Vaše deti nemusia čerpať múdrosti iba z obecných či väčších okresných knižníc. Niektoré školy si vybudovali celkom slušný vlastný knižný fond.
Ak nepočítame základné školy prvého stupňa, ktoré majú v poličkách pár radov povinnej literatúry typu Danka a Janka, školských knižníc veľa v Turci nenájdete. Podľa Rozálie Cenigovej zo Slovenskej pedagogickej knižnice v Bratislave má na Slovensku svoje knižnice asi 4 tisíc škôl. Doposiaľ si z nich však povinnosť registrácie splnilo iba 2 058. Medzi nimi je aj 15 základných a stredných škôl z Turca. Ministerstvo školstva SR sa už dva roky snaží oživiť školské knižnice a ponúka im v rámci programu Elektronizácia a revitalizácia až 100 tisíc korún. Týmto spôsobom si vynovili poličky s knihami z nášho regiónu iba tri školy – ZŠ F. Hrušovského v Kláštore pod Znievom, ZŠ v Belej-Duliciach a Pedagogická a sociálna akadémia v Turčianskych Tepliciach. Ani jedna z nich nemá školskú knižnicu zaregistrovanú.
V belianskej škole vrátili život do knižnice 26. marca. Knižnicu sústredili do nových priestorov, naplnili ju novými titulmi a vybavili moderným servisom. „Knižnica fungovala v škole už predtým, ale jej fond bol zastaralý, nemotivoval žiakov k čítaniu a aj vyhľadávanie bolo komplikované. Museli sme z neho povyberať knihy z minulého režimu a nahradiť ich novými. K dva a pol tisícom starým sme prikúpili tituly za 30 tisíc korún. Fond sme doplnili krásnou, cudzojazyčnou i odbornou literatúrou, ktorú si žiaci i učitelia môžu vyhľadávať cez počítač alebo internet. Zoznam literatúry vedieme na školskej webovej stránke,“ uviedla autorka projektu a učiteľka Monika Juríková, ktorá sa snaží povýšiť knižnicu na miesto, ktoré budú deti vyhľadávať aj z iných než čitateľských záujmov. „Už teraz v knižnici vyučujeme literatúru a usporiadali sme školské kolo recitátorskej súťaže Hviezdoslavov Kubín. V blízkej budúcnosti tiež plánujeme rozšíriť naše aktivity o edičnú činnosť. Chceme publikovať tvorbu našich žiakov a vytvoriť aj internetové fórum, na ktorom si budú môcť žiaci vyjadriť svoje názory o prečíta- ných knihách. Zatiaľ majú túto možnosť iba na vyučovacích hodinách,“ dodala Monika Juríková.
Aj kláštorská škola sa snaží pritiahnuť ku knihám viac žiakov. „Sme vôbec radi, že niekto tú kľučku na knižnici zváži. Už sme prikúpili 63 nových kníh detskej literatúry, ale zatiaľ sme nárast záujmu nezaregistrovali. Po knihách siahajú len pravidelní čitatelia. O encyklopédie sme fond nerozširovali, lebo obsah z nich deti ľahko nájdu aj na internete, ktorým chceme knižnicu vybaviť,“ povedala zástupkyňa riaditeľky Daniela Pyšná. Základná škola zriadila pre knižnicu nové priestory, nakúpila nový nábytok a rozmýšľa nad rôznymi projektmi či akcia-mi, ktorými by školákov nalákali vstupovať do nej častejšie.
Podobne zmýšľajú aj na Pedagogickej a sociálnej akadémii v Turčianskych Tepliciach, kde sa pasujú u svojich študentov s nízkym záujmom o knihy. V knižnici vedenie školy vytvára podmienky nielen pre štúdium, ale aj voľný čas internetom a čitárňou.
Pre študentov i učiteľov je knižnica obrovským prínosom aj preto, že nájdu študijný materiál na jednom mieste. Doteraz totiž niekoľko tisíc učebníc a povinnej literatúry mali vyučujúci uložené vo svojich kabinetoch. ⋌
⋌(MD)