snulého charizmatického ponovembrového politika a aby ďalej koordinovali a podporovali svoju činnosť.
Konalo sa v Banskej Bystrici, v meste, v ktorom nezávislí poslanci presadzovali návrh na Langošov pamätník. Proti výstavbe memoriálu sa postavili najmä prívrženci prokomunistického Socialistického zväzu mládeže.
Na stretnutí, na ktorom sa zúčastnili aj Gabriela Langošová s dcérou Ninou, si prítomní pripomenuli životnú púť bystric-kého rodáka, absolventa SVŠT v Bratislave, experimentálneho fyzika v Ústave technickej kybernetiky SAV, disidenta, vydavateľa a prekladateľa filozofických diel z poľštiny, ktorého si súčasníci pamätajú ako spravodlivého, taktného, vytrvalého a v zásadných veciach neústupčivého politika.
Ján Langoš bojoval proti komunizmu a usiloval sa o odkrytie pravdy o ňom. Jeho úsilie vyvrcholilo v auguste 2002 schválením a v Zbierke zákonov SR vydaním Zákona o pamäti národa.
O rok neskôr bol poslancami Národnej rady SR schválený do funkcie predsedu správnej rady ÚPN. V tejto funkcii pôsobil až do svojej tragickej smrti 15. júna 2006. Už necelý mesiac po jeho smrti sa v Martine stretli žijúci pamätníci a spolupracovníci Jána Langoša, aby založili ako prví na Slovensku spoločnosť pripomínajúcu si jeho odkaz.
Martinčania mali možnosť v Banskej Bystrici sa zoznámiť s viacerými umeleckými návrhami na Langošov pamätník, z ktorých vzíde víťazný a realizovaný projekt. Prisľúbili podporiť ho propagačne aj finančne. Témy stretnutia a prehľad ročnej činnosti, budú hlavnými bodmi tohoročného zasadnutia Spoločnosti martinských priateľov Jána Langoša, ktoré sa bude konať 8. septembra.
K. ADAMICOVÁ