NAMIESTO NÁKUPOV ČÍTALI MARTINČANIA BÁSNE
Rande pri Memorande, taký malo názov tohtoročné podujatie a vyšlo takmer dokonale. Ľudia sa stretli na Memorandovom námestí a v Biblickej škole. Aj dátum bol pamätný. Práve pred stoštyridsiatimi siedmimi rokmi sa tu stretli naši pradedovia na vyhlásení Memoranda národa slovenského.
Všetko sa začalo dopoludnia, keď do centra Martina prichádzali v niekoľkých prúdoch študenti, klubisti v tzv. Poetickom minimaratóne. Recitovali, spievali, rozdávali básničky, rozštebotávali mesto. Mladosť bzučala aj na Memorandovom námestí popoludní, kde sa rozbiehal multikultúrny program. Predstavil sa rómsky súbor LA ČI, študenti Strednej súkromnej umeleckej školy pripravili zaujímavý program plný pohybových improvizácií, briskných dialógov a spevu. Do tohto koloritu výborne zapadli aj maliarka Iveta Jesenská, skicujúca evanjelický kostol, ale aj majster ľudovej umeleckej výroby – drotár Ľubomír Smržík. O tom, že aj obyčajná škatuľa môže byť umeleckým dielom, presvedčili žiaci zo Základnej umeleckej školy z Turčianskych Teplíc, ku ktorým sa pridali aj deti zo združenej základnej školy v Jahodníkoch. Množstvo namaľovaných symbolicky podávaných rúk vystihlo podstatu podujatia.
Na lavičke sedel a so záujmom celú akciu pozoroval spisovateľ a básnik Ľubomír Feldek spolu s básnikom Erikom Ondrejičkom a spisovateľom Jurajom Šebestom. Ich chvíľa prišla vo večernom programe. Literárne pódium, tak sa program nazýval, začal krátko pred devätnástou hodinou vystúpením kultúrneho zoskupenia Mädokýš Slovakia. Jano Cíger, Peter Staríček, Mathej Thomka, Paľo Garan a Andrej Šeliga sú postavami známymi aj za hranicami Slovenska a nesklamali ani tentoraz. Krásnym gestom bola pocta mladému básnikovi Paľovi Garanovi, keď priatelia recitovali básne z jeho debutovej básnickej zbierky Smrť zahroteným prstom.
Zavŕšením poéziou sýteného dňa a rozhodne jeho vrcholom bol program hostí Literárneho klubu Mädokýš. Ľubomír Feldek sa prezentoval viacerými veselými historkami, poéziou a celý program odmoderoval. Jeho obrovská charizma objímala celý priestor Biblickej školy. Básnik Erik Ondrejička má v Martine množstvo svojich obdivovateliek aj obdivovateľov. Jeho poézia je krehká, plná sviežosti a ako jeden z mála básnikov píše viazanou formou. Na pódium postupne pozýval svoje priateľky herečku Ľubku Krkoškovú, Zuzku Novanskú, Peťku Mečkovú, Ivetku Kloptovú. Spolu s nimi zazneli jeho verše ešte zaujímavejšie. Spisovateľ Juraj Šebesta sa predstavil ukážkami z práve dokončovaného románu. Decentne pôsobiaci mladý muž rozburácal publikum do občas neviazaného smiechu. Rande pri Memorande sa týmto ešte nekončilo. Mnohí účastníci sa presunuli na literárnu chalupu Jana Cígera do Kláštora pod Znievom. Tu spolu s hosťami z Bratislavy pokračovala debata o literatúre do ranných hodín.
Literárny klub Mädokýš urobil aj teraz veľký krok k podpore Martina na titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013. Spojil mladých aj starších, maliarov, divadelníkov, literátov, ľudových umelcov, rómske kultúrne zoskupenia, hudobníkov, deti aj mládež zo škôl, účastníkov z Martina, Vrútok, Turčianskych Teplíc, zo Žiliny, Trnavy, Bratislavy, Dobšinej, okolitých obcí... Podarilo sa mu to za podpory ŽSK, Konta Orange, mesta Martin a jeho neziskovej organizácie Dotyky a Spojenia.
JÁN CÍGER