Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
FUTBAL I. TRIEDA

Rovnica sa vyriešila, Fomat smeruje vyššie

DOKONALÝ OBRAT prišiel v druhom dejstve

Rovnica o dvoch neznámych je definitívne vyriešená. Po Ďanovej súťaž opäť vyhráva nováčik, tentoraz sa z postupu teší martinský Fomat. Tretie miesto v súťaži definitívne získala Sklabiňa.

Fomat Martin
– Turč. Teplice B 4:1 (0:1)
Góly: Martinský 2, Pčola a Krkoška, resp. Šolc.
V Martine videlo 300 divákov najlepšie jarné stretnutie, o ktoré sa pričinili obidve mužstvá. Domáci hráči od prvej minúty prevzali iniciatívu na svoje kopačky, no šance Pánika, Krkošku a ani hlavička M. Hollého neviedli k úspechu. V dôležitom zápase sa ujali vedenia hostia, keď z ojedinelého útoku prekvapil domácu obranu Šolc. Druhý polčas to už bol tradičný uragán lídra súťaže, ktorý v 46. min odštartoval vyrovnávajúcim zásahom Pčola. V 77. min Martinský už naklonil misky váh na stranu Martinčanov a o ďalšie dve minúty Krkoška poslal Fomat do dvojgólového vedenia. Po získaní rýchleho a rozhodujúceho náskoku sa rezerva Aquy už zo šoku nespamätala. Domáci ju priklincovali pred jej šestnástku, hostia nevedeli kam skôr skočiť. Napriek viacerým šanciam sa už ujala iba strela Martinského, ktorý v 87. min pečatil svojim druhých úspešným zásahom konečný výsledok. Obidve mužstvá predviedli výborný futbal, v ktorom však hráči Fomatu prevýšili rezervu Aquy nielen bojovnosťou, ale aj väčšou túžbou po víťazstve.

Valča B (Príbovce)
– Sklabiňa 2:5 (2:0)
Góly: Veterník a Stano, resp. Rendek 3, Lörinc a Lojan.
Domáci mali výborný vstup do stretnutia a už v 2. min Veterník nekompromisnou strelou pod brvno otvoril gólový účet. V 21. min už bolo 2:0, po Garlikovom centri sa pekným lobom zaskvel Stano. Favorizovaní hostia ale nepadli do kolien. Naopak, hrali útočne, ale Príbovčanov viackrát pri ich šanciach podržal brankár Kollár. No aj ten nakoniec kapituloval, tesne po zmene strán naštartoval prízemnou strelou dokonalý obrat Lörinc. Potom prišli hviezdne chvíle Rendeka, ktorý v rozpätí ôsmich minút strelil dva góly. Keď potom Lojan zvýšil na 4:2, bolo o osude stretnutia rozhodnuté. Skóre sa však menilo ešte raz, tri minúty pred koncom svoj výborný výkon ko-runoval tretím presným zásahom Rendek. Hostia v druhom dejstve prevýšili domácich vo všetkých herných činnostiach a nakoniec mohli vyhrať aj vyšším rozdielom. Valčiansku rezervu od vyššej pohromy zachránil gólman Kollár, ktorý bol hneď po Rendekovi druhým najlepším hráčom na ihrisku.

Diviaky – T. Kľačany 0:3 (0:1)
Góly: J. Maron 2 a Ertl.
V prvom polčase mal zápas slabú úroveň, bolo vidieť, že sa stretli mužstvá z druhej polovice tabuľky. Hostia sa ujali vedenia už v 10. min. Po rýchlom rozohraní trestného kopu v strede ihriska sa k lopte dostal Ertl a nezaváhal. Dynamo mohlo ešte v prvom dejstve vyrovnať, ale strela Štefánika v 35. min opečiatkovala len tyč hosťujúcej bránky. V druhom polčase domáci pokračovali vo svojom „antifutbale“, čo J. Maron využil na zvýšenie náskoku hostí dvoma gólmi v 65. a 86. min. Domáci v druhom polčase nedotiahli žiadnu svoju akciu do gólovej šance, naopak od vyššej prehry ich zachránil brankár Ursíny, ktorý hosťom vychytal ešte ďalšie gólové príležitosti.

Kláštor – Bystrička 0:3 (0:0)
Góly: Hanuliak 2 a Thomka.
Domáci svojim výkonom sklamali svojich fanúšikov, keď v poslednom zápase sezóny na domácom ihrisku vysoko prehrali. V prvom polčase sa hral vyrovnaný zápas. Šance si vytvorili obidve mužstvá, ale ani jedno ich nedokázalo zúžitkovať na strelenie vedúceho gólu. Druhý polčas začali domáci náporom, zatlačili Slovan do obrany, ale brankár hostí Hübner ho v ťažkých chvíľach podržal. Naopak, hostia ukázali domácim ako sa premieňajú šance a v 70. min ich vedúci gól vsietil Hanuliak, keď prehodil domáceho gólmana. O päť minút hostia opäť udreli. Po rýchlej kombinačnej akcii sa na hranici šestnástky k lopte dostal Thomka a strelou k žrdi zvýšil náskok svojho tímu. V 85. min si domáci museli vypiť kalich horkosti do dna, keď konečný výsledok prikrášlil svojím druhým presným zásahom Hanuliak.

Košťany – Dubové 6:0 (2:0)
Góly: Mucha 4 a Vallo 2.
V zápase celkov z opačných pólov tabuľky sa viac darilo zverencom trénera Gaburu. Nad všetkými hráčmi vyčnieval domáci Mucha, ktorý až štyrmi gólmi zaťažil konto súpera. V prvom dejstve sa mu to podarilo po obhodení brankára a tesne pred prestávkou v neprehľadnej situácii úspešnou strelou dokumentoval svoj čuch na góly. V druhom dejstve sa k Mu-
chovmu koncertu pridal aj Vallo, ktorý trestal zaváhanie hostí úspešnou dorážkou. Zverenci trénera Vereša pôsobili odovzdaným dojmom a pykali za chyby v obrane. Na 4:0 zvýšil opäť Mucha, strelou do prázdnej brány potrestal nedorozumenie obrancu s brankárom. Vzápätí Vallo z hranice šestnástky obhodil obrancov aj brankára a hostia boli po ďalšom údere zrelý na uterák. Zo strany domácich to ale nebolo všetko, Mucha po samostatnom nájazde stanovil konečný výsledok.

Mošovce
– Žabokreky 1:5 (0:2)
Góly: Slameník, resp. Stanislav Kalnický 2, Kmeť, Štefaník a Wänke.
Domáci ani v poslednom domácom zápase nezabrali. V 20. min dostal hostí do vedenia Kmeť a do prestávky po presnom pase Huleja zvýšil ich náskok Kalnický. V druhom polčase s chuťou hrajúci Slovan viedol po Štefaníkovom góle už 0:3. Ďalší úder zasadil domácim po štandardnej Hulejovej situácii znova S. Kalnický. Tento hráč mohol zaznamenať aj hetrik, ale v situácii keď išiel sám na brankára sa neulakomil a nezištne prihral do prázdnej brány strieľajúcemu Wänkemu. Mošovce sa z gólu tešili až v závere zápasu, keď sa po Slameníkovej strele lopta odrazila od žrde do brány.

Podhradie – Krpeľany 0:0
Od úvodného hvizdu hlavného rozhodcu sa hral obojstranne bojovný a rýchly futbal. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, ale diváci sa gólov nedočkali. Krpeľany hrozili predovšetkým zo štandardných situácií. Po dvoch z nich však domáci gólman Rendko nemusel zasahovať. V prvej polovici zápasu mohli skórovať aj Podhradčania, ale Kostra a dvakrát Hudec minuli bránu. Po návrate tímov zo šatní tempo a nasadenie u obidvoch mužstiev upadlo do priemeru. Vzruch nastal len po jednej šanci na oboch stranách. Andrej Fleško za domácich a Jančo z Krpelian iba prestrelili bránu. Hostia sa spoliehali na brejky, ale do vyložených príležitostí sa nedostali. Domáci síce mali hernú a technickú prevahu, ich hra však končila zväčša pred hranicou hosťujúcej šestnástky.
1. Fomat Martin 25 21 0 4 113:33 63
2. T. Teplice B 25 17 4 4 77:38 55
3. Sklabiňa 25 12 8 5 61:46 44
4. Kláštor 25 11 4 10 54:42 37
5. Bystrička 25 10 7 8 34:36 37
6. Žabokreky 25 10 5 10 43:52 35
7. Dubové 25 10 5 10 50:65 35
8. Podhradie 25 9 6 10 47:44 33