skeho víťaza tejto vysoko prestížnej súťaže európskych miest.
Do rámca početných aktivít, bezprostredne súvisiacich s kandidatúrou Martina, pribudlo v pondelok 19. 5. 2008 osobitne významné podujatie – stretnutie so zástupcami turčianskej podnikateľskej, hospodárskej a finančnej sféry. Na pôde SNK Slovenského národného literárneho múzea (historická I. budova Matice slovenskej) sa v pôsobivej interiérovej kulise i atmosfére odohralo ďalšie obsahové zhmotnenie základnej strategickej línie projektu kandidatúry nášho mesta – Dotykov a Spojení. Autori martinského projektu sú si plne vedomí, že práve spojenie priemyslu, biznisu, kultúry a umenia zásadným spôsobom prispeje nielen k ďalšiemu prehĺbeniu spoločenského života v regióne, ale aj k získaniu toľko pertraktovanej európskej dimenzie, na dôležitosť ktorej vo svojich proklamáciách neustále po-ukazujú rôzne európske grémiá. Na uvedenom stretnutí priro-dzene rezonovala aj táto podľa nás z hľadiska úspešnosti martinského zámeru, kľúčová téma. Okrem toho primátor Martina Andrej Hrnčiar, riaditeľ neziskovej organizácie Dotyky a Spojenia Peter Kováč a zástupcovia komisie pre kandidatúru nášho mesta na titul EHMK 2013 Peter Cabadaj a Stanislav Škorňa akcentovali aj ďalšie dôležité aspekty a súvislosti projektu. Zdôraznilo sa napríklad, že v rámci príprav na prevzatie úlohy EHMK sa predpokladá výrazné dobudovanie infraštruktúry mesta, spolupráca s investormi, verejnou správou i so súkromnou sférou tak, aby sa do roku 2013 zmenila kvalita cestných komunikácií, aby sa dobudovali dopravné uzly, mestské centrum, parkovacie plochy, oddychové zóny mesta, aby boli dobudované pripravované lyžiarske areály, športoviská, zariadenia pre turizmus, aby sa zvýšila kapacita i kvalita ubytovacích a reštauračných zariadení, aby sa tradičná slovenská pohostinnosť pozdvihla na európsku úroveň.
Z tohto uhla pohľadu sa môže práve kultúra ako široko vnímaný fenomén stať rozhodujúcim iniciátorom, motorom a zároveň cieľom dynamického a tvorivého spoločenského pohybu. Ak chce Martin uspieť so svojím projektom kandidatúry, bude nevyhnutné, aby si všetky kompetentné zložky čo najskôr osvojili tézu (a zároveň začali promptne konať na jej napĺňaní!), že prioritnou stratégiou mesta a regiónu je principiálna zmena vzťahu spoločnosti ku kultúre a k jej miestu a významu v živote obyvateľstva. Táto stratégia je detailne rozpracovaná v projekte kandidatúry Martina na titul EHMK 2013.
Osobne by som bol veľmi rád, keby sa postupne začali realizovať všetky dôležitejšie nápady, predstavy a inšpirácie, ktoré odzneli na spomínanom stretnutí 19. mája. Ak sa tak stane, potom môžeme urobiť ďalší významný krok k na-plneniu primárneho cieľa, že sa kultúra so svojím rozvetveným všestranným záberom stáva u nás predmetom zvýšeného záujmu širšieho spoločenstva a relevantných samosprávnych, podnikateľských a hospodárskych zložiek. PETER CABADAJ