Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Zostali len nostalgické spomienky na martinskú futbalovú minulosť

MAREK HOLLÝ patrí k tým odchovancom martinského futbalu, ktorí to dotiahli až k samému vrcholu. Reprezentant Slovenska pôsobil nielen v domácej lige, ale aj v susedných Čechách a Rusku.

Hráč, ktorý sa presadil v drese Sigmy Olomouc, Slovana Bratislava a CSKA Moskva, sa pred rokmi vrátil do Turca s ochotou pomôcť martinskému a turčianskemu futbalu.
Dlhé roky ste pôsobili v zahraničí, nepretrhali sa návratom domov do svojho rodiska väzby na priateľov, ktorých ste tam získali?
- Kdeže. Keď som pôsobil v zahraničí, tak som každému stále hovoril o Slovensku, o Turci a jeho nádhernej prírode. Vždy som sa do Martina vracal veľmi rád. Priateľské väzby aj po rokoch pretrvali a aj teraz za mnou prichádzajú moji priatelia zo zahraničia, medzi nimi aj viacerí bývalí spoluhráči. A to nie-len preto aby sme sa po dlhšom čase videli, ale tiež aby si pozreli krásy krajiny, prírodu, prišli si zalyžovať, prípadne vykúpať sa v neďalekých termálnych prameňoch.

SkryťVypnúť reklamu

Po vašom návrate z Ruska ste sa intenzívne zapojili do futbalového diania v Martine a Turci. Vaše nadšenie ale zanedlho vystriedala skepsa. Zmenilo sa na tom po rokoch pôsobenia doma niečo?
- Z môjho pôsobenia doma po mojom návrate mám veľmi zmiešané pocity. Nikdy by som si nebol predstavil, dokonca ani v najhorších snoch, že v tomto storočí nebudú môcť chlapci dôstojne, alebo vôbec hrávať na ihriskách. Dokonca, že im to bude niekto zakazovať alebo čosi nezmyselné prikazovať a obmedzovať ich športové aktivity. Nie je to len na zamyslenie pre kompetentných, ktorí sa tomu žiaľ väčšinou vôbec nerozumejú alebo nechcú rozumieť, ale myslím si, že aj pre všetkých občanov, ktorí majú deti alebo majú radi šport. Žijeme rýchlu dobu, dobu stresu, niekedy ani nie je čas sa naobedovať. Pri tomto strese sa nám nezdá, že sa s nami niečo deje, že sme lenivejší a pohodlnejší a aj do obchodu v blízkosti nášho bydliska chodíme na aute. A šport je, aj zásluhou nezmyselných rozhodnutí, povedané futbalovou terminológiou, kdesi v aute.

SkryťVypnúť reklamu

Vráťme sa ale k futbalu v Martine. Kedysi futbalové mesto má dlhodobú futbalovú krízu. Pred rokmi ste to nazvali agóniou. Žiaľ, nič sa nemení k lepšiemu. Cítite to aj vy?

- Určite. Chcel by som sa vrátiť k tomu, o čom sa už popísalo dosť a je aj témou častých rozhovorov, dokonca aj posmeškov tu v Martine, ale aj v iných mestách na Slovensku. Nik nevie pochopiť, že mesto zmizlo z futbalovej mapy Slovenska. Každý sa pýta, kde sa stala chyba. Prečo bývalý slávny martinský klub hrá pod hlavičkou béčka Rimavskej Soboty. Rovnako sa pýtam aj ja. Nič nemám proti Rimavskej Sobote, veď v minulosti som za tento klub hrával, ale pýtam sa: Nezaslúži si martinský futbal viac? V osemdesiatych rokov tu chodilo okolo 6 tisíc divákov na druholigový zápas. A dnes ich príde na treťoligový zápas toľko, že by každého mali čas funkcionári osobne privítať. A vôbec by im to netrvalo dlho. Kto sa dnes pozrie na areál kedysi udržiavaného futbalového stánku, kde trénovala každý deň minimálne stovka futbalistov a tiež desiatky atlétov, musí zaplakať. Bohužiaľ, pre Martin v jeho samom centre je takýto nedôstojný areál. Zatiaľ sa nenašiel nik, komu by to prekážalo. Nechcem nikoho viniť, nie som sudca, ale viem, že by to malo byť inak. Žiaľ, dnes rýchlo rastú obchodné centrá a miznú športoviská.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo toľko nostalgie?
- Nie som ešte nejaký starý pamätník, ale stále spomínam na časy, keď som ešte ako mladý futbalista prechádzal v martinskom klube všetkými vekovými kategóriami. Strávil som veľa času na ihriskách teraz už spustnutého areálu. A nielen tam. Hrávali sme hokej, hokejbal, futbal, hádzanú, basketbal. V školách sme sa venovali atletike, cez zimu sme lyžovali. No a všetci športovci sme sa navzájom poznali a ctili. V súčasnosti nám túto krásnu atmosféru pripomínajú v Martine vari iba ho-
kejisti, ktorým sme fandili a ktorí teraz zviditeľnili Martin. Hoci sú teraz v ústraní, nemali by sme zabudnúť ani na hádzanárov, hokejbalistov, atlétov, volejbalistov, ktorí sa aj v zložitých podmienkach snažia presadiť. Žiaľ, na Slovensku Martin nie je výnimkou, nie sú športovci vážení tak ako v zahraničí.
Vráťme sa ale k futbalu, čo vo futbalovom zázemí chýba najviac?
- Každý sa ma pýta, prečo je futbal na Slovensku taký slabý, čo mu chýba, prečo zaostávame za svetom, v čom vidím príčiny. Netreba ísť ďaleko, aby sme to pochopili. Stačí si položiť otázku, prečo je Česká republika vo futbale tam, kde je. Otázka je veľmi jednoduchá a jednoduchá je aj odpoveď. Porovnávajme iba štadióny. Ktoré z našich ligových štadiónov spĺňajú štandardy UEFA? Asi iba zo Žiliny, ktorá dokončila štadión. V Českej republike v akcii nazvanej Štadión 2007 musel každý klub prvej a druhej ligy do spomínaného roku spĺňať kritériá UEFA. Koľko peňazí u nás vynaloží štát na trénerov, ktorí sú s deťmi po celý rok? Pritom tí nepoznajú voľné soboty či nedele alebo sviatky. Pritom musia byť aj pedagógmi či psychológmi, komunikovať s rodičmi či „zháňať“ nových chlapcov. To nie je jednoduché, nie nadarmo sa v Nemecku hovorí trénerovi pedagóg. Ale všetko je to najmä o športoviskách. Koľko máme tréningových centier mládeže? Neviem, či by som vedel vymenovať aspoň jeden poriadny, so všetkým, čo k tomu patrí, ako je to napríklad v Nymburku v Čechách. Koľko ihrísk sa kvôli biznisu zbúralo? Postavili sa náhradné? Vieme, že podmienky ako majú vo vyspelých krajinách Európy či sveta, mať nebudeme, ale mali by sme sa snažiť vytvoriť aspoň adekvátne podmienky pre športovcov, aspoň tie základné. Veď každý rodič alebo občan tohto mesta, štátu chce, aby deti nechodili do krčiem, nedrogovali, neflákali sa. Pritom je tu tá možnosť, že prostredníctvom športu môžu zviditeľniť mesto, štát. K tomu treba jediné – mať kde hrávať.

V Martine nedávno vyrástol futbalový areál pri škole, ktorý ale neplní svoju funkciu tak, ako by mal a mohol...
- Veď k tomu som sa chcel dostať. Ak sa bude futbalistom zakazovať trénovať na ihrisku, ktoré je vybudované pre tréningové účely a ešte nedajbože na ňom aj hrávať, ako je to momentálne na ihrisku pri škole v Košútoch na Hurbanovej ulici, tak nečakajme že tu vycho-váme futbalistov. V zahraničí je predsa bežné, že futbalové ihriská sú postavené v obytných zónach. Opýtajme sa: Čo tam bolo predtým, než sa postavilo ihrisko s umelou trávou? Nič, iba burina a neporiadok. Už by sme sa mali konečne všetci nad tým zamyslieť a aj konať, alebo nechať konať tých, ktorí sa problematike naozaj rozumejú a nerobia si „naschvály“. Alebo chceme, aby martinský futbal bol naďalej súčasťou nejakého vidieckeho béčka? Myslím si, že si to občania tohto mesta nezaslúžia.

Momentálne pôsobíte ako manažér v MŠK Fomat, tiež ako tréner a hráč vediete v okresnej súťaži toto mužstvo. Nemáte väčšie ambície?
- Najprv som sa tejto myšlienke bránil, pretože som mal aj iné ponuky. Boli i zo zahraničia, ale dnes s odstupom času som rád, že som ponuku prijal. Na rozdiel od vedenia, martinského klubu, ktoré dnes pokračuje pod hlavičkou Rimav-
ská Sobota B, si ma v tomto klube vážia a ctia, vedia že som toho vo futbale veľa preskákal a že využívam svoje schopnosti pre rozvoj futbalu v Martine. Naše fungovanie v klube je ťažké. Je nás pätnásť kvalifikovaných trénerov, ale o plnom profesionalizme sa hovoriť zatiaľ nedá. Tréneri, ako som už spomenul, majú ťažkú úlohu, výchovu chlapcov a každý vie, aké je to teraz ťažké. Ale konečne je aj tu už nadväznosť. Hovorím o prvom mužstve, ktoré síce účinkuje v súťažiach iba druhý rok, ale je dobré, že začalo. Mladí chlapci sa už majú od koho učiť. Je to aj tá lepšia reklama futbalu v Turci. Posledné výsledky hovoria jasnou rečou. Ešte sme len na začiatku dlhej cesty.

Aké by to malo mať v Martine pokračovanie?
- Mnoho tu treba zmeniť. Natískajú sa mi nostalgické spomienky, najmä na účinkovanie v CSKA Moskva, Sigme Olomouc. Nik nechce, aby boli také podmienky aj v Martine, ale rozhodne by tu mala byť ambícia urobiť všetko pre to, aby sa aj v tomto meste futbal tešil väčšej podpore a popularite. V klube musia pracovať naozaj profesionáli a nie ľudia, ktorí sa tomu vôbec nerozumejú a chcú všetko riadiť a ešte aj ťažiť z niečoho, čoho nie sú súčasťou. Žiaľ v Martine je veľa negatívnych príkladov. Tu z klubu hráčov vyhadzovali. Pýtam sa: Išlo im vôbec o tento krásny šport, alebo o niečo iné? Nech si každý na to odpovie sám. Dnes pohľad na spustnutý areál v centre mesta aspoň mne osobne dáva jasnú odpoveď. (JK)

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 3. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 4. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 7. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 1. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 2. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
 3. Medzi prírodnými izoláciami vedie celulóza
 4. Zvyšky z vašej kuchyne môžu pomôcť v boji s klimatickou krízou
 5. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 6. Nie všetko sa deje na červenom koberci
 7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 742
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 259
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 680
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 3 633
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 209
 6. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 2 767
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 582
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 412

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 2. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 3. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 4. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pre rodinnú firmu je vhodný externý poradca, pomôže riešiť aj konflikty (4. časť)
 5. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 6. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 7. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 8. Patrik Zimáni: Šeď nevšímavosti okolo nás.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 480
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 945
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 360
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 5 966
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 557
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 455
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 141
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 800
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Lekár vidí počas zákroku obraz na veľkom monitore s vysokým rozlíšením.

Robotický systém nemocnica využíva v rádiológii ako prvá na Slovensku.


TASR 14 h

Sezóna jarmokov v Turci je v plnom prúde, ich vrcholom je každoročne jarmok v Mošovciach.


27. sep
Martinčania opäť okúsili trpkosť prehry.

Favorit si rozhodujúci náskok vytvoril už prvom dejstve, po zmene strán ho dokázal ešte navýšiť.


27. sep
Manželka Milana Košarišťana s úlovkom.

Nevylučuje, že časom sa v lesoch môže objaviť aj nebezpečná huba.


27. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajti namerali v mestskej časti Považskej Bystrice Milochov 28-ročného vodiča Kie Ceed, ktorý prekročil maximálnu povolenú rýchlosť o 75 kilometrov za hodinu (km/h).


TASR 27. sep

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


26. sep

Dostavba bude trvať dlhšie a štát zaplatí viac.


14 h

Na diaľnicu muža vraj poslala navigácia.


TASR 11 h

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 2. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 3. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 4. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pre rodinnú firmu je vhodný externý poradca, pomôže riešiť aj konflikty (4. časť)
 5. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 6. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 7. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 8. Patrik Zimáni: Šeď nevšímavosti okolo nás.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 480
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 945
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 360
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 5 966
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 557
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 455
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 141
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 800
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?