného dňa (28. marca), Staré lásky(29. marca)

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenské národné
literárne múzeum SNK
Otvorené: denne okrem Po. a Ne.
8. – 16. h
 Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.
 Od 10. marca je v SNLM sprístupnená výstava historických dokumentov z fondov SNK pod názvom Slovensko, Slováci, súvislosti na historických pohľadniciach a fotografiách, ktorá bola inštalovaná v spolupráci s Veľvyslanectvom USA v SR.
 Obrázky z Dolnej zeme ja názov výstavy výtvarných diel slovenských naivných maliarov z Padiny a Kovačice v Srbsku. Sú na nej obrazy známych maliarov Marci Markova, Pavla Hajku a Pavla Cicku. Výstava potrvá do 15. apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

SNm
Etnografické múzeum
Otvorené: denne okrem Po. od 9.-17. h
 Chute a vône Slovenska – tradície kulinárskej kultúry na Slovensku to je názov aktuálnej výstavy. Múzeum ju pripravilo v rámci dlhodobého projektu Múzeá a etniká, na ktorom spolupracujú všetky pracoviská SNM zamerané na dokumentáciu kultúry etnických minorít, žijúcich na Slovensku. Výstava prezentuje osobitosti tradičnej kuchyne Slovákov, Maďarov, Nemcov, Chorvátov, Ukrajincov, Rusínov, Rómov, Židov a Čechov pri špecifických príležitostiach viazaných na významné dni rodinného alebo výročného zvykoslovného cyklu. Výstava potrvá do 14. apríla.
 V Etnografickom múzeu SNM na Malej hore je sprístupnená aj výstava Tá pravá šálka kávy, ktorá sprevádza návštevníka svetom kávy z miesta jej pôvodu, cez históriu až do súčasnosti. Nechýbajú na nej zaujímavosti, recepty a rady a najmä unikáty zo zbierok zberateľov starožitností. Výstava potrvá do 31. augusta.
 Aktuálne, pri príležitosti Roka Andreja Kmeťa, inštalovali v SNM-EM výstavu venovanú tomuto zakladateľovi slovenského múzejníctva.
 Miesto Andreja Kmeťa v slovenských dejinách – je téma vedeckej konferencie zameranej na výročie muzeológa A. Kmeťa. Organizuje ju 19. marca Matica slovenská.
 Do 31. marca potrvá výstava Pavla Čapu Fotografie a dokumenty, ktorá je venovaná dokumentácii pôsobenia Slovenska v mierových misiách po celom svete. Výstava je skombinovaná s výstavou kovačických a padinských insitných maliarov slovenského pôvodu.

Múzeum
slovenskej dediny
 Skanzen v martinských Jahodníc-
kych hájoch je najrozsiahlejšou expozíciou ľudového staviteľstva a bývania na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára prezentuje 129 objektov a od roku 2005 má celoročnú prevádzku. Okrem tradičnej prehliadky prezentuje množstvo kultúrnovýchovných podujatí.

Turčianska galéria
Otvorené: denne okrem Po. od 10.-17. h Ne od 13. – 17. h
 Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci je názov stálej expozície Turčianskej galérie. Reflektuje v historickom exkurze proces formovania modernej podoby slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia v Turci s dôrazom na život v meste Martin.
 Ateliér dieťaťa Kocúr otvára tvorivé dielne, ktoré ponúkajú skupinovú alebo individuálnu prácu s deťmi od 4 do 10 rokov pravidelne každú stredu - dopoludnia pre kolektívy detí a poobede v čase od 14.30 do 17. h pre jednotlivcov.
 Do konca marca sú v galerijných priestoroch inštalované dve výstavy – prvá predstavuje dvojicu výtvarníkov Ivetu Bencovú a Erika Novitzského a druhá život a tvorbu Jozefa Vongreja.

Turčianska knižnica
Otvorené: Po.-Pia. od 9.-18. h, So. od 8. – 12. h
Turčianska knižnica má pobočky na sídlisku na Severe, v Priekope, v Záturčí a na Ľadovni.
 V stredu 19. marca o 16. h sa v klubovni Turčianskej knižnice uskutoční prezentácia novej básnickej zbierky Pavla Urbana Ab imo pectore.
 Knižný Vševedko je zábavná vedomostná literárna súťaž pre žiakov 5. až 6. ročníkov základných škôl, ktorá sa uskutoční 26. marca.

Mestská knižnica Hany
Zelinovej vo Vrútkach
Otv.: Po.-Pia. od 9.-17.30 h
 19. marca sa v Kine 1. máj uskutoční finále súťaže o Kráľa čitateľov, ktorá je určená pre žiakov základných škôl.
 Andersenova noc – je podujatie, ktoré pre čitateľov staršieho školského veku pripravuje knižnica na 29. marca.

Turčianske
kultúrne stredisko
Otvorené: počas pracovných dní
 Mládež spieva – je názov krajskej prehliad-ky speváckych zborov, ktorá sa 29. marca uskutoční v martinskej Biblickej škole.
 25. marca sa v klube TKS uskutočnia tvorivé dielne vedúcich divadelných súborov.
 Na 27. marca je naplánovaný výtvarný happening – pravidelné mesačné stretnutie členov Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Turca.

Ďalšie výstavy
 Stála expozícia – Pamätná izba Hany Zelinovej je inštalovaná v budove Mestského úradu Vrútky. Približuje život a dielo tejto významnej predstaviteľky slovenskej literatúry, rodáčky z Vrútok. Prezrieť si ju môžete v pracovných dňoch počas pracovného času na radnici.
 V martinskom bare Bono 23 je inštalovaná predajná výstava Viery Kristínovej, ktorá na nej prezentuje maľby na hodvábnych šáloch a šatkách.
 Vo firemnej galérii Hoechst-Biotika je
sprístupnená výstava S. Stankociho.
 V martinskej reštaurácii Frito je do 1. apríla inštalovaná výstava fotografií, postfotografií a kresieb Vrútočanky Jozefíny Jarjasovej.
 Do 1. júna potrvá vo výstavnej sále Budatínskeho hradu výstava Modely dopravných prostriedkov. Organizuje ju Považské múzeum v Žiline.
 V martinskom T-klube je inštalovaná výstava fotografií Martinčana Martina Pročka. Inšpirovala ich príroda Turca. Výstava potrvá do konca apríla.

Vážna hudba
 XIV. ročník vrútockej hudobnej jari sa začne prvým koncertom 24. marca. Miestom tradičného hudobného podujatia bude kultúrna sála Kriváň a Kino 1. máj. Hudobná jar vyvrcholí koncertom 13. apríla.
 Komorné hudobné zoskupenie z Martine Missio sa vybralo na svoju Tour 2008. V Turci majú 10. mája naplánovaný koncert v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Martine-Severe a 17. júla v Kostole sv. Margity v Turčianskom Jasene.

Všimli sme si
 Na 19. marca je v Necpaloch naplánovaný Jozefovský jarmok.
 29. marca sa uskutoční I. turiansky ples. Pre Turancov a ich hostí ho organizuje obecný úrad.
 V Sučanoch 30. apríla postavia na Námestí SNP máj a vzápätí sa v Robotníckom kultúrnom dome bude konať veselica.
 Do 31. októbra môžu žiaci základných škôl poslať svoje výtvarné (grafika-maľba, fotografia, maketa-model) a literárne práce inšpirované 120. výročím výstavby Národného domu v Martine. Súťaž organizuje martinské Vydavateľstvo Dobrovolný&synovia.


Slovesná jar

 Prvého apríla sa v Biblickej škole uskutoční náučno-zábavné podujatie pre stredoškolákov. Jarná škola humoru.
 Počas prvého aprílového dňa sa v Turčianskej knižnici stretnú so svojimi čitateľmi autori humorného slova v slovenskej literatúre – Milan Lechan, Peter Glocko ml., Milan Stano a Ivan Szabó.
 V Biblickej škole sa 2. apríla o 10. h uskutoční prezentačné odborné podujatie pre pedagógov spojené s predstavením knihy Viliama Mruškoviča Európa jazykov a národov na prahu tretieho tisícročia.
 V prvej budove Matice slovenskej a v Matičnom dome sa 2. apríla o 13. h uskutoční vernisáž výstavy obrazov Ľudovíta Hološku Príbeh znaku a tiež prezentácia obrazových publikácií z edície Knižnica MS.
 Odkrývanie stratených pokladov je ďalším z podujatí Slovesnej jari. Uskutoční sa 2. apríla o 18 h a do Martina naň prídu Anton Baláž, Anton Hykisch, Matúš Kučera a Milan Vároš.
 Na 3. apríla je pripravený v martinskom Strojári Večer hudby a poézie. Koncertný program pre verejnosť sa začne o 18. h.
 V Biblickej škole sa 4. apríla o 10. h stretnú s deťmi autori kníh pre deti – spisovateľ Štefan Moravčík, Dana Podracká a ilustrátorka Dana Moravčíková.
 V Štúdiu SKD sa 7. apríla o 10. h uskutoční odborný seminár na tému Slovenská literatúra v roku 2007.
 Popoludní 7. apríla sa v Štúdiu SKD bude konať premiéra scénického pásma z tvorby Milana Rúfusa Mon Couer k 80. výročiu narodenia básnika.
(VL)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 941
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 982
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 210
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 350
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 319
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 124
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 905
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 959
 9. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 803
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 741
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Lekár z martinského infekčného: Koronavírus je zákerný, ubližuje slabším

S Martinom Babušíkom, lekárom Infekčnej kliniky a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin, sme sa rozprávali o chorobe, ktorá hýbe celým Slovenskom. Koronavírus podľa neho mnohí ustoja aj bez príznakov, no pre nemálo ľudí má aj fatálne následky. A na tých musíme myslieť.

 Martin Babušík, vedúci lekár na jednotke intenzívnej starostlivosti 
Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Martin.

Vo Veľkom Čepčíne mali pilné leto

Tešia sa novým priestorom.

vo Veľkom Čepčíne zrekonštruovali aj obecný dom.
Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobytu v prírode v okrese bydliska.
Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Nitrania dnes išli na veľké nákupy aj na cintoríny

Načo budú otvorené obchody, keď môžeme ísť len do potravín a lekární? pýtajú sa ľudia aj Zväz obchodu.

V breznianskej nemocnici zomrel pacient, nepomohla ani liečba remdesivirom

Za dva týždne evidovala nemocnica desať vyliečených pacientov.

Už ste čítali?