Matuľovci z Bystričky prežili spolu šťastný život

Šťastný život je ten, ktorý je plnohodnotný. Z plnosti šťastného života vyviera radosť, spokojnosť, spomienky. Aj okolo dvoch zlatých sa rozlialo šťastie, plodný život a množstvo zážitkov, priatelia a obdivovatelia. Ivan a Zdenka Matuľovci z Bystričky...


Potiahli to až k zlatu
Manželia Matuľovci z Bystričky to potiahli až k zlatu. V piatok 4. júla oslávili päťdesiate výročie sobáša. Netradične a nečakane. Prekvapili ich priatelia z folklórnej skupiny Hrádok Bystrička. „Pripravili sme im prekvapenie, o ktorom zďaleka netušia. Ako každý rok, aj teraz varíme guľáš v rámci folklórnej skupiny. Zámerne sme navrhli, aby sa varil u manželov,“ naznačila prekvapenie predsedníčka folklórnej skupiny Vierka Zimeľová. Speváci spod Hrádku „vybalili“ na manželský pár pesničku, kvety, darčekový kôš, úsmev i slzy... A opäť pesničky. „Čo iné si môže človek priať ako takýto kolektív. Prežili sme dni šťastia, smútku, radosti. Ďakujem, že môžem všetkých privítať, som veľmi šťastný,“ dostal zo seba Ivan Matuľa so slzami v očiach. Oslavy nabrali pravú atmosféru. Popri rozvoniavajúcom guľáši sršali účastníci dobrou náladou, súkal sa jeden vtip za druhým. A spievali sa pesničky. Do noci.
Postavil máj a bola svadba
Vzťah Ivana a Zdenky sa zrodil ako z rozprávky. Ivan sa vrátil z vojenčiny domov k frajerke. „Keďže nebola doma, našla sa druhá. Nacvičovali práve divadlo a padli sme si do oka,“ spomína na začiatky Ivan. Vzťah prepukol na Silvestrovskej zábave. „Mama mu vravela – ožeň sa alebo nechaj. V máji mi s kamarátmi postavil máj a potom na Turíce, keď ho zhadzovali, zasnúbili sme sa. A piateho júla bola svadba,“ dokončila príbeh Zdenka.
Robota i srdcovka
Matuľovci boli odjakživa pracovití a zaangažovaní. Ivan pracoval v poľnohospodárskom podniku v Bystričke. Roboty tu mal neúrekom. Z úradu lietal s lopatou či vidlami na pole. „Boli časy, keď musel do roboty aj na Silvestra. A ani cez sviatky som si ho neužila,“ hovorí manželka, ktorá zas pôsobila v oblasti strojárstva. Pracovala ako manipulantka na sklade, neskôr, po strednej škole ako ekonomická plánovačka.
Ovenčený cenami
No aj napriek robote nezanevreli na svoju srdcovku – divadlo. Už od školských čias pričuchávali k teatrálnemu umeniu. „S divadlom som začal ako pätnásťročný. Pokračoval som s ním na vojenčine a v práci to bola kultúrna aktivita zamestnancov družstva,“ hovorí Ivan, ktorý sa stal významným ochotníkom v Bystričke. Na divadelných doskách strávil celé polstoročie, odohral vyše štyridsať hier rôznych žánrov, s ktorými prešiel pol Slovenska a získal množstvo ocenení na regionálnej, krajskej i celoslovenskej úrovni.
Striedali sa na javisku i pri dieťati
Milovníci divadla to však nemali vždy jednoduché. Narodila sa dcérka, no túžba hrať zostala.
Riešenie sa našlo. „Keď sa trénovalo, zaskakovali sme jeden za druhého. Prvé dejstvo mala manželka, zostal som doma, druhé som mal ja, tak nastala manželská výmena.“
Prečo vlastne boli pre divadlo tak zapálení? „Jednoducho nás to bavilo. V tom čase nebývali televízory, tak sa hrávalo divadlo. Veľa nám vštepil učiteľ Ladislav Rapoš v škole v Bystričke, neskôr po režisérskej stránke Vít Hejný. Učil nás vžiť sa do úlohy a charakteru postáv,“ hovoria s nadšením.
Zážitky na rozdávanie
Manželský ochotnícky pár zbieral po divadelných doskách uznanie, obdiv a úsmevy. A bolo jedno, v akej úlohe vystúpil. „V mladosti mi dávali úlohy milencov. V začiatkoch som sa aj hanbil, keď som sa mal bozkávať so staršou kolegyňou,“ pochválil sa manžel. „Ja som skôr hrávala matky a dámy,“ pridala sa manželka.
Na predstaveniach aj čo-to zažili. „Keď sa raz ukláňal kolega, praskli mu gate. Ľudia sa rehotali a on ani netušil prečo,“ zaspomínali si aj na trampoty z javiska. „V jednej scénke sme hrali opitých. Mali sme prejsť cez sálu a hlučne spievať. Niekto zo starších divákov nevedel, čo sa robí a skríkol na nás – buďte ticho, lebo vás opálim tou palicou.“ Kuriozít bolo podstatne viac. „Na kamaráta raz prišla ťažká chvíľa. Dostal hnačku v nevhodnej chvíli a ja som zostal na javisku celkom sám. Musel som improvizovať. A keď som mal zobuté čižmy, vletel z ničoho nič na javisko.“ Slabosti prichádzali aj v mileneckých scénach. Nie však z telesných nedostatkov, ale zo žiarlivosti. „Partnerka mala v javisku frajera, nechcela sa bozkávať. Nezostávalo mi nič iné, len ju zdrapiť a konať. V zime manžela zradil ohrievač. Tak zanietene rozprával na javisku, že si nevšimol, keď sa mu chytili nohavice. Inak bolo na ňom všetko dobré, bol výborný herec. Komédie, veselohry, drámy, zahral všetko,“ prezradila Zdenka.
Folklór a umenie
Ivan mal talent aj pre maľbu. „Jeden akademický maliar ho prehováral na umeleckú školu. Lenže vtedy študoval v treťom ročníku na ekonomickej škole a matka bola rada, že konečne doštuduje a pôjde za grošom. Peniaze na Bratislavu neboli,“ oboznámila nás so životom svojho manžela Zdenka. Zostalo mu však nadšenie z hudby. Spolu s manželkou spievajú vo folklórnej skupine Hrádok Bystrička už dvadsať rokov. Ivan má najradšej piesne o prírode a horách, Zdenka skôr o ľúbostné a svadobné. „Vždy, keď sme oslavovali, spievali sme s mojím otcom dlho do noci. I sused sa mnohokrát pridal. Takto sme nejeden večer strávili pri pesničkách,“ uviedol Ivan.
Vyšívačka
Láska k spevu sa u Zdenky pretavila v iné, okúzľujúce majstrovstvo. Totiž nielen hlas má zlatý, ale aj prsty. Štrikovanie, háčkovanie, paličkovanie, vyšívanie – týmito záľubami ozdobila celučký dom. Vyše päťdesiat obrazov visí na stenách, obrusy a háčkovaný materiál od výmyslu sveta zas na stoloch. Láska a hlboké estetické cítenie pretvárajú domov manželov na rozprávkovo. „Nuž, ja by som na to trpezlivosť nemal. Nie som ten typ, ktorý pri niečom tri noci nevydrží,“ zasmial sa Ivan Matuľa. Zdenka pri vyšívanom obraze strávi aj týždeň. „Veľmi ma to baví. Rýchlejšie mi prejde čas. Manžel si pozrie futbal, hokej, ja si sadnem pod lampu a vyšívam. Ale potom, keď ku nám niekto príde, len híka. Človeka to hreje na duši, že niečo dokáže a páči sa to,“ oduševnila sa. ⋌A. GREŠKO

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 890
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 225
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 806
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 816
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 052
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 952
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 246
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 052
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 952
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 246
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?