certifikáty na akupunktúru, homeopatiu, manuálnu medicínu, akupresúru, masáže, kine-ziológiu, dietetiku, vodoliečbu, fytoterapiu.
Je ľahké radiť druhým, ťažké sebe samému
Jedného dňa si pred zrkadlom musíme pripustiť, že naša pekne formovaná postava a sexepíl sú preč, že sme sa ocitli v tom, čo sme u druhých odsudzovali a z čoho sme sa posmievali v predstave, že nás nikdy nič také postihnúť nemôže... Musíme si priznať, že zub času nás nemilosrdne ohlodal tak, ako každého bez rozdielu. Už vieme aj to, že chôdza do schodov je pre nás záťažou, že tanec je pre nás po prvých minútach ťažko zvládnuteľný pre dýchavičnosť a bolesti, o ktorých sme doteraz ani nevedeli. Takže sme postavení pred problém: ako ďalej? Sú dve cesty.
Vykročením po tej prvej prídeme skromne k lekárovi, vysvetlíme mu svoje ťažkosti a odnesieme si od neho recepty na lieky, ktoré by nás mali ťažkostí zbaviť alebo ich aspoň zmierniť. Súdny človek prizná, že táto cesta nie je celkom správna, je hlavne pohodlná. Neodstraňuje príčiny ťažkostí, nevyvoláva v pacientovi snahu aktívne sa zúčastniť na liečbe a uvedomiť si mieru vlastnej zodpovednosti za svoje zdravie. Nepriaznivý zdravotný stav je vždy dôsledkom niečoho, a to „niečo“ lieky neodstránia. Je to naše myslenie, zaužívané návyky a zlozvyky, zloženie stravy, spôsob jej prípravy a nedostatok pohybu.
Pre zaujímavosť - skúste si hneď teraz urobiť malý test na výkonnosť vašich svalov.
1. Predkloňte sa s vystretými dolnými končatinami a dotknite sa rukami zeme. Dbajte, aby ste pri cviku nepokrčili kolená!
2. Ľahnite si na zem a pokúste sa posadiť bez akéhokoľvek pridržiavania sa.
3. Viete si bez podpory čupnúť a bez podpory vstať?
4. Skúste si na chrbte spojiť ruky tak, že jedna pôjde zhora a druhá zdola a spoja sa.
Podarilo sa vám to? Ťažko alebo vôbec?
Ak vôbec, potom ste zrelí začať rozcvičovať vaše stuhnuté a zanesené svaly, šľachy a kĺby. Ak sa vám to podarilo, snažte sa túto kondíciu si udržať. Ako? Určite vhodným športom. Nebude to šport z radosti a z prebytku energie, ale pre obavy z budúcnosti, z rozumu a trocha aj z „ješitnosti“, že si evidentne vylepšíte kondičku. Ale hlavne zo zodpovednosti voči sebe a svojim najbližším.
Začnime jednoduchými cvikmi. Hneď na začiatku pravdepodobne zistíte, že už aj tie jednoduché cviky vám robia menšie problémy a rozhodnete sa cvičenie na 1 - 2 dni prerušiť, kým bolesti odznejú. Ale je nesmierne dôležité hneď potom v cvičení pokračovať, aby ste sa presvedčili, že jeho sústavnosť má zmysel - začne prinášať výsledky, síce pomaly, ale isto.
Je dobré vybrať si niektorú z disciplín, ako je strečing, kalanetika, joga, pilates a podobne. Sú to nenásilné cvičebne metódy, využívajúce aj dych. Vhodné sú kurzy, mnohým však bude stačiť, ak si zaobstarajú príručku alebo DVD a ak im niečo nebude jasné, postačí konzultácia s odborníkom. Nerezignujte, že „vo vašom veku sú takéto ťažkosti normálne“ bez toho, aby ste niečo podnikli. Ozdravovanie nebude pohodlné, budete musieť chvíľami zaťať zuby, chvíľami bojovať sami so sebou a možno aj so svojím okolím, ale verte, oplatí sa to. Život je boj a bojovať znamená žiť!