Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

NOMINÁCIE NA SEDEM DIVOV TURCA A ICH AUTORI

1. Šútovská dolina s vodopádom
- MUDr. Jaroslav Lúčan, PhD., Marián Páleš, obec Šútovo - Vladislav Jurečka
2. Turčecký vodovod
- Ing. Ľubomír Bernát
3. Gaderská dolina a jaskyňa Mažárna
- Michal Meriač, Ťavia skala – Martin Slesár, Orlia veža – Ľudovít Lettrich, Mažárna - Michal Meriač, Gader – Vlasta Buková, Gaderská dolina – Viliam Hriadel, Mažárna - Emília Očková
4. Blatnický meč
- Marián Páleš
5. Pamätník Znieva v Kláštore pod Znievom s expozíciou turčianskych olejkárov a šafraníkov
- neznámi prihlasovatelia
6. Železničné tunely spájajúce Čremošné s Banskou Bystricou
- Ing. Old. Šlížek
7. Teplické serpentíny v Turčianskej Štiavničke
- Peter Očka
8. Pronayovská kúria s expozíciou Karola Plicku v Blatnici ...
9. Národný cintorín v Martine
- Miroslava Dírerová, Mgr. Adriana Brázdová a PhDr. Jozef Beňovský
10. Župný dom a onódska tragédia
- neznámy prihlasovateľ
11. Révaiovské kaštiele a parky v Turci
- Trebostovský kaštieľ a Trebostovská diera – obec Trebostovo, Mgr. Adriana Brázdová a PhDr. Jozef Beňovský
12. Necpalský prameň
- Michal Meriač
13. Národná prírodná rezervácia Vyšehrad
- Obec Jasenovo - Mária Ertelová a Bohuslav Slezák
14. Rieka Turiec s meandrami a významnou flórou a faunou a turčianske mokrade
- Vlasta Buková, Gabriela Vašková a Braňo Gregor
15. Významné pramene Turca – kúpele T. Teplice a minerálne vody
- Ing. Ľubomír Bernát, Vlasta Buková, Mgr. Adriana Brázdová a PhDr. Jozef Beňovský
16. Memorandové námestie s prvou budovou gymnázia
- M. Páleš, Vlasta Buková a Viliam Hriadel
17. Galéria Martina Benku
- Vlasta Buková
18. Turč. historické hrady a hrádky
- Znievsky hrad - rodina Straková, Sklabinský hrad – Marián Páleš, Hrad Zniev – Daniel Buocik a Vlasta Buková
19. Múzeum slovenskej dediny – najväčšia expozícia ľudovej architektúry v prírode v Jahodníckych hájoch
- Vlasta Buková a Viliam Hriadel
20. Národný dom v Martine
- Viliam Hriadel
21. Ranogotické premonštrátske kostoly v Turci
- kostol sv. Margity v Turčianskom Jasene – neznámy prihlasovateľ, rímskokatolícky kostol Najsvätejšej Trojice - Mgr. Adriana Brázdová a PhDr. Jozef Beňovský, evanjelický a.v. kostol neoklasistický – neznámy prihlasovateľ, katolícky kostolík Povýšenia svätého Kríža – Vlasta Kocmánková a kompozícia 14. kostolov z Turca – Katarína Adamicová
22. Turčianske remeslá a mošovský jarmok
- Mgr. Adriana Brázdová a PhDr. Jozef Beňovský
23. Rodný dom Jána Kollára a jeho dielo pre Slovanov
- Mgr. Adriana Brázdová a PhDr. Jozef Beňovský
24. Archívne klenoty uložené v SNK
- Mgr. Adriana Brázdová a PhDr. Jozef Beňovský
25. Národná dvorana s prvou budovou Matice slovenskej v Martine
- Mgr. Adriana Brázdová a PhDr. Jozef Beňovský
26. Vrútocká židovská synagóga
- Ing.Miroslav Vereš
27. Štátna meštianska škola Hodžova z roku 1928
Ing. MiroslavVereš a Marián Páleš

Skryť Vypnúť reklamu

PREDSTAVUJEME
Šútovská dolina
s vodopádom
Šútovský vodopád je najvyšší v Malej Fatre. Jeho vody padajú z výšky 38 metrov. Vznikol následkom vyzdvihnutia pohoria a poklesu Turčianskej kotliny na predpokladanej geologickej hranici medzi granitmi a granodioritmi. Vodopád je napájaný vodami Šútovského potoka, ktorý pramení v zaujímavom skalnom útvare nazvanom Mojžišove pramene. Priamo nad vodopádom má potok šírku 2,5 metra. Táto lokalita je turistami veľmi vyhľadávaná. Zo Šútova vedie k vodopádu turistický chodník. Trasa uprostred nádhernej prírody je fyzicky nenáročná a zvládnu ju aj starší ľudia.

2. Turčecký vodovod
Vybudovali ho pravdepodobne v období rokov 1496 až 1507. Jeho cieľom bolo zachytenie vôd povodia Turca a ich vedenie samospádom po vrstevniciach do Kremnických Baní a povodia Hrona. Vodná energia tohto diela sa stáročia využívala na pohon mechanizmov pri spracúvaní rúd. Celková dĺžka prívodného vodovodu od prameňa v Studenej doline až po jeho vyústenie do akumulačnej nádrže prvého stupňa elektrárne je 17 411 metrov a má prevýšenie 62 metrov. Celá trasa vody z Turčeka až po Hron je dlhá vyše 34 kilometrov a maximálne prevýšenie na jej trase je 587 metrov.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Gaderská dolina a jaskyňa Mažárna
Gaderská dolina leží v Národnom parku Veľká Fatra a považuje sa za najkrajšiu dolinu plnú botanických skvostov. Je dlhá 18 km a ponúka mnoho vzácnych prírodných útvarov a zákutí ako zrúcaniny Blatnického hradu, Čertovu bránu či sedem jaskýň, z ktorých prístupná je Mažárna. V nej sa našli doklady pravekého a starovekého osídlenia. Gaderskú dolinu využili pre jej krásy aj filmári. V roku 1921 tu bratia Siakeľovci, rodáci z Blatnice, natočili prvý slovenský film Jánošík, neskôr sa tu odohrával aj dej vojnovej drámy Dolina.

4. Blatnický meč
Meč pochádza z obdobia Veľkej Moravy a našiel sa v hrobe veľkomoravského veľmoža v Sebeslavciach pri Blatnici. Historici usudzujú, že patril bojovníkovi z radov vysoko postavenej staroslovenskej šľachty. Je vyrobený z damascénskej ocele, rukoväť je pozlátená 24-karátovým zlatom a sú do nej vsadené červené rubíny. Originál je uložený v Maďarskom národnom múzeu v Budapešti, jeho kópiu vlastní od svojej inaugurácie aj prezident Ivan Gašparovič.

Skryť Vypnúť reklamu

5. Pamätník Znieva v Kláštore pod Znievom s expozíciou turčianskych olejkárov a šafraníkov
Pamätná izba je od roku 1969 inštalovaná v druhej historickej budove gymnázia a dokladuje to, čím Kláštor pod Znievom bol a čo v ňom pretrváva. V izbe sú zmienky o hrade, gymnáziu, maďarskom učiteľskom ústave, prvej umelecko-rezbárskej škole v Uhorsku, osobnos-
tiach, ktoré v tejto dedinke žili, i rádoch mníchov a jezuitov, ktorí do Turca priniesli olejkárstvo. Ním sa živilo niekoľko obcí. Turčianski olejkári i šafraníci boli známi nielen po celom Slovensku, ale i v mnohých krajinách Európy.

6. Železničné tunely spájajúce Čremošné s Banskou Bystricou
Na trase medzi Banskou Bystricou a Hornou Štubňou je 22 tunelov s celkovou dĺžkou takmer desať kilometrov. Turisticky atraktívne sú najmä Harmanecké jaskyne, ale nevšedným zážitkom je aj cesta vlakom z Turčianskych Teplíc do Banskej Bystrice. Čremošniansky tunel má dĺžku 4 697 metrov a je najdlhším na Slovensku. Spaliny z motorov lokomotív prechá-dzajúcich tunelom, odsáva cez šachtu obrovský ventilátor. Čremošniansky tunel razili podobne ako aj všetky ostatné na tomto úseku, železnice rakúskou modifikovanou sústavou za nesmierne ťažkých podmienkach.

7. Teplické serpentíny v Turčianskej Štiavničke
Teplické serpentíny, čiže koryto potôčika, ktorý odvádza vodu z horného rybníka do nižšie položených vodných nádrží, opravili dobrovoľníci z Turčianskej Štiavničky v roku 2002 a vybudovali vedľa neho aj náučný chodník. Po takmer päťdesiatich rokoch obnovili celý systém révaiovských rybníkov nad prameňom medokýša z roku 1875. Toto vodné dielo Révaiovcov po ich emigrácii na konci 2. svetovej vojny nahlodal zub času a tok Teplických serpentín pomaly slabol a ich koryto postupne zarástlo vegetáciou.

8. Pronayovská kúria
s expozíciou Karola Plicku
Barokovo-klasicistická kúria pochádza z polovice 18. storočia a je v nej umiestnená expozícia SNM, ktorá sa venuje životu a dielu významného umeleckého fotografa, filmára, etnografa a folkloristu Karola Plicku. Múzeum vlastní 145 fotografií z čias, ktoré Karol Plicka v rokoch 1923 – 1939 urobil na Slovensku.

9. Národný cintorín
v Martine
Cintorín pôvodne slúžil pre obyvateľov Martina od roku 1780, no keďže sa v 19. storočí Martin stal domovom pre viacerých významných Slovákov, začal sa zapĺňať aj osobnosťami z rôznych oblastí života. Prvým bol v roku 1866 Karol Kuznámy, ktorý „odštartoval“ akúsi tradíciu. Za Národný cintorín bol vyhlásený v roku 1967, odkedy sa rady zvučných mien doplnili po prevezení ostatkov ďalších významných osobností Slovenska. Naposledy tak do turčianskej zeme uložili v roku 2002 ostatky štátnika Milana Hodžu. Na Národnom cintoríne v Martine leží niekoľko stoviek významných osobností, čím sa radí medzi nie turčianske, ale slovenské výnimočnosti.

10. Župný dom a onódska tragédia
Terajšia budova Turčianskej galérie je najstaršou nesakrálnou budovou v Martine. Pochádza z roku 1740, no jej základy siahajú až do polovice 16. storočia. Do nových priestorov sa župan Révai presťahoval zo Sklabinského hradu. Kým všade inde mali v župnom dome súkno na rokovacom stole zelené, Turčania ho začiatkom 18. storočia zmenili na červené. Farba krvi súvisí so zavraždením turčianskych vyslancov na Onód-skom sneme v Maďarsku. V roku 1707 sa vybrala skupina zemanov na čele s Melchiorom Rakovským a Krištofom Okoličánim za Františkom Rákocim, ktorý viedol povstanie proti Habsburgovcom. Jeho vojská však pustošili krajinu. Turčianski vyslanci mu predostreli sťažnosti a výhrady, za čo ich zavraždili.

M. DÍREROVÁ, BRAŇO GREGOR


Už hlasujeme!
Spomedzi všetkých vašich tipov vybrala odborná porota 27 laureátov a vy im budete môcť posielať svoje hlasy až do 13. júna 2008, a to v piatich hlasovacích kolách.

Ak máte medzi kandidátmi svojho favorita, vystrihnite prihlasovací kupón a vyplnený ho doručte poštou alebo osobne do redakcie MY Turčianske noviny. Hlasy zo všetkých piatich kôl sa sčítajú a sedmička najúspešnejších tipov, ktoré získajú najviac vašich hlasov, sa bude môcť hrdiť označením div Turca a dekrétom.
Jeden originálny a vyplnený hlasovací kupón znamená jeden hlas. Súťažiť sa určite oplatí, pretože organizátori ankety majú pre vás pripravených niekoľko pre-kvapení, s ktorými vás na strán-kach týždenníka MY Turčianske noviny oboznámime v priebehu hlasovania. Každý týždeň, s výnimkou prvého kola, budeme zverejňovať priebežné výsledky hlasovania.
UZÁVIERKY JEDNOTLIVÝCH KÔL
II. kolo – streda 21. mája 2008
III. kolo – streda 28. mája 2008
IV. kolo – streda 4. júna 2008
V. kolo – piatok 13. júna 2008, 15 h.
– koniec hlasovania


Sedem divov Turca bude slávnostne vyhlásených 27. júna na Divadelnom námestí v Martine v rámci Dní Milana Hodžu 2008
HLASOVACIE KUPÓNY POSIELAJTE NA ADRESU:
My Turčianske noviny, M. R. Štefánika 26, 036 01 Martin alebo ich doručte osobne do našej redakcie
Viac informácií na číslach
043/ 422 03 41-2
0905 978 231, 0902 125 125

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 4. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 5. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 2. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 3. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 4. Novinka medzi prefabrikátmi
 5. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 6. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. The future of M&A in Europe
 9. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 10. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 661
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 323
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 377
 4. Aká je chémia vôní 10 156
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 476
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 340
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 708
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 675
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 163
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 654
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Stane sa Martin metropolou punčov?

Od 1. decembra je v Martine otvorený Vianočný dvor & Záhrada punčov.

Fantastické a originálne punče budú v Martine hriať nejedného návštevníka.

Právna poradňa MY: Práva zamestnanca a riešenie sporov so zamestnávateľom počas pandémie

Bojíte sa o zárobok, lebo ste v karanténe? Prišli ste o prácu, lebo váš zamestnávateľ obmedzuje podnikanie? Viete, na koho a kde sa máte obrátiť v takejto či podobnej situácii? Aj na tieto otázky odpovedajú v bezplatnej právnej poradni naši právni experti.

Volejbalovým rozhodcom dnes merajú aj obvod pása

Volejbalový rozhodca Juraj Mokrý už niekoľko rokov patrí k absolútnej špičke. Viedol kľúčové súboje na majstrovstvách sveta, majstrovstvách Európy, v Lige národov či Svetovej lige, zapískal si aj na olympiáde. Rodák z Prievidze k nám prišiel študovať medicínu a v Turci našiel druhý domov.

Juraj Mokrý rozhodoval aj finálový zápas ženských MS medzi Srbskom a Talianskom.

Tepličania investujú tisíce eur do opravy ciest a chodníkov, krajšie bude aj na kúpalisku

Mesto sa nesústreďuje len na centrum, problémy rieši aj v mestských častiach.

V Turčianskom Michale sa zrenovovala cesta.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V trnavskej nemocnici je pozitívne testovaných takmer sto zamestnancov

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici v Trnave približne rovnaký v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

V Nitre padnú hlavy. Len či správne...

Húfna kritika (aj) od ex-hráčov. Za Nitru nastupuje v prvej slovenskej lige najmenej odchovancov v histórii.

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

Trasa a financovanie cestného obchvatu Detvy nie sú stále vyjasnené

Rozšírenie priemyselnej zóny naráža na odmietavé postoje.

Už ste čítali?