Ležať na Národnom cintoríne v Martine je luxus. Po-platky za hrobové miesta sú tu viac ako päťkrát vyššie ako za jeho múrom – na mestskom cintoríne.
Keď prišiel nový výmer 74-ročnému Pavlovi Šenšelovi, myslel si, že zle vidí. Za päťročné obdobie mu za dva dvojhroby – rodičov i svokrovcov martinská radnica vyrubila 8 tisíc korún. „Ešte v roku 1993 som za desať rokov zaplatil 800 korún, v roku 2003 sa poplatky zvýšili, čo som aj chápal. Vtedy som platil za manželkiných a mojich rodičov tritisíc korún, ale už nie na desať, ale päť rokov. Nebolo to také hrozné, ale toto posledné zvýšenie sa mi zdá byť prehnané. Osemtisíc je jednoducho veľa,“ pokrútil hlavou Pavol Šenšel, ktorý za hroby zaplatil jeden celý svoj dôchodok. Cenník sa mu zdá byť nielen vysoký, ale aj neférový. „Veď si to len porovnajte. Jedno miesto na Národnom cintoríne na rok stojí 400 korún, na päť rokov 2 tisíc, na desať 4 tisíc korún. Na mestskom cintoríne sa dá platiť iba na desať rokov, a to za jednohrob 744 korún. Nechápem, prečo by som mal platiť za tie isté miesta päťkrát toľko? Lebo ide o Národný cintorín? Ale veď ja som si to nevymyslel? Kedysi Národný cintorín slúžil aj civilným občanom, až potom sa vybudoval mestský,“ pokrčil plecami dôchodca.
Svoju sťažnosť a žiadosť o zníženie poplatku adresoval Pavol Šenšel v marci primátorovi Andrejovi Hrnčiarovi, ktorý vec postúpil svojmu zástupcovi a predsedovi komisie Národného cintorína Milanovi Malíkovi. „Žiadosť o zníženie poplatku sme Pavlovi Šenšelovi zamietli, pretože platí všeobecne záväzné nariadenie, ktorého autorita je taká záväzná, ako napríklad 19-percentná daň. Tá sa tiež individuálne znížiť nedá. Navrhli sme mu, aby odovzdal hroby do správy Národného cintorína. V tom prípade by za ne platiť nemusel,“ povedal Milan Malík. Pavol Šenšel však s touto alternatívnou nesúhlasí. „Hrobov sa určite nevzdám. Moji rodičia si na ne šetrili a asi by sa v hrobe obrátili, keby som sa ich vzdal a nechal na nich pochovať cudzích ľudí,“ rozhorčil sa.Poplatky za hroby na Národnom cintoríne schválilo zastupiteľstvo za primátora Stanislava Bernáta v roku 2005, súčasné zastupiteľstvo ich nezvyšovalo, skôr zrušilo niektoré poplatky. Milan Malík priznáva, že zastupiteľstvo by malo VZN upraviť. „Je pravda, že najmä starších občanov, ktorí majú na Národnom cintoríne viac hrobových miest, môžu poplatky neprimerane zaťažovať. Sme ochotní to zatiaľ riešiť s občanmi aj individuálne, no o všetkom musí rozhodnúť zastupiteľstvo hlasovaním,“ dodal Milan Malík. Úpravu uznesenia na najbližšom zastupiteľstve chce iniciovať aj poslankyňa za mestskú čas Ľadoveň a Jahodníky Tatiana Červeňová, ktorú Pavol Šenšel oslovil. „Od mestského úradu budeme žiadať reálne náklady, ktoré vznikajú pri správe Národného cintorína a podľa nich by sme mohli túto sumu upraviť. Keď sme cenník v roku 2005 schvaľovali na návrh radnice, nepozastavovali sme sa nad jeho jednotlivými sumami. Neprerátali sme ich na viacero hrobov. Pán Šenšel je zatiaľ jediný, kto sa sťažoval, ale dávam mu za pravdu. Rozdiely poplatkov oproti mestskému cintorínu sú obrovské a aj osemtisíc je naozaj veľa,“ povedala nám Tatiana Červeňová. (MD)