Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

KAM ZA KULTÚROU

Dom Mikuláša
Galandu, Turč. Teplice
Otvorené: Ut.-Pia., 10.30 – 16.30 h, Ne. – 12.30 – 16.30 h
V galérii je sprístupnená stála expozícia Mikuláša Galandu, jedného zo zakladateľov slovenského moderného výtvarného umenia. Výstava poskytuje prierez jeho tvorbou.

Kultúrne centrum
Otvorené: Po.-Pia., 9.-17. h

Matičný dom
Otvorené: každý utorok od 9. do 16. h alebo po telefonickom oznámení
 V Matičnom dome je do 20. júna
sprístupnená výstava Ľudovíta Hološku Príbeh znaku.

Skryť Vypnúť reklamu

Múzeum
Červeného kríža
Otvorené: do apríla Ut.-Pia. 9.-15. h

SNM - Múzeum
Andreja Kmeťa
Otvorené: Ut. -Ne. 9. 17. h

SNM-Múzeum kultúry
Čechov na Slovensku
Otvorené: Ut. -Pia. 9. - 16. h
(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)

Posádkový
klub Martin
 Celoslovenská prehliadka detských folklórnych súborov sa bude konať v priestoroch klubu 19. apríla.
 Hugo – takýto názov má vedomostná súťaž pre stredné školy. Bude sa konať 16. 4.
Slovenské
komorné divadlo
Pokladňa: Ut.-Pia. 10.-12. h a 13.-17.30 h
 Slovenské komorné divadlo ponúka tieto predstavenia: Anjeli všedného dňa (15. apríla), Tri sestry (19. apríla), Ako išlo vajce na vandrovku (20. apríla), Predtým/Potom (22. apríla), Jej Pastorkyňa (23. apríla) – hosťujúce predstavenie Divadla Jonáša Záborského z Prešova, 1+1=3 (24. apríla), Staré lásky (25. apríla), Ivanov (26. apríla), Plné vrecká peňazí (29. apríla), Štúrovci (koncert zrušený) – 30. apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenské národné
literárne múzeum SNK
Otvorené: denne okrem Po. a Ne.
8. – 16. h
 Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.

SNm-Etnografické
múzeum
Otvorené: denne okrem Po. od 9.-17. h
 V Etnografickom múzeu SNM na Malej hore je sprístupnená výstava Tá pravá šálka kávy, ktorá sprevádza návštevníka svetom kávy z miesta jej pôvodu, cez históriu až do súčasnosti. Nechýbajú na nej zaujímavosti, recepty a rady a najmä unikáty zo zbierok zberateľov starožitností. Výstava potrvá do 31. augusta.

Skryť Vypnúť reklamu

Múzeum
slovenskej dediny
 Skanzen v martinských Jahodníc-
kych hájoch je najrozsiahlejšou expozíciou ľudového staviteľstva a bývania na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára prezentuje 129 objektov a od roku 2005 má celoročnú prevádzku. Okrem tradičnej prehliadky prezentuje množstvo kultúrnovýchovných podujatí.

Turčianska galéria
Otvorené: denne okrem Po. od 10.-17. h Ne od 13. – 17. h
Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci je názov stálej expozície Turčianskej galérie. Reflektuje v historickom exkurze proces formovania modernej podoby slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia v Turci s dôrazom na život v meste Martin.
 Ateliér dieťaťa Kocúr otvára tvorivé dielne, ktoré ponúkajú skupinovú alebo individuálnu prácu s deťmi od 4 do 10 rokov pravidelne každú stredu - dopoludnia pre kolektívy detí a poobede v čase od 14.30 do 17. h pre jednotlivcov.
 V Turčianskej galérii sprístupnili didaktickú výstavu s názvom Autoportrét, ktorú doplňujú viaceré aktivity so súhrnným názvom Poznaj sám seba. Výstava je venovaná autoportrétom umelcov, ktorých tvorba a život súvisia s regiónom Turiec. Potrvá do 5. mája.
 Do 18. mája bude v Turčianskej galérii inštalovaná výstava Laca Terena Pokušenie Svätého Martina.

Turčianska knižnica
Otvorené: Po.-Pia. od 9.-18. h, So od 8. – 12. h
Turčianska knižnica má pobočky na sídlisku Sever, Priekopa, Záturčie a Ľadoveň.

Mestská knižnica H.
Zelinovej vo Vrútkach
Otv.: Po. - Pia. od 9.-17.30 h

Turčianske
kultúrne stredisko
Otvorené: počas pracovných dní

Ďalšie výstavy
 Vo firemnej galérii Hoechst-Biotika je inštalovaná výstava sochára Juraja Saparu. Predstavuje výber jeho diela – predovšetkých sériu obrazov vytvorených počítačovou grafikou.
 Stála expozícia – Pamätná izba Hany Zelinovej je inštalovaná v budove Mestského úradu Vrútky. Približuje život a dielo tejto významnej predstaviteľky slovenskej literatúry, rodáčky z Vrútok. Prezrieť si ju môžete v pracovných dňoch počas pracovného času na radnici.
 V martinskom bare Bono 23 je inštalovaná predajná výstava Viery Kristínovej, ktorá na nej prezentuje maľby na hodvábnych šáloch a šatkách.
 Do 1. júna potrvá vo výstavnej sále Budatínskeho hradu výstava Modely dopravných prostriedkov. Organizuje ju Považské múzeum v Žiline.
 V martinskom T-klube je inštalovaná výstava fotografií Martinčana Martina Pročka. Inšpirovala ho príroda Turca. Výstava potrvá do konca apríla.
 Do 30. apríla je vo vrútockom Kriváni pod názvom Pozdrav Turcu inštalovaná výstava žiakov Ateliéru Evy Bebčákovej zo ZUŠ v Martine.

Vážna hudba
 Komorné hudobné zoskupenie z Martine Missio sa vybralo na svoju Tour 2008. V Turci majú 10. mája naplánovaný koncert v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Martine-Sever a 17. júla v Kostole sv. Margity v Turčianskom Jasene.
 V koncertnej sále ZUŠ F. Kafendu vo Vrútkach sa 25. apríla o 17.30 h uskutoční koncert k 100. výročiu narodenia Eugena Suchoňa.

Populárna hudba
 Koncert spojený s krstom albumu Dve labute pripravuje Marta Križanová. Speváčku poznáme najmä z Turčianskeho repete a Stašákovej Kaviarne Slávia. Hosťami prog-ramu, ktorý sa uskutoční 27. apríla o 14. a 17. h sú Peter Stašák a Silvia a Peter Klimentovci.

Všimli sme si
 ŽSK, Oravské kultúrne stredisko a Národné osvetové centrum vyhlasujú V. ročník celoštátnej literárnej súťaže mladých autorov – Mladá slovenská poviedka 2008. Je vypísaná pre tri vekové kategórie od žiakov základných škôl, cez študentov stredných škôl až po dospelých autorov do 30 rokov. Uzávierka súťaže je 20. apríla. Vyhlásenie výsledkov, spojené s literárnym večerom, sa uskutoční v Dolnom Kubíne.
 Turčianskoteplická agentúra ART-Mark organizuje 17. apríla v Kultúrnom dome Andreja Hlinku medzinárodnú módnu show, na ktorej sa predstavia módni tvorcovia zo šiestich krajín.
 Do 31. októbra môžu žiaci základných škôl poslať svoje výtvarné (grafika-maľba, fotografia, maketa-model) a literárne práce inšpirované 120. výročím výstavby Národného domu v Martine. Súťaž organizuje martinské Vydavateľstvo Dobrovolný&synovia z Martina.
 Turčianska knižnica v Martine a jej literárny klub Duria organizuje už III. ročník regionálnej súťaže vo vlastnej literárnej tvorbe detí vo veku 8 – 15 rokov a študentov učilíšť a stredných škôl o Cenu Maše Haľamovej. Má názov Venujem Turcu. Súťažné práce treba poslať do 31. mája.
 Do konca toho roka potrvá súťaž Knižnica roka 2008. Vyhlasuje ju Turčianska knižnica v Martine. Knižnice budú súťažiť v troch kategóriách (podľa počtu obyvateľov) a jej obsahom budú hlavné ukazovatele činnosti, ako sú počet registrovaných čitateľov, počet výpožičiek, počet návštevníkov a ďalšie kritériá. Vyhodnotenie sa uskutoční počas Týždňa slovenských knižníc 2009.
 Celoslovenská výtvarná súťaž detí a mládeže malých grafických foriem sa uskutoční 24. apríla v ZUŠ Frica Kafendu vo Vrútkach.
 Verejnosti je už opäť sprístupnená Galéria Márie Medveckej v Tvrdošíne. Otvorená bude do 30. septembra tohto roku.

Martinská
literárna jar
 Program literárneho klubu Mädokýš pod názvom Ľaľa ho, Mädokýš sa uskutoční v Biblickej škole 22. apríla o 16. h.
 V stredu 23. apríla o 10. h sa v SNLM SNK uskutoční program spojený so slávnostnou prezentáciou najnovšej knihy sedemdesiatnika Ivana Kadlečíka Dnes. Na podujatí má byť prítomný sám autor, účinkovať budú Vladimír Petrík, Rudolf Chmel, Augustín Maťovčík, Koloman Kertesz Bagala a iní.
 Atómy večnosti je názov výstavného projektu Jána Prostredného, v ktorom predstaví dielo Gejzu Vámoša. Vernisáž sa uskutoční 23. apríla v SNLM SNK.
 Biblická škola privíta v stredu 23. apríla o 17. h slovenských prozaikov na podujatí Podoby slova. Účinkovať budú finalisti najprestížnejšej slovenskej literárnej súťaže Anasoft Litera.
 V Biblickej škole sa vo štvrtok o 10. h uskutoční Listovanie v pamäti. Ide o komponovaný literárny program pre školy venovaný roku 1968.
 Vo štvrtok 24. apríla o 10. h sa v Slovenskej národnej knižnici uskutoční rozprávanie o súčasnej slovenskej literatúre v Maďarsku a stretnutie s jej tvorcami.
 V SNLM SNK vo štvrtok o 13. h vyhodnotia jubilejný 10. ročník literárnej súťaže stredoškolákov Paulinyho Turiec.
 V SNK sprístupnia vo štvrtok 24. apríla o 13. 30 h výstavu kníh slovenských autorov, ktoré vyšli v americkom vydavateľstve Carducci Publishers.
 Podvečer vo štvrtok 24. apríla o 17. h sa v T-klube uskutoční vernisáž výstavy Marianny Mlynarčíkovej a Nóry Ružičkovej pod názvom Inštalácie.
 Poučenie z „vývoja“ alebo Hranice možností a možnosti hraníc sa v Biblickej škole vo štvrtok 24. apríla o 19. h uskutoční podujatie, v rámci ktorého sa okrem iných predstavia významné postavy pražského literárneho a hudobného undergroundu.
 V piatok 25. apríla sa v SNLM SNK ako finálny program Martinskej literárnej jari o 19. h uskutoční podujatie Piatok s Piatkom, na ktorom bude účinkovať Zuzana Homolová a jej hostia. (VL)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 6. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 7. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. Úprava osobného motorového vozidla
 10. Important information for Brazilians living in Slovakia
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 497
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 116
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 494
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 991
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 718
 6. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 11 081
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 219
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje 9 684
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 615
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 523
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Fitká opäť zatvorili, majitelia netušia, ako druhú vlnu prežijú

Posilňovne sa po lete konečne zapĺňali a potom prišiel tvrdý úder.

Na takéto športové podujatia v posilňovniach si budú musieť aj mladí siláci nejaký čas počkať.

Ochrana pred búrkou

Zlepšili protipovodňové opatrenia.

Budovali nové odvodňovacie žľaby.

O stravenkovej petícii rokovali na ministerstve

Iniciátora petície Za zachovanie súčasnej platnej legislatívy v oblasti stravovania zamestnancov Ľubomíra Sečkára s jeho tímom prijala generálna riaditeľka sekcie práce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Danica Lehocká.

Takmer polovicu pôžičky od štátu využijú na financovanie MHD

Týždeň pred vypršaním termínu na podávanie žiadostí o nenávratnú finančnú pomoc od štátu v súvislosti s koronakrízou sa rozhodli ju využiť aj v Martine.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest na Orave.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Už ste čítali?