O tejto téme hovoril Peter Vons. „Obrátili sa na mňa viacerí občania, ktorí prejavili nespokojnosť so situáciou na mestskej plavárni. Sťažovali sa, že plaváreň nie je dobre spravovaná. Podľa ich názoru má problémy s hygienou, návštevnosťou, nefunkčnými sprchami, chladnou vodou a s nedostatočnými službami. Občania kritizovali aj výšku vstupného, ktorá je údajne v porovnaní so Žilinou, s Banskou Bystricou, Košicami a Bratislavou príliš vysoká. Nepozdávalo sa im aj to, že pre verejnosť je určených málo hodín, že plaváreň využívajú len samé firmy. Aj na základe týchto informácií som podal návrh, aby bol spracovaný prehľad investícií za posledných 8 rokov a aby sa preverila možnosť ukončenia nájomnej zmluvy so súčasným prevádzkovateľom s následným prevodom pod Správu športových zariadení mesta Martin. Informácie by sme mali dostať na aprílovom zasadnutí mestského zastupiteľstva,“ povedal nám poslanec P. Vons.
Špina u nás nie je
Slavomír Smik, konateľ firmy Sunny Martin, sa na marcovom zasadnutí komisie mládeže a športu vyjadril k viacerým kritizovaným problémom, pričom jej členov informoval, že zo strany Regionálneho úradu verejného zdravotníctva neboli na mesto Martin hlásené žiadne nedostatky ohľadom hygieny v priestoroch plavárne. „Posledná kontrola sa uskutočnila 26. februára, teda dva dni pred zasadnutím mestského zastupiteľstva, kde sa plaváreň kritizovala. Hygienici konštatovali, že úprava areálu, resp. prevádzková hygiena, je v poriadku, nezistili žiadne nedostatky, čiže nebolo treba ani vykonať žiadne nápravné opatrenia,“ informoval nás Slavomír Smik. Na margo klesajúcej návštevnosti uviedol, že je to tvrdenie, ktoré sa nezakladá na pravde. „Naopak, návštevnosť krytej plavárne rastie. Oproti stavu za január, február 2007 vzrástla návštevnosť o 16 percent a je predpoklad, že vďaka rozšíreným službám bude návštevnosť ešte stúpať.“
Kritizovaná bola aj teplota vody. „Teplota vody je určená vyhláškou ministerstva zdravotníctva. Tá ju pre plaváreň nášho typu stanovuje na 25 stupňov. Plavecký bazén krytej plavárne v Martine je prevádzkovaný na teplotu 26,5 – 27 stupňov Celzia. Digitálny snímač teploty je umiestnený v opláštení bazéna so sondou vo vnútri bazéna v jeho najhlbšej časti. Ručné ohrievanie vody nie je potrebné. Akákoľvek ručná manipulácia alebo poruchový stav na ohreve je zaznamenávaný mikroprocesorom počas 2 mesiacov dozadu a je možné si ho priamo na displeji overiť,“ argumentoval Slavomír Smik, ktorý sa vyjadril aj k sprchám.
„Pripúšťam, že so sprchami boli problémy, niektoré boli istý čas nefunkčné. Všetky sú ale už opravené a slúžia návštevníkom. Čo sa týka vstupného, tak cena lístka je vecou marketingovej stratégie našej firmy. Zaviedli sme malý cenový rozdiel medzi cenou vstupného na bazén a cenou vstupného na bazén so saunou. Špecifické na martinskej plavárni oproti iným je to, že sauny nie sú priestorovo oddelené od areálu bazéna. Návštevníci po zaplatení jedného vstupného využívajú obidve služby, teda bazén aj saunu. Inde sa tieto služby poskytujú osobitne. V rámci nášho sociálneho programu cenovo zvýhodňujeme (30 – 40 Sk za hodinu) zdravotne ťažko postihnutých občanov, materské a základné školy, CVČ Junior, CVČ ABC, CVČ Domino, kluby Jednoty dôchodcov Slovenska, Kardioklub, Diamart, Zväz diabetikov Slovenska a pod. Nie je to ale všetko. Zľavnené služby za polovičné alebo tretinové sadzby využívajú aj viaceré športové kluby, nie je problém si to overiť. Pomáhame aj pri odstraňovaní plaveckej negramotnosti žiakov z martinských základných škôl. Z rozpočtu mesta ide 30 Sk na žiaka, zvyšných 45 Sk vykryjeme z našich zdrojov.“
Verejnosť už môže plávať
častejšie
Od šéfa plavárne sme sa ešte dozvedeli, že športové kluby, občianske združenia, štátne a neziskové organizácie využívajú plaváreň na 50 percent. Verejnosti je určených 30 percent a firmám 20 percent prevádzkových hodín.
Argumenty prevádzkovateľa plavárne si vypočul aj Peter Vons. „Niektoré z vytknutých vecí boli na zasadnutí komisie mládeže a športu vysvetlené. Teší ma, že prevádzkovateľ operatívne konal a napríklad v niektorých dňoch predĺžil hodiny určené verejnosti. Osobne si myslím, že by bolo treba zlepšiť vzájomnú komunikáciu a spoluprácu me-dzi prevádzkovateľom plavárne a mestom Martin.“
Zachránili sme plaváreň
pre Martin
Na zasadnutí mestského zastupiteľstva sa primátor Andrej Hrnčiar vyjadril, že
zmluva o prenájme plavárne je pre mesto nevýhodná. Pýtali sme sa, prečo. Tu je odpoveď, ktorú nám poskytol Jozef Petráš, hovorca mesta Martin. „Zmluva je uzavretá na veľmi dlhý čas a bez možnosti vypovedania s neúmerne nízkym nájomným. Navyše, v súčasnosti si nájomca robí ďalšie nároky, voči mestu vzniesol požiadavku, aby investovalo pomerne vysoký objem finančných prostriedkov do ďalšej rekonštrukcie, čo považujeme za nekorektné.“ Dozvedeli sme aj to, že sa pripravuje stretnutie medzi vedením mesta a prevádzkovateľom plavárne. Zatiaľ sa ale ešte neuskutočnilo.
Slavomír Smik je presvedčený, že zmluva je pre mesto Martin výhodná. Bola uzatvorená v roku 1994 po dohode s bývalým vedením, ktoré vtedy súhlasilo, aby firma Sunny investovala vlastné finančné prostriedky do plavárne, na ktoré si zobrala dlhodobý úver.
„Museli sme to urobiť, pretože plaváreň bola vtedy v nefunkčnom stave. Úverové prostriedky, ktoré umožnili „prežitie“ plavárne, budú našou firmou splatené až v roku 2013. Robili sme si aj prieskum, ako to je s nájmom plavárni v iných mestách. Zistili sme, že prevádzka plavární, ktoré sú napríklad v majetku miest Žilina, D. Kubín, B. Bystrica a Trenčín je dotovaná z mestských rozpočtov sumou od 1,5 do 2,5 milióna korún ročne. Prevádzka plavárne v Martine nebola za 14 rokov nájmu vôbec dotovaná. Čo sa týka požiadavky na investovanie, vyplýva z projektovej dokumentácie, ktorú dalo vypracovať mesto Martin. V rámci nej je riešená nová technológia úpravy vody s použitím ozónu. Pôvodná, s použitím chlóru, bola vybudovaná roku 1972 a v rokoch 1994 - 1996 bola zrekonštruovaná a doplnená technológiou firmy Sunny Martin, ktorej životnosť je maximálne 20 rokov. Časový harmonogram investícií je na rozhodnutí mesta, privítame každé rokovanie o ďalšom zlepšení prevádzky plavárne,“ dodal S. Smik.
ROMAN KOPKA