.
Akurát, že ceny sú vyššie. Školy preto berú ešte väčší ohľad na peňaženky rodičov a vyberajú čo najlacnejšie výlety. V zásade platí, že menšie deti začínajú spoznávať podľa učebných osnov najprv okolie Turca, staršie cestujú aj ďalej. Najčastejšie je to však turistika vo Vysokých Tatrách.
V ZŠ v Košťanoch nad Turcom sa snažia neprekročiť cenu 500 korún na žiaka. „Platíme iba cestovné, inak využívame kultúrne preukazy,“ vysvetlila zástupkyňa riaditeľky Margita Šimová. Výber trás v tejto škole prenecháva pedagogický zbor na zemepisárku Hildu Feriančíkovú, ktorá je vraj scestovaná a výlety dokáže premyslieť do posledného detailu. Zakaždým navrhne tri trasy zamerané na prírodu, mesto a hrady, z ktorých si študenti zo všetkých tried druhého stupňa môžu vybrať. Tento rok sa žiaci vybrali do Tatier, na Strečno, pod ktorým sa plavili plťou, a do hlavného mesta, kde stihli pozdraviť v parlamente našich zákonodarcov. Menší žiaci sa musia uspokojiť blízkym okolím v Turci.
Starší žiaci zo ZŠ s MŠ na Ul. Gorkého chodia dokonca aj na trojdňové výlety spojené s turistikou. Tento rok nezabudnuteľné chvíle prežili na chate vo Vrícku i v Tatrách. Deti zo Špeciálnej školy v Martine chodia výlučne iba na jednodňové výlety. „Máme deti s rôznym stupňom postihnutia a ďaleké a dlhšie výlety by nezvládli,“ vysvetlila zástupkyňa riaditeľa Gabriela Jurčiová. Len výber z najlepších žiakov sa dostane do Bojníc či na tatranské vrchy.
Turistiku uprednostňujú aj priemyslováci. Riaditeľ školy Jozef Jurica prezradil, že na svedomí to môžu mať aj triedni učitelia, z ktorých väčšina sú telocvikári. Turistické topánky si obujú do Trusalovej či Kuneradu, kde pobudnú aj na chate. Stredoškoláci sú zväčša pri výbere trasy výletu trošku originálnejší. Teplickí gymnazisti si presadili trojdňový výlet do českej metropoly, no neohrdli ani turčianskou prírodou a chatami vo Valči a na Dubovom. Na tri dni do Prahy a Viedne sa prihlásili z viacerých odborov aj študenti Združenej strednej školy obchodu a služieb v Martine.
Budúci umelci zo Súkromnej strednej umeleckej školy ukončili školský rok asi najnetradičnejšie. Všetkých 45 žiakov školy spoločne vycestovalo do hlavného mesta. Nie však kvôli nemu. Zriaďovateľka školy Ľubica Krkošková nám prezradila, že ich výlety sú vždy ladené odborne. Preto sa zúčastnili na dni otvorených dverí na Vysokej škole výtvarného umenia, pozreli si výstavu súčasného dizajnu a zašli aj do novej budovy SND, kde videli hodinu z generálky novej hry. V Divadle Astorka ´90 si pozreli inscenáciu Othelo a po nej sa stretli s jej prekladateľom Ľubomírom Feldekom.
MIROSLAVA DÍREROVÁ