V Taliansku sa reumatické choroby a bolesti pohybového ústrojenstva liečia okrem bežne používaných metód aj metódou nazývanou sabbiatura, ktorá spočíva v zahrabaní celého tela do slnkom dobre vyhriateho morského piesku.
Postup pri procedúre: najlepšie v júli alebo v auguste sa slnkom dobre vyhriaty a vysušený piesok zhrabe na podlhovastú kôpku asi 2m dlhú a navŕši sa cca do výšky 50 – 60 cm. Na zhrabávanie piesku sa používajú akési širšie motyky, ale zhrabávať môžeme aj čistou lopatkou na smeti. Na noc sa kopa piesku prekryje igelitovou fóliou. Na jej kraje sa navŕši dosť piesku, aby nám v noci fóliu neodniesol prípadný vietor. Na druhý deň ráno fóliu odložíme, stred kôpky po dĺžke rozhrnieme na všetky strany, širšie v mieste, kde budú plecia. Útvar vyzerá ako vaňa. Piesok necháme dostatočne preslniť. Okolo 15. – 15.30 h si do pieskovej vane ľahneme a niekto na nás nahrnie suchý horúci piesok z bokov, prekryje celé telo až po krk, hlava zostáva vonku. Veľmi dôležité je chrániť si hlavu tieňom či klobúkom, slnečníkom, osuškou, vreckovkou alebo šatkou na palici. Pobyt v pieskovom kúpeli má trvať 15 minút, prípadne aj menej, ak sa necítime dobre. Po uplynutí tohto času sa opatrne začneme z piesku vynárať: najprv vysunieme jednu ruku, potom druhú, jednu a druhú nohu. Nakoniec sa prevalíme na bok a zostaneme chvíľu ležať. Potom sa posadíme a vrstvu na tele nalepeného mokrého piesku odstraňujeme šúchaním suchým pieskom. Chvíľu posedíme, vhodné je byť prikrytý osuškou. Po každej procedúre treba piesok rozhrabať, aby sa presušil a preslnil, pred večerom opäť zhrabať a prikryť fóliou.
Po procedúre sa odporúča osprchovanie teplou vodou a ležanie ďalších 20 minút na slnku (bez obáv, je už okolo 16. h) alebo si ľahnúť a prikryť sa osuškou bez toho, že by sme piesok odstránili. Táto kúra by sa mala opakovať l x denne 10 dní za sebou. Niektorí odolní ľudia ju robia aj 2 x denne. V žiadnom prípade sa po pieskovej kúre nesmie sprchovať chladnou vodou! Ľudia s chronickými ťažkosťami pohybového ústrojenstva, ktorí každoročne absolvujú takúto kúru, tvrdia, že sa cítia oveľa lepšie, niektorí dokonca dobre.
V prehriatom piesočnom kúpeli sa telo zbavuje vody, niektorých minerálov a rôznych odpadových látok. Z piesku prijíma minerálne látky, napr. jód, ktorý zvyšuje účinnosť liečby. Už po prvej procedúre sa človek cíti odľahčený, uvoľnený, príjemne unavený a - smädný, preto treba dodať telu tekutiny, najlepšie vo forme minerálky. Piesková kúra je oveľa účinnejšia ako sauna.
UPOZORNENIE! Kto sa rozhodne pre sabbiaturu, mal by absolvovať lekárske vyšetrenie. Z hygienických dôvodov treba, aby mal každý vlastnú „pieskovú vaňu“. Je vhodné, aby v blízkosti bola iná osoba, ktorá nás zasype pieskom, komunikuje s nami, aby sme nezaspali, pretože to by bolo nebezpečné, a kontroluje čas pobytu. Nezabúdajte na ochranu hlavy, pomalé vstávanie z piesku a na pomalé pohybovanie sa. A keďže do piesku ideme bez obuvi, šľapky obrátime podrážkou hore, aby nás nepálili, keď si ich budeme obúvať.
Nie v každej morskej oblasti je rovnaké množstvo jódu v morskej vode a plážovom piesku. Udáva sa, že na sabbiaturu je najvhodnejšia oblasť Bibione a 80 - 100 km od tejto oblasti po pobreží. V Bibione je pracovisko, kde sa tieto kúry (za poplatok) robia pod dohľadom zdravotníkov. Sabbiatura nie je vhodná pre ľudí trpiacich dnou vo fáze zapálených kĺbov. Taktiež by ju nemali podstúpiť ľudia so zápalom žíl!
Kto predpokladá, že by mu liečba pieskom mohla priniesť v jeho trápení úľavu, nech zváži jej realizáciu. Som presvedčená, že splní jeho očakávania. A navyše - čo je pri každej liečbe nesmierne dôležité - bude mať aktívnu účasť na vylepšení vlastného zdravia, pocit uspokojenia a vedomie, že môže poradiť všetkým známym s podobným trápením, ako mal on. Ja môžem dodať z vlastnej skúsenosti: Sabbiatura je nielen príjemná, ale aj veľmi účinná a zdravá procedúra.