KAŽDÝ ČLOVEK MUSÍ mať disciplínu, čo sa týka zdravia. Doba, keď „kývajte mi rukou, ja sa budem dívať na televíziu“ alebo „nasaďte mi tabletky, ja chcem schudnúť“, je už za nami, tvrdí MUDr. Svatava Žáková. Táto lekárka má za sebou viacero kurzov, certifikáty na akupunktúru, homeopatiu, manuálnu medicínu, akupresúru, masáže, kine-ziológiu, dietetiku, vodoliečbu, fytoterapiu.
Aktívne proti zábudlivosti 2.
Ak si svoju zábudlivosť uvedomujeme, je to ten lepší prípad. Najčastejšie príčiny zábudlivosti sme si už vymenovali (hádam ste nezabudli?). Teraz ide o to, čo proti tomu robiť. Prvé recepty sme vám ponúkli už v prvej časti, dnes pokračujeme.
Začnite si precvičovať pamäť, napríklad lúštením krížoviek, alebo sa skúste začať učiť niečo nové - napríklad pracovať s počítačom. Ak začnete na počítači hrať bridž, môžete zrýchliť svoj postreh rýchlym vyhľadávaním vhodných kariet...
Dôležité situácie si značte do kalendára, aby ste mali istotu pre prípad, že vám niečo z pamäte vypadne, ako napríklad: komu ste kedy, kde a koľko peňazí vyplatili, kedy ste niečo vybavovali (na úrade) a iné. Budete mať pocit istoty a odbremeníte si pamäť.
Ak si budete všímať, koľko ľudí okolo vás tiež zabúda, nebudete si pripadať až takí odpísaní. Len pozor, aby ste neprepadli škodoradosti!
Súčasne s týmito krokmi odporúčam vyčistenie pečene a kúru pomocou cesnakovej tinktúry, ako sme opísali v predošlých číslach našich novín.
Skúste tiež používať viac týždňov niektorý z preparátov gingka dvojlaločného, ktoré priaznivo pôsobí na cievy. U stavov po embólii a trombóze mozgovej cievy i po úrazoch mozgu sa odporúča používanie malého množstva lieku na riedenie krvi typu Acylpyrín. Zvykne sa dávkovať len 1/2 tabletky denne počas niekoľkých týždňov. Ale o tom, či ho treba, koľko a ako dlho, by mal rozhodnúť váš lekár.
Konzumujte čo najmenej mŕtvej stravy, t. j. stravy tepelne spracovanej, konzervovanej, mrazenej či inak upravovanej. Viac sa zamerajte na čerstvú zeleninu a ovocie, jedzte čerstvo vylúpané orechy (vopred vylúpané sú mŕtva strava, nemajú v sebe klíčivú energiu a ich oleje môžu už byť rozložené). Taktiež nekonzumujeme orechy pražené alebo solené, aj keď chutia. Ich hodnota oproti čerstvým je však neporovnateľne nižšia.
Veľkým prínosom pre zdravie je naklíčené obilie, ktoré si sami pripravíte.
No ani najrôznejšie odporúčané preparáty nemôžu nahradiť prírodu. Pite hlavne čistú vodu a nesladené čaje. Čaje striedajte, aby ste na určitý druh nezískali návyk. Alkohol radšej vyraďte alebo ho konzumujte len v malej miere, zriedka a kvalitný. Prestaňte fajčiť. Maximálne obmedzte pobyt v blízkosti silnejšieho elektromagnetického zdroja. Najhoršie je, ak máte pri ňom posteľ, a nebodaj k nemu obrátenú hlavou.
Ak sa budete usilovať, po čase zistíte, že vaša pamäť sa zlepšuje, ale tak ako búrka je už takmer preč a zrazu predsa ešte zahrmí, tak sa aj vám môže stať, že po pocite uspokojenia nad vracajúcou sa pamäťou zrazu zistíte, že situácia nie je taká ružová, ako sa vám zdalo. Netrápte sa preto, bývajú to len momenty, po ktorých sa stav vráti k pôvodnej, zlepšenej forme. Len treba v úsilí vytrvať. A čo je dôležité: môžete radiť všetkým, ktorí sú postavení pred problém s pamäťou. Vaše rady budú o to cennejšie, že nie sú knižné, ale podložené vlastnou skúsenosťou.