Chcú získať darcov krvi
Občianska iniciatíva s názvom Nie je nám to ľahostajné organizuje v Žiline a v Martine akciu venovanú bezplatnému odberu krvi. V rámci nej plánuje počas apríla získať sto darcov najvzácnejšej tekutiny a prispieť tak k zásobám krvi v našich zdravotníckych zariadeniach. Darovať krv môžete v Národnej transfúznej službe SR na pracovisku v Žiline a Martine, a to od pondelka do štvrtka počas celého mesiaca. Nezabudnite sa pritom zapísať do kroniky NTS. (RR)
Odškodňujú zavlečených
Ministerstvo spravodlivosti SR zintenzívnilo vybavovanie žiadostí o odškodnenie. Už za prvé tri mesiace tohto roku priznalo žiadateľom o odškodnenie za deportáciu do nacistických koncentračných a zajatec-kých táborov náhradu vo výške 5,3 milióna korún. V období od 1. januára do 10. marca 2008 odbor rehabilitácií a odškodňovania MS SR podľa zákona o zmiernení niektorých krívd osobám deportovaným do nacistických koncentračných táborov a zajateckých táborov ukončil meritórne posudzovanie 694 žiadostí o odškodnenie. Priznanie odškodnenia sa týkalo 217 žiadostí a 477 žiadostí bolo ukončených vystavením stanoviska o nepriznaní odškodnenia podľa citovaného zákona. „V roku 2008 v agende odškodňovania osôb deportovaných do nacistických koncentračných táborov a zajateckých táborov očakávame vyplatenie odškodnenia vo výške zhruba 20 miliónov korún,“ uviedol minister Š. Harabin. Za roky 2006 a 2007 odbor rehabilitácií a odškodňovania MS SR priznal odškodnenie v celkovom objeme 97,3 mil. Sk. Odškodnenie patrí tým, ktorí boli deportovaní do nacistických koncentračných táborov a zajateckých táborov a v rokoch 1939 až 1945 a boli v nich väznení. Rovnako patrí pozostalým tých, ktorí boli počas deportácie alebo väznenia usmrtení. Deportáciou sa rozumie aj zaistenie a sústredenie z dôvodov politickej, národnej, rasovej a náboženskej perzekúcie v táboroch na území Československej republiky z rokov 1918 až 1938, ako aj čas návratu z koncentračného tábora a zo zajateckého tábora do vlasti. V prípade, ak oprávnená osoba zomrela, právo žiadať o odškodnenie prechádza na manžela (manželku) a deti oprávnenej osoby, respektíve rodičov oprávnenej osoby. (RR)
Bezplatné poradenstvo
pokračuje
Žilinský samosprávny kraj navštívili už stovky občanov, ktorí potrebovali v priebehu dvoch rokov právne alebo za posledný rok aj sociálne poradenstvo. Od Župného dňa 2006 poskytujú totiž právnici Úradu ŽSK bezplatné právne poradenstvo pre každého, a to každý druhý štvrtok v mesiaci. „Na jednej strane ma teší záujem obyvateľov nášho kraja o tieto služby, no na strane druhej vidieť, že na Slovensku je stále nízke právne vedomie a nedostatočné informácie o kompetenciách verejnej správy,“ vysvetlil predseda ŽSK Juraj Blanár, prečo inicioval vznik takýchto služieb, ktoré krajská samospráva poskytuje nad rámec svojich kompetencií. Bezplatné právne i sociálne poradenstvo sú súčasťou dlhodobého projektu Komunikujeme, za ktorého časti Žilinský samosprávny kraj už získal viacero ocenení. Najbližšie sa sociálne poradenstvo bude poskytovať 29. apríla a právne poradenstvo 24. apríla. (KU)