Pre
mimovládky 22 miliónov
Blokový grant EMVO-TUR na podporu environmentálnych mimovládnych organizácií (EMVO) je zameraný na zvýšenie účasti mimovládnych organizácií na riešení problémov, ktoré súvisia s ochranou životného prostredia a trvalo udržateľným rozvojom Slovenska. Počas trvania programu ( 2007- 2010) Nadácia Ekopolis rozdelí na najlepšie projekty vyše 2 miliónov EUR. Blokový grant je financovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpoču SR. V druhom grantovom kole rozdelí nadácia minimálne 22,5 milióna korún, pričom jednotlivé projekty podporí do výšky 3,2 milióna korún. Žiadosti o nenávratný finančný príspevok v rámci II. výzvy je možné zaslať do 7.októbra 2008. (RR)
Bezplatná europoradňa
Po minuloročnom pristúpení ŽSK k signatárom etického kódexu pre zavedenie eura krajská samo-správa zaviedla v priebehu tohto mesiaca duálne zobrazovanie cien vo všetkých svojich organizáciách. Ide o inštitúcie z oblastí vzdelávania, kultúry, zdravotníctva a sociálnej starostlivosti.
Žilinský samosprávny kraj pokračuje aj naďalej v aktivitách, ktoré pomáhajú obyvateľom v príprave na novú menu. Poradňa bude otvorená a bezplatne prístupná raz do mesiaca, a to vždy od 10. do 14. h. na Úrade Žilinského samosprávneho kraja v Žiline. Termíny europoradne: 13. augusta, 17. septembra, 15. októbra, 12. novembra a 17. decembra. V súčasnosti Žilinský samosprávny kraj mení všetky všeobecne záväzné nariadenia a smernice v mene euro. V minulom mesiaci sa uskutočnili školenia pre zamestnancov domovov dôchodcov a domovov sociálnych služieb s cieľom oboznámiť ich pracovníkov so špecifickými informačnými potrebami pre starších spoluobčanov.
(KU)
Viac chrániť spotrebiteľa
Ministerstvo spravodlivosti považuje viaceré ustanovenia zákona o rozhodcovskom konaní za neudržateľné voči spotrebiteľom. Zákon totiž umožňuje vydať rozhodnutie aj bez pojednávania a listiny sa považujú za doručené už len samotným odoslaním na poslednú známu adresu spotrebiteľa, aj keď ich neprevezme. Preskúmanie rozhodnutia súdom je pritom obmedzené.
„Právna úprava rozhodcovského konania je voči spotrebiteľom nedostatočná. Preto intenzívne pracujeme na novele zákona o rozhodcovskom konaní a jednoznačne navrhneme, aby vždy za každých okolností spotrebiteľ mal rozsudok doručený do vlastných rúk a aby vždy mohol žiadať preskúmať rozhodnutie rozhodcu na súde,“ skonštatoval minister spravodlivosti Štefan Harabin. Rezort tiež navrhne, aby rozhodca povinne prihliadal na normy určené na ochranu spotrebiteľa. Návrh novely rezort predloží do medzirezortného pripomienkového konania v priebehu augusta.
(RR)