Systém svojej práce pri plnení volebného programu vo februári minulého roka zosúladil s programom poslancov vrútockého mestského zastupiteľstva. Ako sa mu darí plniť jednotlivé zámery tohto spoločného programu, sa dozviete z jeho odpovedí na naše otázky.
Zvyšuje sa záujem obyvateľov Vrútok o rozvoj mesta?
– Áno, som spokojný. Väčšina Vrútočanov má k mestu vrúcny vzťah, zaujíma sa o miestne dianie, čo a ako chce radnica budovať, prečo mestské zastupiteľstvo schválilo nejaký zámer... O trápeniach a starostiach Vrútočanov mám pomerne podrobný prehľad, poznám návrhy mnohých z nich, lebo sa veľmi podobajú. Názory občanov poznám nielen z ich vystúpení na rokovaniach mestských zastupiteľstiev, ale aj z ich návštev v mojej pracovni každú stredu a niekedy aj počas iných dní týždňa. Nedovolím si nevypočuť občana, či už príde za mnou do úradu alebo ma osloví na ulici, prípadne ak mi položí otázku alebo ma informuje elektronickou poštou či listom. Každý utorok ma o pracovných poradách informuje prednosta, každý deň vedúci pracovníci mestského úradu. Pravidelne získavam informácie aj od poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí sa zúčastňujú na rôznych rokovaniach a podujatiach, pre-tože primátor nemôže byť všade.
Museli ste s poslancami tento rok niečo vo vašom spoločnom volebnom programe meniť?
– V novoročnom príhovore som načrtol základné smery rozvoja mesta pre tento rok. Koncom decembra minulého roka Najvyšší súd SR rozhodol o vrátení budovy bývalej meštianky mestu. Budovu nám odovzdali 10. apríla tohto roka. Keď sme dostali informácie o rozhodnutí súdu, okamžite som zvolal dve pracovné porady a raz aj mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva, aby sme sa dohodli, čo budeme so spomínanou budovou robiť. Už pri prvých rozhovoroch sa poslanci rozhodli, že bývalú meštianku nepredáme, oslovíme potenciálnych investorov a spoločne s mestom vypracujeme projekt jej využitia. Mesto nemá na komplexnú rekonštrukciu budovy dosť peňazí. Podľa odborných odhadov tu treba investovať okolo 40 až 50 miliónov korún. Bývalá meštianka je posledná schátraná budova ulice, na ktorej začiatkom leta začneme rekonštruovať pešiu zónu. Toto dielo bude nadväzovať na tohtoročnú komplexnú rekonštrukciu budovy železničnej stanice, vrátane jej prvého nástupišťa.
Schátraných budov je ale v meste viac. Ako môže radnica prispieť k ich zveľadeniu?
– S majiteľom pozemku, kde kedysi stál hotel Slávia, sme rokovali o jeho zámeroch. Sľúbil nám, že po nájdení investora nová budova bude v súlade s urbanistickou štúdiou centra mesta. Budova bývalej tlačiarne cestovných lístkov pri rieke Turiec má nového majiteľa. V blízkom čase s ním chcem rokovať a verím, že dosiahneme ten istý výsledok, aký sa podaril majiteľovi bývalého hotela Magura pri obnove a rekonštrukcii tejto budovy. Majiteľ vedľajšej časti Magury nám sľúbil, že ju začne rekonštruovať ešte toto leto v podobnom štýle ako hlavnú časť.
Vrútočanov trápi najmä prechádzanie cez frekventovanú hlavnú cestu I/18. Ako pokračuje príprava projektu na zlepšenie bezpečnosti vodičov a chodcov v tejto časti mesta?
– V polovici mája tohto roku sme ukončili rekonštrukciu chodníka na jednej strane Ulice francúzskych partizánov medzi križovatkami cesty I/18 s Lesnou a Hornou ulicou. Keď spomínam cestu I/18, po roku rozhovorov a porád so zástupcami Slovenskej správy ciest a s ďalšími inštitúciami, firma Hakom vypracovala projekt zvýšenia bezpečnosti dopravy na tejto ceste. V týchto dňoch sa začne prvá etapa miernou úpravou stredného pásu vozovky, ktorý bude farebne vyznačený.
Vrútočanov trápi i parkovanie a požadujú aj skrášľovanie mestských pozemkov a verejnej zelene v okolí svojich domov a bytov.
– V súčasnosti mestský úrad a zastupiteľstvo pripravuje najoptimálnejší variant systému parkovania vo Vrútkach. Ešte v marci som zvolal predsedov spoločenstiev vlastníkov bytov vo Vrútkach na spoločnú diskusiu, na ktorej sme riešili otázku poriadku, chovu psov a likvidácie ich exkrementov a problémy s clonením stromov v okolí bytoviek. Na nič nezabudneme, a ale spomínané problémy musíme riešiť po etapách.
Medzi objekty, ktoré si vyžadujú vo Vrútkach modernizáciu, patria aj školské a športové areály a dom opatrovateľskej služby. Na akých projektoch pracuje radnica, aby získala finančné zdroje na ich modernizáciu?
– K najdôležitejším krokom vrútockej radnice počas prvých piatich mesiacov tohto roka patrí odovzdanie projektu rekonštrukcie Základnej školy s materskou školou na Ulici M. R. Štefánika na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR. Robím všetko, čo je v mojich silách, aby tento projekt na ministerstve schválili a rekonštrukcia školy sa mohla úspešne uskutočniť. Pracujeme aj na projekte výstavby sociálneho zariadenia pre dôchodcov. Od marca tohto roku veľmi intenzívne pracujeme na projekte komplexnej rekonštrukcie verejného osvetlenia v meste, vrátane projektu dobudovania časti chodníkov na Ulici Karvaša a Bláhovca, v centre a vo vytypovaných častiach Vrútok, pripravujeme rekonštrukciu piatich autobusových zastávok a výsadbu verejnej zelene. Nenávratný príspevok 1,2 milióna korún na stavbu ďalšieho umelého ihriska v areáli ZŠ Hany Zelinovej sme dostali od Úradu vlády SR. Toto ihrisko je od minulého týždňa v prevádzke. Spracovaný je už aj projekt umelého trávnika na hlavnom futbalovom ihrisku FC Vrútky. Som presvedčený, že v letných mesiacoch bude futbalové ihrisko s umelým trávnikom hotové a budúci rok pri príležitosti stého výročia organizovaného športu vo Vrútkach bude štadión dôstojne reprezentovať naše mesto. Zároveň verím, že po vybudovaní ihriska sa vrútocký futbal konečne pohne dopredu. Manažéri a tréneri budú musieť veľmi veľa pracovať najmä s deťmi a mládežou, ale aj s dospelými, aby na štadión pri-
tiahli nielen Vrútočanov, ale aby umelý trávnik využívali aj ďalšie kluby a tento športový stánok sa stal finančne sebestačným. Na základe sľúbených aktivít dostala ZŠ Hany Zelinovej 3 milióny korún z Ministerstva školstva SR na výmenu okien, za čo všetkým, ktorí sa o to pričinili, ďakujem. V súčasnosti spracúvame projekt novej plynovej kotolne pre túto školu. Dielo by malo byť hotové, aby sme všetky školské budovy vykurovali už v zime s menšími stratami tepla. Ušetríme najmä výmenou okien. Verím, že úsilie mestského úradu a zastupiteľstva ocení nielen riaditeľ školy, ale i učitelia a rodičia.
Jedným z problémov, pri ktorom ste s poslancami museli hľadať kompromis medzi plnením volebného programu a požiadavkami skupiny občanov, bolo rozširovanie zdravotného strediska...
– Mestské zastupiteľstvo 22. apríla schválilo uznesením predaj pozemku spoločnosti Syndiccate na vybudovanie zdravotného strediska na Ulici Prvej československej brigády. Obyvateľov susednej bytovky ubezpečujem, že spomínané stredisko nezasiahne nepriaznivo svojou polohou a výškou susedné bytové jednotky. Polovicu zo sumy, ktorú predajom mesto získa, použijeme na výstavbu detského ihriska.
Vlna občianskeho odporu sa vo Vrútkach zdvihla v súvislosti so zámerom radnice pomôcť miestnej rómskej komunite v kľúčových oblastiach, medzi ktoré patrí aj výstavba bytov pre sociálne neprispôsobivých občanov. Vyzerá to tak, že občania nemajú dostatok informácií o zámeroch radnice, preto podpísali petíciu proti výstavbe spomínaných bytov v centre Vrútok...
– Spoločne s mestským zastupiteľstvom sme sa už vlani pustili do riešenia rómskej problematiky. Je to dlhodobý proces. Petičný výbor občanov 22. apríla na mestskom zastupiteľstve tlieskal ľuďom, ktorí pre riešenie tejto problematiky neurobili vôbec nič a pravdepodobne ani nechceli nič robiť, ale sú proti výstavbe lacného bývania pre Rómov. Na Úrade splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity sa 29. apríla okrem mňa zúčastnili aj poslanci Dušan Kramár, Mária Majdová, Božena Blahušiaková a rómsky koordinátor Viktor Rác. Pomoc rómskej komunite ma už stála veľa energie a síl, ktoré som mohol počas 16 mesiacov využiť aj inde, ale problémy by som nevyriešil. Vážení spoluobčania, ak ste neboli oboznámení s mojou odpoveďou na petíciu, opakujem znova, že žiadna bytovka pre sociálne neprispôsobivých ľudí sa na Ul. Sv. Cyrila a Metoda nebude stavať. Dočasne vyriešime akurát problémy dvoch rómskych rodín „unimobunkami“, ktoré nám sľúbil Úrad vlády SR. Na základe občianskych petícií z okolia Kafendovej ulice, za ktoré som vďačný, sa nám podarilo presadiť lokalitu na budovanie bytov pre sociálne neprispôsobivých ľudí mimo zastavaného územia Vrútok, konkrétne v lokalite niekde pri rušňovom depe a Keramike. Tento rok musíme majetkovo-právne vysporiadať tieto pozemky, aby sme najneskôr do 15. februára budúceho roka mohli požiadať o grant na výstavbu nízkoštandardných bytov pre neprispôsobivých občanov. Tie budeme stavať s ich spoluúčasťou a na základe právnych úprav všeobecne záväzného nariadenia, ktoré mesto pripraví spoločne s Úradom vlády SR. Úplne na záver pripomínam skutočnosť, ktorá ma veľmi znepokojuje. V polovici mája vandali vyhádzali kvetináče zo zábradlia mosta nad riekou Turiec. Vrútky chceme skrášliť nielen stavebnými objektmi, ale aj zeleňou, ku ktorej patria aj pekné kvietky. Upozorňujem preto vandalov a ľudí, ktorí si nevážia, čo iní vybudujú, že urobím všetky bezpečnostné a preventívne opatrenia a využijem zložky, ktoré chránia náš spoločný majetok, aby k takýmto incidentom nedochádzalo.
(BG)