Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

KAM ZA KULTÚROU

Dom Mikuláša
Galandu, Turč. Teplice
Otvorené: Ut.-Pia., 10.30 – 16.30 h, Ne. – 12.30 – 16.30 h
 V galérii je sprístupnená stála expozícia Mikuláša Galandu, jedného zo zakladateľov slovenského moderného výtvarného umenia. Výstava poskytuje prierez jeho tvorbou.

Dotyky a spojenia –
Kultúrne centrum
Otvorené: Po.-Pia., 9.-17. h
 Do 10. mája bude v priestoroch centra
sprístupnená výstava Farby a dreso, ktorú pripravilo Štúdio neprofesionálnych umelcov Turca pracujúcich pri Turčianskom kultúrnom stredisku. Svoje práce, ktoré inšpirovalo drevo, na nej predstavuje 24 výtvarníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Matičný dom
Otvorené: každý utorok od 9. do 16. h alebo po telefonickom oznámení
 V Matičnom dome je do 20. júna sprístupnená výstava Ľudovíta Hološku Príbeh znaku.

Múzeum
Červeného kríža
Otvorené: do apríla Ut.-Pia. 9.-15. h

SNM-Múzeum
Andreja Kmeťa
Otvorené: Ut. - Ne. 9. 17. h

SNM - Múzeum kultúry
Čechov na Slovensku
Otvorené: Ut. -Pi . 9. - 16. h
(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)

Posádkový klub
Martin
 Posádkový klub sa organizátorsky bude spolupodieľať na podujatiach: Florín – deň požiarnikov v martinskom skanzene (11. mája), Míľa pre mamu (12. mája), Svetový deň tanca – Divadelné námestie (16. mája) a Medzinárodný deň detí (30. mája).

Slovenské komorné
divadlo
Pokladňa: Ut.-Pi. 10.-12. h a 13.-17.30 h
 Slovenské komorné divadlo ponúka tieto predstavenia: Predtým/Potom (22. apríla), Jej Pastorkyňa (23. apríla) – hosťujúce predstavenie Divadla Jonáša Záborského z Prešova, 1+1=3 (24. apríla), Staré lásky (25. apríla), Ivanov (26. apríla), Plné vrecká peňazí (29. apríla), Štúrovci (koncert zrušený) – 30. apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenské národné
literárne múzeum SNK
Otvorené: denne okrem Po. a Ne.
8. – 16. h
 Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.
 Atómy večnosti – výstava prezentujúca dielo Gejzu Vámoša vo výtvarnej interpretácii Jána Prostredného potrvá do 26. mája.
 Deň múzeí a galérii si v SNLM SNK pozdravia pracovníci múzea otvorenými dverami. Prehliadka expozícií bude 17. mája pre všetkých návštevníkov zadarmo.
 Noc v múzeu – 17. mája o 18. h organizujú pracovníci múzea stretnutie so spisovateľmi a ich tvorbou prostredníctvom rôznych interpretácií – cez recitátorov, divadlo, film a hudobný program.

Skryť Vypnúť reklamu

SNM -
Etnografické múzeum
Otvorené: denne okrem Po. od 9.-17. h
 V Etnografickom múzeu SNM na Malej hore je sprístupnená výstava Tá pravá šálka kávy, ktorá sprevádza návštevníka svetom kávy z miesta jej pôvodu, cez históriu až do súčasnosti. Nechýbajú na nej zaujímavosti, recepty a rady a najmä unikáty zo zbierok zberateľov starožitností. Výstava potrvá do 31. augusta.

Múzeum
slovenskej dediny
 Skanzen v martinských Jahodníckych hájoch je najrozsiahlejšou expozíciou ľudového staviteľstva a bývania na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára prezentuje 129 objektov a od roku 2005 má celoročnú prevádzku. Okrem tradičnej prehliadky prezentuje množstvo kultúrnovýchovných podujatí – Láska, bože, láska... (27. apríla), Hasičská nedeľa (11. mája), Detská nedeľa (1. júna), Dnes tovariš, zajtra majster (15. júna), Na sv. Jána (21. júna), Turčianske halali (29. júna), Turčianska harmonika (13. júla), Anna bál (26. júla), Te prindžarel pes – Spoznajme sa (10. augusta), Dožinky (24. augusta), Človek a príroda (14. septembra), Michalský jarmok (28. septembra), Na slávu zemiakom (12. októbra) a Vianoce na dedine (14. decembra).

Turčianska galéria
Otvorené: denne okrem Po. od 10.-17. h Ne. od 13. – 17. h
 Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci je názov stálej expozície Turčianskej galérie. Reflektuje v historickom exkurze proces formovania modernej podoby slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia v Turci s dôrazom na život v meste Martin.
 Ateliér dieťaťa Kocúr otvára tvorivé dielne, ktoré ponúkajú skupinovú alebo individuálnu prácu s deťmi od 4 do 10 rokov pravidelne každú stredu - dopoludnia pre kolektívy detí a poobede v čase od 14.30 do 17. h pre jednotlivcov.
 V Turčianskej galérii sprístupnili didaktickú výstavu s názvom Autoportrét, ktorú doplňujú viaceré aktivity so súhrnným názvom Poznaj sám seba. Výstava je venovaná autoportrétom umelcov, ktorých tvorba a život súvisia s regiónom Turiec. Potrvá do 5. mája.
 Do 18. mája bude v Turčianskej galérii inštalovaná výstava Laca Terena Pokušenie Svätého Martina.

Turčianska knižnica
Otv.: Po. - Pia. od 9.-18. h, So. od 8. – 12. h
Turčianska knižnica má pobočky na sídlisku Sever, Priekopa, Záturčie a Ľadoveň.

Mest. knižnica H.
Zelinovej vo Vrútkach
Otv.: Po. - Pia. od 9.-17.30 h

Turčianske
kultúrne stredisko
Otvorené: počas pracovných dní

Ďalšie výstavy
 Vo firemnej galérii Hoechst-Biotika je inštalovaná výstava sochára Juraja Saparu. Predstavuje výber jeho diela – predovšetkých sériu obrazov vytvorených počítačovou grafikou.
 Stála expozícia – Pamätná izba Hany Zelinovej je inštalovaná v budove Mestského úradu Vrútky. Približuje život a dielo tejto významnej predstaviteľky slovenskej literatúry, rodáčky z Vrútok. Prezrieť si ju môžete v pracovných dňoch počas pracovného času na radnici.
 V martinskom bare Bono 23 je inštalovaná predajná výstava Viery Kristínovej, ktorá na nej prezentuje maľby na hodvábnych šáloch a šatkách.
 Do 1. júna potrvá vo výstavnej sále Budatínskeho hradu výstava Modely dopravných prostriedkov. Organizuje ju Považské múzeum v Žiline.
 V martinskom T-klube je inštalovaná výstava fotografií Martinčana Martina Pročka. Inšpirovala ich príroda Turca. Výstava potrvá do konca apríla.
 Do 30. apríla je vo vrútockom Kriváni pod názvom Pozdrav Turcu inštalovaná výstava žiakov Ateliéru Evy Bebčákovej zo ZUŠ v Martine.

Vážna hudba
 Komorné hudobné zoskupenie z Martine Missio sa vybralo na svoju Tour 2008. V Turci majú 10. mája naplánovaný koncert v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Martine-Severe a 17. júla v Kostole sv. Margity v Turčianskom Jasene.
 V koncertnej sále ZUŠ F. Kafendu vo Vrútkach sa 25. apríla o 17. 30 h uskutoční koncert k 100. výročiu narodenia Eugena Suchoňa.

Populárna hudba
 Koncert spojený s krstom albumu Dve labute pripravuje Marta Križanová. Speváčku poznáme najmä z Turčianskeho repete a Stašákovej Kaviarne Slávia. Hosťami programu, ktorý sa uskutoční 27. apríla o 14. a 17., h sú Peter Stašák a Silvia a Peter Klimentovci.

Všimli sme si
 Do 31. októbra môžu žiaci základných škôl poslať svoje výtvarné (grafika-maľba, fotografia, maketa-model) a literárne práce inšpirované 120. výročím výstavby Národného domu v Martine. Súťaž organizuje martinské Vydavateľstvo Dobrovolný&synovia z Martina.
 Celoslovenská výtvarná súťaž detí a mládeže malých grafických foriem sa uskutoční 24. apríla v ZUŠ Frica Kafendu vo Vrútkach.

Bar Museum
 25. apríla vystúpi v Bare Museum slovenský herec a pesničkár Marián Geišberg&UMK. Spolu s ním vo folkovom programe účinkujú Martin Wittgrube, Ondrej Koval a Patrik Paces.
 Andrej Šeban príde do Martina prezentovať nové CD Sklony – 2. máj.
 Dňa 10. mája sa v Bare Museum uskutoční literárno-hudobný večer s Kolomanom Kocúrom, Edom Klenom a Petrom Piatkom.
 Martinskému publiku sa 16. mája predstaví džezový hudobník, gitarista, skladateľ a aranžér Juraj Burian. Vystúpi spolu s nórskym gitaristom Perom Mathinsonom a so švédskym bubeníkom Johanom Svenssonom.

Martinská
literárna jar
 Program literárneho klubu Mädokýš pod názvom Ľaľa ho, Mädokýš sa uskutoční v Biblickej škole 22. apríla o 16. h.
 V stredu 23. apríla o 10. h sa v SNLM SNK uskutoční program spojený so slávnostnou prezentáciou najnovšej knihy sedemdesiatnika Ivana Kadlečíka Dnes. Na podujatí má byť prítomný sám autor, účinkovať budú Vladimír Petrík, Rudolf Chmel, Augustín Maťovčík, Koloman Kertesz Bagala a iní.
 Atómy večnosti je názov výstavného projektu Jána Prostredného, v ktorom predstaví dielo Gejzu Vámoša. Vernisáž sa uskutoční 23. apríla v SNLM SNK.
 Biblická škola privíta v stredu 23. apríla o 17. h slovenských prozaikov na podujatí Podoby slova. Účinkovať budú finalisti najprestížnejšej slovenskej literárnej súťaže Anasoft Litera.
V Biblickej škole sa vo štvrtok o 10. h uskutoční Listovanie v pamäti. Ide o komponovaný literárny program pre školy venovaný roku 1968.
 Vo štvrtok 24. apríla o 10. h sa v Slovenskej národnej knižnici uskutoční rozprávanie o súčasnej slovenskej literatúre v Maďarsku a stretnutie s jej tvorcami.
 V SNLM SNK vo štvrtok o 13. h vyhodnotia jubilejný 10. ročník literárnej súťaže stredoškolákov Paulinyho Turiec.
 V SNK sprístupnia vo štvrtok 24. apríla o 13. 30 h výstavu kníh slovenských autorov, ktoré vyšli v americkom vydavateľstve Carducci Publishers.
 Podvečer vo štvrtok 24. apríla o 17. h sa v T-klube uskutoční vernisáž výstavy Marianny Mlynarčíkovej a Nóry Ružičkovej pod názvom Inštalácie.
 Poučenie z „vývoja“ alebo Hranice možností a možnosti hraníc sa v Biblickej škole vo štvrtok 24. apríla o 19. h uskutoční podujatie, v rámci ktorého sa okrem iných predstavia významné postavy pražského literárneho a hudobného undergroundu.
 V piatok 25. apríla sa v SNLM SNK ako finálny program Martinskej literárnej jari o 19. h uskutoční podujatie Piatok s Piatkom, na ktorom bude účinkovať Zuzana Homolová a jej hostia.

Vyšlo
 Najnovšie číslo Literárnej revue literárneho klubu Mädokýš v Martine obsahuje základné informácie o činnosti klubu, ale aj avíza toho, čo sa udeje v najbližších mesiacoch v kalendári podujatí pre poetov a prozaikov Turca. No zaujímavé sú aj publicistické stránky magazínu. Tí, ktorí začínajú písať, na nich nájdu odpovede na otázky, ako začať písať, tí, ktorí chcú poznať názor kolegov na vlastnú tvorbu, si tiež nájdu svoju stránku. Mädokýš tiež pozýva na súťaže, na podujatia klubu, má otvorené stránky aj pre vlastnú tvorbu. (VL)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Home (ale aj) Office
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Zelená Bratislava
 7. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Bezbariérové vozidlo
 2. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 3. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Zelená Bratislava
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 7. Ruža zmeny
 8. Úpravy automobilov pre ZŤP
 9. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 10. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 554
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 037
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 547
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 612
 5. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 12 662
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 855
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 007
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 8 982
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 957
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 537
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Hokejisti by mohli dostať peniaze do dvoch týždňov

Spojenie dvoch najvyšších hokejových súťaží zväz nepodporil. Nedovoľujú to normy.

Na ľade naraz trénuje len päť hráčov a brankár.
V nemocnici pribudlo ďalšie odberové miesto, testy už robia dva tímy.

Prezidentka Zuzana Čaputová v Martine, vyjadrila sa aj k celoplošnému testovaniu

So zdravotným personálom nemocnice sa rozprávala o tom, ako zvládajú nápor nových pacientov nakazených ochorením Covid –19, ale aj o tom, či sú personálne i lôžkové kapacity nemocnice dostačujúce.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Martine poďakovala všetkým lekárom aj zdravotníckemu personálu.

Biatlonistom sa vrchol letnej sezóny vydaril

Letná biatlonová sezóna vyvrcholila v Revúcej majstrovstvami Slovenska. Darilo sa aj Martinčanom.

Martinčanom sa na slovenskom šampionáte v letnom biatlone darilo.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Nedeľný rekord. V Trenčianskom kraji pribudlo 104 pozitívne testovaných

Laboratóriá na Slovensku otestovali 5 025 vzoriek, celkový počet pozitívnych bol 860.

Už ste čítali?