Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Medzinárodný deň detí v Turci sme oslávili na sto spôsobov

ASI NIE JE MIESTA, kde by sa neoslavovalo MDD. Vy ste našu redakciu zahrnuli toľkými článkami a fotografiami, že bolo ťažké vybrať z nich len niekoľko. Rozhodli sme sa preto zmapovať MDD v našich mestách i obciach trošku netradične - na dvojstrane.

 Nájdete na nej mnoho detských šťastných tvárí i tých, ktorí im úsmev vyčarili. I keď oneskorene, prajeme všetkým deťom i dospelákom, aby im tieto úsmevy vydržali ešte dlho.

V Amfiku videli horieť auto
Posádkový klub v spolupráci s útvarmi martinskej posádky, polície a za veľkej pomoci hasičského zboru pripravil pre najmenších na MDD program, v ktorom si naozaj každý našiel svoje. Odvšadiaľ sa ozývala streľba a húkanie majákov, ale našťastie nešlo o nijakú tragédiu. Všetko sa to dialo na počesť našich najmenších, ktorým organizátori takto chceli spríjemniť ich sviatok, ale zároveň im priblížiť prácu policajtov, hasičov a vojakov.
Pred posádkovým klubom svoju prácu predvádzali psovodi a zároveň deti mohli vidieť dynamické ukážky, ako prepad vozidla s oslobodením rukojemníka, funkčnosť padákovej techniky či skladanie veľkých puzzle. Deti kreslili prekrásne obrázky, za ktoré dostali drobnosť. Zaujímavý bol aj „hejkal“, teda ostreľovač v maskovacom oblečení. Medzi zaujímavé statické ukážky patrila aj ukážka pyrotechnického zariadenia, snímanie odtlačkov prstov či obliekanie nepriestrelných viest alebo zakladanie známej „papučky“ na auto. Pristavenú vojenskú techniku „preliezlo“ okolo tisíc detí a pridelení inštruktori veľmi ochotne deti s touto technikou oboznamovali. Historický vojenský klub Bukovina deťom predviedol historické uniformy a zbrane. Jawa klub zasa usporiadal „výhliadkovú jazdu“ na svojich dvojkolesových tátošoch. Veľmi zaujímavým vstupom bola akcia, počas ktorej deti videli horieť automobil, jeho hasenie a vyslobodenie uviaznutého pasažiera, ktorého ošetrila rýchla zdravotná služba.

Skryť Vypnúť reklamu

V Dražkovciach boli Indiáni
Celý týždeň pred MDD bolo v MŠ v Dražkovciach veľmi rušno. Škôlkarov čakali prekvapenia každý deň.
Hneď v pondelok deti prichádzali do rozprávkového kráľovstva, v ktorom ich vítali rozprávkové bytosti – učiteľky Katarína Gemerská a Alena Jesenská. Skoro všetky dievčatá sa zmenili na princezničky a víly a chlapci zas na princov, zbrojnošov, kuchárov, šašov a pážatá. Takto vyobliekaní si zahrali rozprávky o Snehulienke, Popoluške a Šípkovej Ruženke. Napokon sa zabávali na zámockom bále, na ktorý zavítala dobrá víla – teda starostka Viera Šalagová – s košíkom plným sladkostí.
Na druhý deň škôlkari navštívili SNM, aby spoznali históriu a minulosť našich predkov a tiež súčasnosť Martina. V stredu vyzdobili škôlku maľbami na tému Moja dedinka a vo štvrtok sa chystali na veľký indiánsky deň. Deti sa výdatne pomaľovali bojovými farbami a tešili sa z indiánskej výpravy, ktorej hlavným cieľom bolo, aby spoznávali prírodu, priateľstvo medzi ľuďmi. K tomu ich nabádala aj indiánska básnička: „Priateľ, čo aká tieseň bude hroziť, ak ma zavoláš, chcem sa s tebou spriateliť.“ Potom sa s chuťou pustili do bizónieho gulášu, ktorý im pripravili tety kuchárky. V piatok deti súťažili v behu, skoku do diaľky a hode kritetkou. Za svoje výkony dostali sladké odmeny a diplomy.

Skryť Vypnúť reklamu

Šútovčania sa zabavili
pri Perníkovej chalúpke
Malí Šútovčania oslavovali s bábkovým divadlom Teatro Jaja. Dňa 30. mája ho pozvala do materskej školy riaditeľka Drahomíra Rusková z Turčianskych Teplíc. Na rozprávku o Jankovi a Marienke, ktorí našli perníkovú chalúpku, sa pozerali aj prváci z Krpelian a potom si všetci pochutili na napečenom perníku. Upiekla ho riaditeľka Drahomíra Rusková a malým divákom radosť urobila aj malými balíčkami.

Priekopčania boli
unesení hasičmi
Priekopské deti oslavovali svoj sviatok MDD s hasičmi. Najviac sa zaujímali o techniku, ktorú na priekopské futbalové ihrisko priviezli pracovníci Hasičského a záchranného zboru z Martina. Nákladný mercedes s cisternou a periférnymi zariadeniami stojí približne 9 miliónov korún. V jeho útrobách sa skrývajú hydraulické nožnice, ventilátor na vyháňanie vzduchu z obytných budov, striekačky, rôzne náplne na hasenie, nafukovacie rukávniky a ležadlo na zafixovanie zranenej osoby, ale aj nehorľavý oblek, v ktorom bolo v sobotu 31. mája naozaj dusno. No deti si ho obzerali veľmi pozorne. Okrem sledovania hasičského zásahu sa mohli povoziť na koníkoch, loptu strieľali do malej brány, pochodovali po pohyblivých schodoch, triafali loptičkami a granátmi do kýblika, s loptičkou na lyžičke zdolávali nástrahy slalomovej trate a pod. Za úspechy im organizátori venovali plyšové hračky, spomienkové predmety a mnoho sladkostí.

Skryť Vypnúť reklamu

Martinské detské dopravné ihrisko ožilo mlaďou
V piatok 30. mája už od ranných hodín na detskom dopravnom ihrisku v Martine na Severe sa ozývala z reproduktorov hudba svetových a domácich hudobných skupín 60. až 90. rokov.
K sviatku detí pripravilo Centrum voľného času (CVČ) Kamarát pre žiakov martinských ZŠ a MŠ Pestré všeličo so zaujímavým programom. Martinskí policajti pripravili pre deti zaujímavý program. Ukázali im spoluprácu policajtov so služobným psom, ktorý perfektne poslúchal psovoda pri vydávaní povelov a ukážkovo spolupracoval pri zadržaní nebezpečného páchateľa. Čierny vlčiak zabezpečoval ochranu policajtov pri potlačení páchateľovho odporu, ktorý kládol, a pri vykonávaní osobnej prehliadky zadržanej osoby. Deti s nadšením uznali, ako bravúrne si pes poradil pri zahryznutí sa do rukáva útočníka, ktorý nepustil ani pri výstrele zo zbrane. Tento jeho výkon malí diváci odmenili dlhotrvajúcim po-tleskom. Odporcu muži zákona odzbrojili, zadržali a v putách odviedli na ďalšie vyšetrovacie úkony.
Martinskí hasiči zaujali deti ukážkou hasenia požiaru s požiarnym vozidlom. Predviedli im jeho výstroj a tiež zásah pri vyslobodzovaní vodičov z útrob havarovaného vozidla. Veliteľ požiarneho zásahu objasnil deťom z veliteľského vozidla, ako hasiči postupujú pri hasení požiarov, pri dopravných nehodách či pri vyslobodzovaní vodičov z horiacich vozidiel. Magnetom podujatia boli aj autá, na ktorých sa deti smeli povoziť. Veľký úspech zožal na chrómovom motocykli Juraj Tokarčík, ktorý dožičil spanilú jazdu niekoľkým drobcom.

Deti z necpalského
domova navštívili
ministerku Tomanovú
Necpalskí domováci strávili svoj sviatok v martinských kasárňach na Podháji. Vojaci deťom predviedli vojenskú techniku, obranné transportéry, zásah vojenských požiarnikov a vojenskú optiku. Veľkým zážitkom bola súťaž v streľbe.
Tým sa pre domovákov oslavy MDD neskončili. V stredu 4. júna ich v Necpaloch navštívili deti z Vrútok, ktorí malým obyvateľom domova pripravili divadelné predstavenie. Na druhý deň si zase s deťmi z martinských škôl zahrali minifutbal. Zaujímavý týždeň vyvrcholil v piatok, keď sa malí Necpalčania vybrali na návštevu k ministerke práce, sociálnych vecí a rodiny Viere Tomanovej, ktorá ich k sebe do Bratislavy pozvala a pripravila im program.

Kľačanci si vyšli na hory
so šašom
V sobotu 30. mája kľačianske deti s rodičmi v rámci MDD prvýkrát vystúpili na Kľačiansku Ma-guru. Vybrali sa na túru malebnou cestičkou a s prekvapením hľadeli na turistického sprievodcu - ozajstného šaša. Cesta smerom hore dala všetkým poriadne zabrať a nik nečakal vedomostnú skúšku, ktorá ich zastavila v polceste ich výstupu. Deti mali za úlohu triediť rôzne konáre stromov, rastlinky na liečivé, jedovaté, lúčne, záhradné. Za výborne zvládnutú úlohu ich čakala sladká odmena, a pravdaže chutný nápoj. Po zdarnom výstupe a oddychu sa deti vrátili späť k penziónu, kde ich všadeprítomný šašo obdaril skvelým a netradičným brusnicovým koláčom, po ktorom sa len tak zaprášilo, a to sa všetci mohli „vyšašiť“ na prvom detskom majálese, povoziť sa na poníkoch a ešte si zasúťažiť. Avšak prvou úlohou pred majálesom bolo zaspievať pri máji, ktorý po skončení pesničky zdatní rodičia zvalili na zem.

V teplickom lese strašila
striga, v parku obludy
V Turčianskych Tepliciach sa 31. mája pri príležitosti MDD uskutočnilo tradičné podujatie Cesta rozprávkovým lesom, na ktorom sa podieľalo takmer sto detí zo základných škôl, učitelia, dobrovoľníci, skupina historic-kého šermu Bojník a pochôdzkové divadlo Maska zo Zvolena. Lesopark Bôr bol opäť plný rozprávkových bytostí, ako drak, striga, princezná, Dlhý, Široký a Bystrozraký, v jazierku číhal na deti vodník, na vstupe do lesa zbojníci a o súťažné hry sa po-starali aj členovia skupiny historického šermu Bojník. Novinkou programu Cesta rozprávkovým lesom bolo tento rok vystúpenie Cirkus obludárium v podaní chodúľového divadla Maska zo Zvolena v kúpeľnom parku.
Okrem divadelníkov vystúpil na záver podujatia domáci tanečný súbor Fatranček. Deti potešila aj tombola, v ktorej prvou cenou bola perníková chalúpka od Evy Verešovej z Turčianskeho Michala. Ako nám povedala Eva Mališová, organizátorka Cesty rozprávkovým lesom z z občianskeho združenia Zdravé mesto a región Turčianske Teplice, na toto podujatie prišlo 450 detí z mesta a okolia.

Severania si pomaľovali
tváre i cestu
V piatok 30. mája sa malí Severania vyšantili pred OD Spektrum (bývalý Apis). Súťažili v rôznych disciplínach, pomaľovali chodník pred obchodným domom a skrášlili aj svoje tváričky. Mnohé z detí sa zmenili na levíčatá, mačiatka, princezné či smrtky. Z niekoľkohodinového podujatia odchádzali s malými darčekmi.

Centrum Martina
zaplavili deti
Mesto Martin a nezisková organizácia Dotyky a Spojenia pripravili deň plný zábavy pre deti. V piatok 30. mája na Námestí SNP program odštartovalo bábkové divadlo O Jankovi Polienkovi, pre väčšie deti pripravili organizátori vystúpenie tanečnej skupiny Deep Martico, Duo Fernando z Brna vystúpilo s kúzelníckou, klaunovskou a balónovou šou, deti sa pobavili na tanečnej paródii Bonney a Mr. Elvisa. Tanečný odbor ZUŠ z Martina pripravil dve vystúpenia pod vedením Evy Mankoveckej a na záver zahrala hudobná skupina BASStardS z Martina. V záhrade Turčianskej galérie sa mohli deti a aj dospelí potešiť zo živých zvieratiek, ktoré inšpirovali deti ku kresleniu obrázkov, za ktoré dostali odmenu. Zároveň bola sprístupnená výstava Bienále fantázie 2008 a tiež si mohli všetci záujemcovia v sobášnej sieni vypočuť koncert žiakov ZUŠ pod názvom Májové lúčenie. (MD, BR, PET, AJ, VM,

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 425
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 707
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 969
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 488
 5. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 406
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 124
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 327
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 293
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 143
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 934
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V Dubnici sme dostali tenisového kanára

Zápasy proti Dubnici nám nevychádzajú. Druhýkrát po sebe sme od tohto tímu inkasovali šesť gólov.

Zápas v Dubnici nám nevyšiel.

Krádež v dedine prekvapila

Neznámy muž si do svojho auta naložil celkom novú zbernú nádobu na kuchynský odpad.

Neznámy muž ukradol na Bystričke novú smetnú nádobu na kuchynský odpad.

FOTO: Ako Martin porazil Topoľčany

V šesťbodovom súboji Martinčania v piatok zdolali Topoľčany 4:1 a upevnili si tak druhé miesto v tabuľke. Dnes o 18. h hrajú naši v Dubnici.

Ľadová plocha v Tepliciach potrebuje prekrytie, mesto zháňa peniaze

Zatiaľ mesto investuje do údržby súčasnej infraštruktúry.

V Tepliciach by chceli prekryť ľadovú plochu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

Druhý deň testovania v Nitre: Miera pozitivity klesla pod percento

Otestovať sa prišlo vyše 14-tisíc ľudí. Pozitívnych bolo podstatne menej ako pred týždňom.

Už ste čítali?