Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
ANKETA

Ako oddychujete?

ELENA KALISKÁ, reprezentantka SR vo vodnom slalome:
- Popri celoročnom trénovaní a cestovaní na preteky nemám príliš veľa možností dostať sa na klasickú dovolenku do známych letovísk. Preto, ak sa raz za čas na takú dovolenku dostanem, naozaj sa snažím vylihovať. Potrebujem načerpať novú energiu a silu do ďalšieho tréningového obdobia. Ale úplne bez pohybu a športu si to tiež neviem celkom dobre predstaviť. Takže popri oddychovaní na pláži, zájdem do posilňovne, alebo si zabehám.

DENISA CZIBULKA, redaktorka televízneho spravodajstva:
- Slovo dovolenka v mojom slovníku v takom zmysle ako sa bežne vníma, nenachádzam. Veľa času na oddych nemám a preto je pre mňa veľkým darom každý moment, v ktorom môžem byť s mojimi najbližšími. Chvíle s nimi si viem neskutočne vychutnať. A môže to byť relax (kde-tu aj aktívny) v prírode, posedenie v cukrárni či na dvore rodičovského domu alebo len také obyčajné spoločné chvíle a pocit, je všetko je v poriadku. Je mi fajn všade tam, kde sme spolu s dcérou a manželom. Do veľkých diaľok mi zatiaľ nebolo súdené cestovať. Nemám ale rada miesta, kde je vysoká koncentrácia ľudí. Ak by som si mala vybrať medzi vychyteným letoviskom alebo turistikou spojenou s veľkou dávkou histórie a tajuplnosti, volila by som druhý variant. Rada objavujem nepoznané, miesta, v ktorých sa niečo udialo.

Skryť Vypnúť reklamu

PETER HEČKO, spevák a producent:
- Dovolenku najradšej trávim doma na Slovensku. A to aktívne. Relaxujem na mojej chalupe blízko Trnavy. Kosím trávu, opravujem krovy, robím bežné remeselnícke práce. Po nich si rád zaplávam v bazéne. Vylihovať sa mi príliš nechce, ale večer si rád posedím s rodinkou a so psíkom pri našom kozube a opekáme rôzne pochúťky.
KRISTÍNA VLKOVÁ, I. vicemiss v súťaži Miss Slovensko 2008:
- Voľný čas najradšej trávim s ľuďmi, ktorých mám rada. Na mieste ani tak nezáleží. V lete veľmi rada chodím k moru, som skôr pasívny turista, popozerám len najdôležitejšie a najznámejšie miesta. Inak leňoším na pláži a chytám bronz. Aktívne odpočívam vtedy, keď sa vyberieme na hory či už v lete alebo v zime. Keď však potrebujem zo seba vybiť prebytočnú energiu, idem do posilňovne.

Skryť Vypnúť reklamu


SVETOZÁR DLUHOLUCKÝ, prednosta Detskej kliniky, DFN Banská Bystrica:
- Správne relaxovať, to je aj pre mňa veľký kumšt. Vždy, keď si oddych naordinujem, začnem ho chápať ako povinnosť. Takýto je však zrejme údel všetkých workoholikov. De-siatky rokov, keď sme dovolenkovali pri mori, som tam čítal výlučne odbornú literatúru. Teraz sa konečne začínam vracať aj k beletrii. V zime a v čase, keď mi slúžili kolená, som najmä veľa lyžoval. V lete sa na Počúvadle ponáram. No a keď sme s manželkou na chalupe v Pohronskej Polhore, oddychujem na okolitých kopcoch.
PATRIK HERMAN, televízny moderátor:
- Zo svojej dovolenky venujem vždy dva týždne deťom zo sociálne slabších rodín v tábore. Neviem si už inak predstaviť svoje leto. Robíme tam aj rôzne športové aktivity, ale ja mám skôr aktívny vzťah k pasívnym športom. Najradšej sa nechám odviezť na motorovom člne, alebo jazdím rely. Tri roky po sebe som si doprial aj oddych pri mori. Najradšej som v Egypte, kam sa chystám aj tento rok.

Skryť Vypnúť reklamu

PAVEL TRAUBNER, popredný slovenský neurológ:
Rád chodím k moru so svojou rodinou, ale musím povedať, že na rozdiel od mojej milej manželky, ktorá je schopná sa „opekať“ aj osem hodín nepretržite, strašne nerád ležím na slnku. Prechádzam sa po pobreží prípadne, na piesčitých plážach a obdivujem nielen more, ale i kúpajúce sa pekné dievčatá. To ja považujem za aktívny oddych. Samozrejme, pod aktívnym oddychom chápem i zoznamovanie sa s krajinami, ktoré som navštívil. Od roku1989 som obdivoval Austráliu, Nový Zéland, Tajvan, Bali, samozrejme takmer všetky európske krajiny, ale i bývalý Sovietsky zväz a niektoré oblasti severnej a južnej Ameriky. Relaxujem aj pri čítaní odbornej literatúry a dobrej beletrie. Rád navštevujem divadlá, koncerty, v zime rád lyžujem a oddýchnem si aj pri šachu. Som človek, ktorý potrebuje neustále podľa „Panta rei“ pohyb. Moje dovolenky sú častokrát spojené i s účasťou na odborných poduja-tiach, kongresoch, kde si rozširujem svoje odborné vedomosti a v rámci prednášok odovzdávam svoje. Pokiaľ môžem, mám so sebou vždy svoju manželku, ktorá veľmi rada cestuje. Každý nový objav nás poteší.

OTOKAR KLEIN, operný spevák:
V každom prípade uprednostňujem aktívny oddych, v poslednom čase však veľmi nepoznám význam tohto slova. Každú voľnú chvíľu venujem rodine. Aj dovolenky sú zväčša také, že neležíme na jednom mieste, ale ideme si vždy i niečo pozrieť, športovať, zaplávať si. Doma trávim veľmi málo času, som obeť svojho povolania. Ak sa to len trochu dá, brávam rodinu so sebou. Najviac chodíme do Francúzska a Talianska. Dá sa tam oddýchnuť, relaxovať a zároveň i veľa vidieť.

JÁN PAPCO, riaditeľ SNM – Múzeum Bojnice:
- Rozhodne nie som typ, ktorý by počas dovolenky niekam ďaleko cestoval a potom tam vylihoval. To môžem aj doma. Najradšej mám aktívny oddych. Počas víkendu idem so synmi alebo priateľmi na jeden deň do hôr. Dvadsaťkilometrová túra – to je ono. Neviete si predstaviť, ako to vyčistí hlavu a odveje celotýždenné starosti. Najlepšie si však oddýchnem v rodičovskom dome v malej dedinke na sútoku dvoch riek, kde cesty už ďalej nevedú. Tam sa prenesiem v čase o polstoročie dozadu, znovu prežívam, tentoraz spolu s rodinou a susedmi, svoje detstvo. Rýpem sa okolo domu, plávam v rieke, chodím do susednej dediny peši na borovičku a roz-právam sa s ľuďmi. Samozrejme, že mám aj voľné chvíle, počas ktorých sa venujem vedeckej práci. Môj stôl doma je také malé laboratórium, alebo ak chcete alchymistická dielňa, kde objavujem a prichádzam na nové nápady. V tejto práci sa niekedy dokážem zabudnúť aj na celú noc. Je to síce paradox, že relaxom je pre mňa práca, čo mi iste mnohí budú závidieť, ale ja aj svojim deťom hovorím, že v zamestnaní práca nie je problém, problém sú ľudia a prostredie.

JANA JAKUBČIAKOVÁ, riaditeľka Komunitnej nadácie Liptov:
- Som aktívny typ človeka, v práci mám neustály zhon a ani na dovolenke neviem prepnúť na pomalý režim. Preto som aj počas dovolenky aktívna. Slnko mám veľmi rada, ale keby som vylihovala niekde na pláži alebo pri bazéne, po dvoch dňoch by som sa asi unudila. Takže radšej idem na turistiku, alebo si zacvičiť do posilňovne. Pri pohybe si na dovolenke určite viac oddýchnem.

MILAN ONDRÍK, herec Divadla Andreja Bagara v Nitre:
Najideálnejšie by pre mňa bolo, keby som si mohol dovoliť letnú dovolenku pri mori, aj v horách. V lete mám však veľa vystúpení, takže som rád, ak sa mi podarí ísť aspoň na pár dní domov na Oravu. A či mám radšej aktívny alebo pasívny oddych? Určite aktívny. Pri mori mám radšej zábavu s kamarátmi. Doma sa vždy rád poprechádzam po lesoch Skorušinských vrchov.

VIERA DUBAČOVÁ, riaditeľka Divadla z Pasáže Banská Bystrica:
Mojim najväčším relaxom je, keď si môže oddýchnuť nielen moje telo, ale najmä moja myseľ. Lenže také niečo pre ľudí môjho typu, v spoločnosti, v ktorej žijeme, dnes takmer neexistuje. V každom prípade však milujem tiché letné rána, pohodu, mier, me-ditáciu uprostred prírody, malebné samoty ukryté uprostred lesov, lúk, lánov. Malé ostrovy ticha. Dodnes - keď objavím nejaké krásne zákutie, sa mi stáva, že som dojatá.

RICHARD RIKKON, klavírny virtuóz, Bratislava:
Keď mám chvíľu voľno, relaxujem úplne v tichosti, alebo počúvam hudbu. Rád mám vážnu, folkovú aj džezovú hudbu. Veľmi rád načerpávam novú silu aj na masážach. Čo sa týka dovolenky, keďže cestujem veľa po svete, považujem to za akúsi náhradu dovolenky. V minulosti som bol päťkrát v Egypte a rád by som sa tam vrátil aj tento rok. Táto krajina ma uchvátila svojou históriou. Veď aj teraz sa chystám na koncertné turné po Európe – vystupovať budem v Grécku, Taliansku a Francúzsku. Domov sa vrátim v júni.

ĽUBOMÍR JAGNEŠÁK,
viacnásobný majster sveta v armwrestlingu:
- Uprednostňujem radšej more, oddych. Chodím si zaplávať, potápam sa, ale žeby som v tom čase aktívne behal alebo športoval, to určite nie. V tom som skôr pohodlnejší. V súčasnosti sa pripravujem na majstrovstvá Európy a majstrovstvá Slovenska, medzitým som doma a učím sa na skúšky do školy. Zatiaľ nemám presnú predstavu, kam pôjdem na dovolenku tento rok, ale pravdepodobne zvolím Taliansko alebo Chorvátsko.

ONDREJ ČILIAK, básnik:
- Časy sa menia tak rýchlo ako naše dovolenkové destinácie a to, čo ešte včera bolo „in“, je dnes len krásnou starožitnosťou. Dakedy dávno, keď bol čas ešte aj na báseň, aj na dobrú knihu, slovenskí spisovatelia a básnici radi chodievali do prírody, možno len pár metrov za svojim domom, možno na vidiek, do vinohradu. Do ruksaku alebo vaku napchali obrovský kopec rukopisov, vzali svoju milovanú múzu a išli na dovolenku. Taký Laco Ballek, Rudo Sloboda alebo Vinco Šikula, keď ste sa spýtali, kde dovolenkovali, vždy odvetili: Áaale, však som ten román musel dopísať... Tvoriví ľudia nedokážu vylihovať, nosia v sebe také krásne prekliatie – tvorivý nepokoj, ktorý im káže utekať od civilizácie, ale nie preto, že by počas roka boli „preľudnení“, len potrebujú samotu. Román či zbierku básní nemožno napísať vtedy, ak vám ktosi pozerá cez rameno. Aj ja trávievam dovolenky podľa spomínanej tradície. V tomto roku sa opäť vyberiem do lona prírody, hoci je to len tu za rohom. Budem pár dní tráviť v prievidzskom lesnom parku, v tvorivom dumaní. Chcem dokončiť rukopis zbierky Hudba zo stromov.
MIKULÁŠ LÁTEČKA, rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre:
- Vždy ma priťahovalo more. Spájam si ho s volejbalom. To je šport, ktorý sa hrával vo veľkom teple, často uprostred letných dní a väčšinou vonku. Staviam na istotu - dovolenky cez cestovné kancelárie so zariadeným ubytovaním aj animáciou. Kam chodím s rodinou najčastejšie? Do Chorvátska a do Talianska. Naopak, trochu ma sklamal Egypt. Boli sme v Tabe, v špičkovo vybavenom hotelovom komplexe. Luxus v ňom mi pripadal gýčový. Hneď za múrmi hotela bolo pusto, okolie nehostinné a drsné. Najexkluzívnejšiu dovolenku som prežil s rodinou v Dubaji. Kúzelné chvíle možno zažiť aj doma. Oddýchnem si na horách, ale aj v záhradke, ktorú máme pri dome.


Pripravili kolektívy redakcií v Banskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši, Leviciach,
Považskej Bystrici, Prievidzi, Topoľčanoch, Trenčíne, Trnave a Tvrdošíne

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 113
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 194
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 030
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 795
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 185
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 14 682
 7. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 13 821
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 540
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 142
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 856
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Socovčania sa testujú u susedov v Laskári

Do malej dedinky sa prichádzajú otestovať aj Martinčania.

Odberný tím v Laskári.

Testovacích setov bude dostatok, ubezpečujú kompetentní

Niektoré obce vyjadrili obavu, či budú mať dosť testov pre všetkých.

Ilustračná foto.

Situáciu pred odberným miestom vo Valči môžete sledovať cez webkameru

Vo Valči prichádzali ľudia na testovanie podľa harmonogramu, napriek tomu sa vytváral rad.

Testovanie vo Valči.
Podnikatelia z Martina sa postarali odberným tímom o teplý obed.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odľahlé časti Zvolena na testovanie stále čakajú, odberné tímy tam nedorazili (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Nitra hlási mimoriadny tlak na drive-in odberné miesta

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Nitrianskeho kraja.

Na niektorých miestach dochádzajú testy, inde je situácia pokojná

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Trenčín, Prievidza, Považská Bystrica, Púchov a ostatných okresoch kraja.

Už ste čítali?