Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

V Jazernici sú na nože

PRED DVOMI ROKMI v Jazernici nespokojní občania vytvorili občianske združenie Jazernica, aby podnietili k činnosti svojho starostu. Ten vraj pre obec veľa nerobí.


Nestíha a nie je ani ochotný
Jazernický starosta Jaroslav Marek úraduje na štvrtinový úväzok a popri tom pracuje ako údržbár v súkromnej firme. Malej dedinke sa venuje po večeroch či cez telefón. Miroslav Bodjan, podpredseda občianskeho združenia (OZ) Jazernica, si však myslí, že starosta obec zanedbáva. „Pre občanov nič nerobí. Nestíha a nie je ani ochotný. Na všetko má rovnaké odpovede: nie sú peniaze a nedá sa. Zvláštne, že v ostatných malých dedinách sa to dá,“ uviedol nás stručne do problematiky Miroslav Bodjan. Keď vraj starosta takto odbil žiadosti niektorých Jazerničanov, v obci začala vládnuť nespokojnosť. Pred dvomi rokmi sa spontánne stretlo okolo 15 nespokojných občanov, ktorí u starostu viackrát nepochodili. „Nerozmýšľal nad spôsobmi, ako pomôcť, preto sme vytvorili OZ Jazernica, ktorého počet členov sa medzitým zdvojnásobil. Snažíme sa urobiť niečo pre rozvoj obce. Ale kompetencie a peniaze na to majú jej predstavitelia – je to ich náplň práce. Chceme v nich prebudiť iniciatívu, pretože úrad tu na to je,“ doplnila tajomníčka OZ Lucia Benčatová - Richterová.
Z Jazernice ľudia utekajú
Združenie vraj tvoria prišelci, ktorí sa nedokázali prispôsobiť domácim pomerom. „Vládne tu roky zaužívaný systém, na ktorý si tunajší asi zvykli. Podľa nich tu žiadne problémy nie sú a vyrábame ich my zo združenia, keď na ne poukazujeme,“ tvrdila Lucia.
A takých problémov je vraj v Jazernici veľa. Miroslav Bodjan pre minimálne dva z nich chodiť ďaleko nemusí. Stačí, keď vyjde z domu. „Bývam v novej časti Jazernice. Desať rokov žiadame starostu, spisujeme petície, aby nám z prístupovej cesty pomohol urobiť cestu poriadnu. Pritom sa o ceste ani nedá hovoriť. Je plná výtlkov, po daždi zablatená, s kalužami. Viem, že ani väčšie obce nemajú na financovanie asfaltky, ale chceli sme ju aspoň spevniť a navoziť štrk. Aby starosta ušetril, priviezol jemný piesok, ktorý ale zakrátko rozfúkal vietor. Ďalším problémom je odvodňovanie nezastavaných pozemkov na našej ulici. Z jednej časti obec vybudovala odvodňovacie rigoly, do tej nezastavanej nepokračovala a ani nechce. Vraj načo, keď tam nikto nestavia. Ani sa nečudujem. Veď kto by si postavil dom na mokrom pozemku?“ pokrútil hlavou Miroslav Bodjan, podľa ktorého ľudia v Jazernici skôr pozemky predávajú a sťahujú sa inde.
Riešenia necháva na iných
Lucii, matke 4-ročnej Terezky, chýbajú v obci možnosti pre deti i mládež. „Každá dedina v súčasnosti buduje detské ihrisko. V Jazernici žije minimálne 60 detí do 12 rokov, ale nemajú sa kde hrať. Keď som prišla za starostom, odbil ma, že nie sú peniaze. Ponúkli sme sa pomôcť pri jeho stavbe aj financovaní. Oni však očakávajú, že všetko spravíme aj zaplatíme my, keď sme si to vymysleli. Vraj veď kto potrebuje ihrisko?!“ poskytla jednu zo skúseností so starostom Lucia a vyrukovala hneď s ďalšou. „Do našej škôlky chodia deti z troch dedín. Kapacitne škôlka nevyhovuje, je výrazný nadstav a aj hygiena nariadila, aby sa s tým niečo robilo. Starosta to vyriešil zvláštne. Mamičky požiadal, aby sa dohodli, ktoré z nich dajú deti do škôlky a ktoré nie. Zdá sa vám to správne?“
V Jazernici je vraj nespokojná aj mládež. Chýba im priestor na kultúrne vyžitie, stretávanie sa. Potĺkajú sa po krčmách a železničnej stanici. „Vyriešila by to klubovňa. Navrhli sme starostovi niekoľko riešení. Priestor sme našli a obec by to veľa nestálo. Našu snahu zmietli spolu s poslancami zo stola, vôbec neboli ochotní vyjsť mladým v ústrety. Starosta je apatický, riešeniam sa vyhýba. Keď sme sa sťažovali na úzky sortiment potravín v predajni Jednoty, ohradil sa, že tento problém reišil pred siedmimi rokmi. Je toto odpoveď hodná starostu?"
Chýbajúce peniaze nehľadá
Členom OZ Jazernica sa nepáči, že dedina šetrí na úkor občanov. Uvedomujú si, že dedina s 300 obyvateľmi nemá veľký rozpočet a nemá teda ani veľa možností na rozvoj. Podľa nich sa dá všetko, len preto treba niečo urobiť. „Financie sa dajú získať z rôz-nych fondov a z nenávratných príspevkov, prípadne uvažovať aj nad efektívnou pôžičkou. Treba rokovať so susednými obcami, zapájať sa do regionálnych združení, ale dôležitá je najmä komunikácia s občanmi!“ myslia si Lucia s Miroslavom. A tie peniaze, ktoré má obec k dispozícii, občania vraj necítia. „Ani nevieme, kde idú. Starosta sa stále ohradzoval, že musíme šetriť na opravu kultúrneho domu. Keďže v dedine žije niekoľko remeselníkov a podnikateľov, ponúkli sme sa, že ho opravíme sami. Stalo sa. Lenže obecný úrad kultúrny dom efektívne nevyužíva a ani nechce o tom diskutovať. Až teraz začal čiastočne slúžiť občanom,“ pridal ďalší z problémov Miroslav Bodjan.
Komunikujú cez svoje noviny
Jaroslav Marek sedí na starostovskej stoličke štvrté volebné obdobie. Členovia OZ Jazernica mu v tom chceli naposledy zabrániť a nominovali aj svojho kandidáta. Záujemcov o post starostu však bolo viac, a tak sa väčšina hlasov roztrieštila medzi nich a aj tá menšina stačila Jaroslavovi Marekovi k opätovnému víťazstvu. Veľké zmeny nenastali ani medzi poslancami. „Sú to stále tí istí ľudia, ktorí starostovi na všetko prikyvujú. Sú pasívni, nevieme, čo pre obec robia.. Chodili sme na obecné zastupiteľstvá a zapájali sa do rozhodovania o obci. Podávali sme pripomienky, návrhy riešení, ale odvtedy, ako jednohlasne odhlasovali, že sa nimi zaoberať nebudú, na stretnutia poslancov a starostu nechodíme,“ vysvetlila Lucia.
Medzi starostom a OZ Jazernica vládne vojnová nálada. Jaroslav Marek s členmi odmieta komunikovať, spory si riešia cez svoje noviny. „Začali sme na náklady združenia vydávať obecné Jazernické noviny, ktoré mapujú život v Jazernici. Starosta aj poslanci nám však odmietli poskytovať informácie. Obecný úrad reagoval vydávaním Obecného spravodaja, v ktorom vyvracajú argumenty a osočujú nás. A to za obecné peniaze,“ čuduje sa dvojica z OZ Jazernica.
Bežný občan o problémoch starostov ani netuší
Sprvu starosta odmietol na obvinenia OZ Jazernica reagovať. Tvrdí, že je to vnútorná záležitosť a nechce ju riešiť cez médiá. A napokon – ľudia v dedine vedia, že svedomie má čisté. A aby to vedeli všetci čitatelia, pozval nás na obecný úrad a ukázal zdokumentované stretnutia poslancov a starostu s členmi OZ z niekoľkých zastupiteľstiev. „Žabomyšie vojny s OZ ma vyčerpávajú. Netvrdím, že majú zlé návrhy, ale predstavujú si to príliš jednoducho. Vôbec sa nerozumejú do činnosti verejnej správy. Starostovia sú obmedzovaní a zaťažovaní takými vecami, o ktorých bežný občan ani netuší. Získať peniaze z fondov a grantov vôbec nie je jednoduché. Zaujímal som sa aj o eurofondy, sme však natoľko malá obec, že nepatríme z pohľadu Európskej únie k pólom rastu. Peniaze by nám nedali. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) však chce malým obciam pomôcť, takže v septembri alebo októbri by sme mohli dostať peniaze. Z nich plánujeme „natiahnuť“ aj koberec na cestu, o ktorej sa zmieňuje Miroslav Bodjan. Doposiaľ sme tento problém neriešili, lebo neboli peniaze a čakali sme tiež, kým sa zastavajú všetky pozemky. Načo robiť novú cestu, keď by ju zničili ťažké autá? Rovnako by zničili aj odvodňovací kanál. Taký istý názor pred rokom zastával aj Miroslav Bodjan, takže neviem, prečo odrazu tvrdí niečo iné? Mimochodom, ľudia si tieto pozemky kupovali s vedomím, že sú vlhké. Stačí však postaviť vyššie základy a problémom sa vyhnú,“ myslí si.
Členovia OZ vidia všetko zo svojho pohľadu
Jaroslav Marek odmieta tvrdenie, že by sa nesnažil riešiť problémy mládeže a nehľadal východiská. „Nesúhlasil som, aby sme budovali detské ihrisko. Jedno už predsa máme pri škole a škôlke za železničnou traťou. Dve ihriská pre malú obec je zbytočný prepych. Keďže preliezačky sú v školskom dvore, brána sa zamyká. Kľúče sú na úrade pre všetky mamičky. Záujem mala iba Lucia Benčatová, no často tam nechodí. Vraj je to pre nich ďaleko, lebo Benčatovci bývajú kúsok za dedinou. Pristúpil som teda na návrh, že ak obecný úrad poskytne pozemok, oni ihrisko vybudujú i zafinancujú. Poslanci im odsúhlasili obecný pozemok v centre dediny, ale OZ doteraz žiadne ihrisko nezriadilo,“ vyvrátil jedno z obvinení starosta, ku ktorému nám poskytol aj zápisnicu. Vzápätí otvoril ďalšiu. „Členovia OZ navrhovali zriadiť pre mládež klubovňu. Ja by som však radšej privítal iniciatívu od mládeže. Naši poslanci sú tridsiatnici, v mladosti si vybudovali klubovňu sami a viac si ju vážili. Dalšia generácia ju zničila. Preto mladým navrhli, aby sa o klubovňu postarali sami. Nezatváram pred nimi dvere, dal by som im aj priestory. Ale doteraz nikto z nich neprišiel,“ pokrčil plecami.
Jaroslav Marek tvrdí, že OZ mnoho problémov vidí len zo svojho pohľadu. Ako napríklad aj problém so škôlkou. „Hygiena i školská inšpekcia po poslednej kontrole zakázali prijímať ďalšie deti, pretože máme nevyhovujúce priestory i výrazný nadstav detí. Namiesto 10 ich máme raz toľko. Nemienia nám to tolerovať, ale poprosil som ich o zhovievavosť, veď cez prázdniny chceme priestory zrekonštruovať a triedu zväčšiť. Hoci nesmieme prijať nové deti, nedávno sa dodatočne prihlásili ďalšie dve mamičky, čo už nie je možné. Preto som sa na rodičovskom združení spýtal mamičiek na materskej, či by neboli ochotné už prihlásené deti nechať doma, čím by sme problém vyriešili.“
Neobracia sa im chrbtom
Starosta nesúhlasí ani s obvinením, že obecný úrad nevyužíva kultúrny dom efektívne a otvára ho iba sporadicky. „Zrejme narážali na poskytnutie kultúrneho domu súkromným podnikateľom, ktorí by si otvorili napríklad nejakú prevádzku pre občanov. Ak by sa našiel záujemca, nebudeme sa brániť. Ale zatiaľ sa taký nenašiel. A v prvom rade chceme, aby slúžil dom občanom. Poskytujeme ho za poplatky na požiadanie občanov, ženy v ňom cvičia aerobik, bol otvorený na fašiangy, organizujeme zábavy, rodinné oslavy... Je to málo?“ pýta sa starosta a pri zmienke o Jednote sa zasmial. „Ja predsa z pozície starostu nemôžem diktovať súkromníkovi, aký sortiment by mal v obchode mať. Myslím si, že do takej malej predajne sa aj tak viac tovaru nezmestí. Ak niečo nevyhovuje občanom, nech sa na neho obrátia oni.“
Jaroslav Marek nemá pocit, že by sa členom OZ obracal chrbtom. Podľa neho si zbytočne obe strany komplikujú život. „Chápem, že členovia, ktorí sú zväčša prisťahovalci, boli v meste naučení na pohodlie a všetko mali pod nosom. Ale ich pripomienky a návrhy sú v malej dedine nereálne. Vedia len kritizovať. Najhoršie však je, že si nič nechcú nechať vysvetliť a vznikajú zbytočné konflikty, ktoré nezaťažujú iba nás, ale aj ostatných občanov. Tí už majú občianskeho združenia tiež dosť,“ dodal starosta. ⋌M. DÍREROVÁ

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 9. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 10. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 3. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 4. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 6. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 7. Škola môže vyzerať aj inak!
 8. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 9. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 10. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 698
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 129
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 282
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 772
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 13 547
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 739
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 060
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 434
 9. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 11 361
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 602
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V niektorých stretnutiach nemal kto zmeniť tempo hry

Tím Dynama striedal na jeseň lepšie výkony so slabšími. Podľa kormidelníka Zdenka Veselovského mohli jeho zverenci v dvoch či troch zápasoch zabrať viac.

Peter Koleno patrí medzí lídrov diviackeho tímu.

Rodičia spojili sily

Urobili radosť škôlkarom.

Pieskovisko má nad sebou praktickú sieť.

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Slnečnica v oblakoch

Seniorovi z Koštian nad Turcom sa podaril pestovateľský úspech.

Vysoká slnečnica teší okoloidúcich.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie v liptovských mestách.

Už ste čítali?