KAŽDÝ ČLOVEK MUSÍ mať disciplínu, čo sa týka zdravia. Doba, keď „kývajte mi rukou, ja sa budem dívať na televíziu“ alebo „nasaďte mi tabletky, ja chcem schudnúť“, je už za nami, tvrdí MUDr. Svatava Žáková. Táto lekárka má za sebou viacero kurzov, certifikáty na akupunktúru, homeopatiu, manuálnu medicínu, akupresúru, masáže, kine-ziológiu, dietetiku, vodoliečbu, fytoterapiu.
Medicína je len jedna, tá, ktorá nepoškodí (II.)
Podobne ako s akupunktúrou je to aj s homeopatiou. Ohovárajú ju, že ide o placebo, ale účinok na zvieratách dokazuje, že to tak nie je. Homeopatiu poniektorí dokonca označujú za čiernu mágiu. Podľa mňa je však skôr čiernou mágiou, ak niekto predáva drahý, takmer neúčinný liek, ktorý vedľajším účinkom ešte poškodí niektoré orgány. Sú jemné sily, ktoré na nás pôsobia pri akupunktúre, homeopatii, bezdotykových masážach, hypnóze či kineziológii. A čo detektor lži, geopatogénne zóny (geologické zlomy alebo spodná voda, ktorá sa pohybuje a i), ktoré negatívne pôsobia na živý organizmus? Alebo elektromagnetický smog, o ktorom sme sa dozvedeli len v nedávnej minulosti?
Vždy treba mať na pamäti, že máloktorá liečebná disciplína je monoterapiou. To znamená, že zväčša nestačí použiť len jeden postup. Týka sa to klasickej i alternatívnej medicíny. Napríklad –pacient má žalúdočné vredy. Darmo ich budeme liečiť akupunktúrou, keď pacient bude aj naďalej fajčiť, piť alkohol, zle sa stravovať a ponocovať. „Ojój, veď koľkí to robia a sú zdraví,“ bránia sa zvyčajne takíto ľudia. Týmto je ťažké pomáhať.
Liečba má byť komplexná s využitím všetkých dostupných metód, ktoré môžu priniesť úspech - klasických aj alternatívnych. A čo je najdôležitejšie? Aby chorý nebol pasívny, aby mal záujem čím skôr vyzdravieť, aby sa vedel tešiť z každého, aj malého úspechu liečby. Pozitívna motivácia veľmi pomáha, je jedno, čo pacienta motivuje.
Názorným príkladom komplexnej liečby je postup, ktorý mám osvedčený pri ochrnutí tvárového nervu: 1) porovnanie chrbtice, 2) akupunktúra, 3) špeciálna masáž tváre, 4) solux a ochrana pred chladom, 5) podávanie vit. B1 (stačí 2x1 tableta, injekcie sú bolestivé) a vit. B12 1000 gama v injekciách. V niektorých prípadoch sa dá takto napraviť aj dlhodobé ochrnutie.
Ani tí, čo zastávajú alternatívnu medicínu, sa často nevyhnú klasickej liečbe, to je pochopiteľné. No vždy je teba pôsobiť v prvom rade preventívne, aby sme sa vyhli, ak je to možné, dôsledkom nášho nesprávneho spôsobu života. Mnohé prípady sa dajú zvládnuť hneď na začiatku jednoduchými postupmi, no chce to vedieť ako. A treba mať pri tom trpezlivosť. Prospieva pomoc a pochopenie najbližších.
Za súčasnej situácie v zdravotníctve budú lekári i naďalej preťažení a znechutení ľahostajnosťou pacientov a pochybujem, že niektorá zo zdravotných poisťovní bude schopná uhrádzať všetky požiadavky. Byť lekárom je povolanie, nie zamestnanie. Lekárom sa človek nerodí, ale ako lekár zomiera. A do posledného dychu je jeho svätou povinnosťou pomáhať blížnym podľa svojho svedomia, vedomostí a dostupných možností, bez ohľadu na to, či už je na dôchodku. Pretože práve takýto lekár má neoceniteľné skúsenosti, získavané hlavne životnou pra-xou. Do konca života pre neho platí Hippokratova prísaha, v ktorej okrem iného stojí:
„Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím...“
Alternatívna medicína nie je móda, ako sa o nej niektorí vyjadrujú, je to životný štýl. Bodaj by sme všetci vedeli v chorom vyvolávať vieru v uzdravenie a získať ho pre aktívnu účasť na uzdravovaní.