Martinské Millenium, ktoré sa stalo stavbou roku 2003, zatiaľ prináša radnici viac starostí ako osohu. Najvážnejším problémom presklenej budovy je jej prehrievanie. V horúcich dňoch dosiahne teplota v budove aj 40 stupňov Celzia. Vrásky na čele kompetentným robí aj strata z prevádzky budovy, ktorá sa vlani vyšplhala na 850 tisíc korún. Najväčšími položkami sú platby za elektrickú energiu, plyn a vodu. V budove sa nachá-dza turisticko-informačná kancelária, reštaurácia a verejné záchody. Tieto prevádzky réžiu objektu nepokryjú. Strata sa kryje z hospodárskej činnosti akciovej spoločnosti Turiec, ktorej stopercentným akcionárom je mesto Martin.
Krajným riešením, o ktorom sa už vlani uvažovalo, bola demontáž budovy. Tá sa nakoniec zavrhla, prednosť dostali iné alternatívy. Možno aj preto, lebo všetky ostatné sú lacnejšie ako samotná likvidácia rozporuplného objektu. „Mesto sa neustále snaží nájsť riešenie, ktoré by zlepšilo pracovné podmienky vo vnútri objektu. Jedným z nich by mohli byť na-príklad aj fólie, ktoré ale nie sú v súlade s pôvodným architektonickým zámerom, pretože znižujú, či úplne znemožňujú priehľadnosť budovy. Východiskom, ktoré by definitívne vyriešilo problémy, by mohla byť kompletná rekonštrukcia plášťa budovy, ktorá je však finančne náročná. Na takúto niekoľkomiliónovú investíciu mesto v súčasnosti nemá vo svojom rozpočte potrebné prostriedky,“ povedal nám hovorca mesta Martin Jozef Petráš.
„Objekt nikdy nebol projektovaný pre primárny - priamy finančný zisk. Dôležitá je jeho pozícia z hľadiska pešej zóny, ako i celého mesta. Svojimi funkciami má prispieť k rozvoju pešej zóny, jej obidvoch námestí a spolu s kvalitným ozvučením a osvetlením priestoru Divadelného námestia má zvýšiť kultúrny potenciál a možnosti mesta,“ týmito slovami minulý rok bránili stavbu roku 2003 jej du-
chovní otcovia – architekti Dušan Maňák, Richard Lichý a Martin Pavelek. (KP)