Ten „svoj“ div Turca využijú na propagáciu. IVICA SÚKENÍKOVÁ
STAROSTKA BLATNICE
- Umiestnenie Gaderskej doliny vo finálovej sedmičke divov ma potešil. Verím, že nás to pomôže zviditeľniť ešte viac. Plánujeme tento fakt uvádzať všade, kde môžeme. Ak budeme pripravovať publikáciu o našej obci, určite tam zvýraznime, že Gaderská dolina sa dostala medzi sedem divov Turca. Rovnako na to upozorníme turistov, návštevníkov a domácich aj na domácej webovej stránke. O krásach doliny sú presvedčení všetci Blatničania, preto sme jej posielali aj hlasy. Myslím si ale, že k víťazstvu prispeli aj iní Turčania, ktorí Gader už navštívili.
Ján Žirko
starosta Mošoviec
- Veľmi ma potešilo, že ini-ciatíva zadať tip do divov Turca hneď na začiatku nevyšla z obecného úradu, ale od našich občanov. To len svedčí o tom, že Mošovčania sú na slávu svojej obce hrdí. A ako sa zdá, tak právom. Som rád, že mošovské remeslá a jarmok získali takéto ocenenie. Nie je to niečo, čo patrí iba do histórie, ale čo stále pretrváva, takže ak ich Turčania považujú za jeden z divov Turca, remeslá i jarmok robíme v Mošovciach dobre. Toto víťazstvo rozhodne využijeme pri propagácii obce. Nech nám robí reklamu!
Mária Ertlová
starostka Jasenova
- Vyšehrad je našou jedinou atrakciou, ktorej umiestnenie medzi siedmimi divmi Turca podčiarklo jeho význam. Jasenovčania si to uvedomujú už dávno, preto ho do tejto súťaže aj prihlásili a posielali mu hlasy. O tomto prvom turčianskom hrade sme vydali aj samostatnú publikáciu a hrdíme sa ním pred všetkými návštevníkmi Jasenova. To, že sa Vyšehrad stal jedným zo siedmich divov Turca, našej obci rozhodne pri propagácii pomôže.
Vladislav Jurečka
starosta Šútova
– Som rád, že čitatelia MY Turčianskych novín dali v súťaži Sedem divov Turca toľko hlasov nádhernej Šútovskej doline s vodopádom. Druhé miesto v súťaži podľa mňa pomôže väčšiemu turistickému ruchu v obci. V Šútovskej doline máme dve obecné chaty, ktoré prenajímame. Myslím si, že úspech v súťaži sa odrazí v ich návštevnosti. O propagáciu doliny sa snažíme aj vydávaním pohľadníc. Radi by sme obnovili aj náučný chodník s informačnými tabuľami. Dolina je ale v Národnom parku Malá Fatra, ktorej
správa musí s takýmto dielom súhlasiť. Obec v spolupráci s Klubom slovenských turistov v Šútove propaguje Šútovský vodopád najmä turistickým výstupom pre deti, ktorý pravidelne organizuje na Me-dzinárodný deň detí.
Peter Očka
starosta Turčianskej Štiavničky
- Anketa Sedem divov Turca potvrdila len to, čo som už dávno vedel – že naše teplické serpentíny sú niečo nezvyčajné. Veď v roku 2005 sme ako jediná obec získali za ne aj cenu ministra životného prostredia. Práve vyrábame reklamnú tabuľu, na ktorej sú zaznačené aj serpentíny. Teraz k nim môžeme pridať aj oficiálny názov – div Turca. Na jednej strane sa síce teším, ale na strane druhej sa o ne trochu obávam. Bojím sa, že ich turisti svojimi početnými návštevami zničia.
JANKA JESENSKÁ
STAROSTKA TURČIANSKEHO JASENA
– Náš ranogotický kostolík je najväčším historickým skvostom v obci. Snažíme sa ho využívať pri rôznych príležitostiach. Minimálne raz ročne tu organizujeme koncerty duchovných piesní a skladieb, prezentujeme ho aj na internetovej stránke obce a náhodným návštevníkom, ktorí prídu navštíviť pamätnicu Jesenských. Vzácne sú v ňom zreštaurované fresky z rôznych období od 14.
do 16. storočia. Nevyužíva sa na iba bohoslužby, ale
ako objekt matričných obradov.
VASIL DOROVSKÝ
RIADITEĽ BILIGVÁLNEHO ANGLICKO SLOVENSKÉHO GYMNÁZIA V SUČANOCH
– Víťazstvo Štátnej meštianskej školy Hodžovej z roku 1928 v ankete Sedem divov Turca využijeme pri všetkých kontaktoch, ktoré prispievajú k propagácii školy. Meno Milana Hodžu, vďaka ktorému postavili budovu meštianky, kde sídli v súčasnosti bilingválne gymnázium, spomíname pri každej príležitosti. Napríklad aj v publikáciách a ročenkách, ktoré vydávame. Tejto osobnosti venujeme aj výstavy, ktoré si môžu pozrieť aj návštevníci obce. Aj keď naša škola nemá problémy s nedostatkom žiakov a stále je o štúdium na nej veľký záujem, ak budeme mať viac uchádzačov, bude to pozitívne pre výber študentov. Aj školská budova nie je žiadna ruina, rekonštrukciu si vyžadujú interiéry školy, dlažby a podlahy, vymeniť treba 170 okien a upraviť okolie školy. Podľa pôvodných zámerov z roku 1928 mal byť pri škole park s chodníkmi.
Tieto zámery by sme chceli naplniť.
(BR, MD)