deň kopu žiadateľov.
„Sú to ľudia, ktorí zmenili bydlisko či ženy, ktoré sa práve vydali. Najviac však máme občanov, ktorým skončila platnosť preukazu,“ uviedla. Nával na nové európske preukazy odhalil aj mnoho neporiadnikov či zábudlivcov. Niektorí mali preukaz neplatný pol roka, jeden zo žiadateľov dokonca štyri roky. Ako nám povedal jeden z čakateľov v rade, vyslovene čakal na nový formát. „Občiansky preukaz mám neplatný od mája, ale nechcel som si vybavovať starý, keď už môžem mať európsky,“ vysvetlil.
Na oddelenie dokladov na martinskej radnici doposiaľ takýto nával nezažili. V prvý deň od pol ôsmej do dvanástej vybavili už prvých 100 žiadostí. „Takýto počet bežne evidujeme za celý deň, dnes sa nám to podarilo za pol dňa,“ konkretizovala Jana Jurošková. Pred dverami oddelenia dokladov na pravé poludnie stál dlhý rad. Ako sme sa však dozvedeli od čakateľov, dlho v ňom čakať nemuseli. Za pultom ich vybavovali dve úradníčky, ktoré im digitálne nasnímali tvár tak, ako to doteraz robili pri vodičských preukazoch. Odpadla im práca s vyhotovením nového preukazu, pretože tento nový nie je na počkanie. Podľa nového nariadenia si na európsky občiansky žiadatelia počkajú až 30 dní.
Staré občianske preukazy platia aj naďalej, vymeniť ich bezdôvodne nemožno, iba v prípade zmeny bydliska, priezviska či pridania titulu. Vyhotovenie nového preukazu po vypršaní platnosti je zadarmo, pri výmene platného preukazu si jeho držiteľ zaplatí základný poplatok 150 korún.
Nové občianske preukazy majú viac bezpečnostných prvkov, sú vo formáte platobnej karty a okrem digitalizovanej fotky obsahujú i podpis držiteľa, na požiadanie aj informácia o krvnej skupine. (MD)