V Turci vyrástol na svetovú úroveň klenot slovenskej ženskej atletiky

LUCIA KLOCOVÁ sa v práve skončenej atletickej sezóne vklinila medzi svetovú špičku bežkýň na 800 metrov. Časom 1:58:62 si vytvorila osobný rekord, ktorý atakovala aj na olympiáde v Pekingu, kde vo štvrťfinále zabehla čas 1:58:80. Žiaľ, ani tretí najlepší

Zúčastnili ste sa na svojej druhej olympiáde. Kým v Aténach ste skončili na 19. mieste, teraz v Pekingu to bolo 11. miesto. Napriek spomínanému výraznému posunu, bolo na záberoch televíznej obrazovky cítiť, že nie ste spokojná. Prečo?
- Veľmi som chcela uspieť v semifinálovom behu a postúpiť medzi osmičku najlepších – do finále. Možnože, keď človek veľmi chce, niekedy sa mu predsavzatie nesplní. Asi mi ozaj chýbalo viac šťastia. Pri takých pretekoch bolo treba mať aj ten povestný kúsok šťastia, lebo keď sa to neprikloní na jeho stranu, nemusí mu stačiť, čo má natrénované. Napriek určitému sklamaniu som ale bola rada času na úrovni svojho maxima. Dosiahla som svoj tretí najlepší výkon atletickej kariéry, takže aspoň to je pre mňa satisfakciou, že roky tvrdej prípravy nevyšli nazmar.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do semifinále ste postúpili priamo, bez toho, aby ste museli čakať na výsledné časy súperiek. Takticky ste to výborne zvládli, môžete už s odstupom času a trochou nadhľadu zhodnotiť, či ste v semifinálovom behu neurobili nejakú taktickú chybu?
- S istotou môžem povedať, že ak by som si mala ten beh zopakovať, bežala by som rovnako. Premietala som si ten beh niekoľkokrát a nezdalo sa mi, že by som to takticky nezvládla. Keď som opakovane videla, ako sa pretekárky predomnou strkali, mohla som byť ozaj rada, že som bežala za nimi a držala sa ich bez toho, aby mi mohli ujsť. Žiaľ, nohy ma neposlúchali tak, ako by som si želala. Sily, ktoré som potrebovala o päť minút dvanásť, sa do mňa vliali až o minútu dvanásť. A to už nestačilo na postup. Z taktickej stránky som sa možno dopustila jednej malej chyby pri vybiehaní do cieľovej rovinky. Bola som za Mutolaovou, ktorá chcela obehnúť jednu pretekárku, lenže takmer jej skočila na pätu, a to ju pribrzdilo. Aj ja som tiež bola nútená pribrzdiť a potom chvíľu trvalo, kým som nabrala tempo.

SkryťVypnúť reklamu

Ako to hneď po odbehnutí hodnotil váš tréner Pavel Slouka?
- Zhodnotili sme to rovnako. Predsa vieme, čo sme natrénovali a vedeli sme, na čo mám. Keďže sa bolo treba prebojovať cez dve behy do finále, dôležitú úlohu mohlo zohrať šťastíčko. Nielen u mňa. Predsa vypadlo veľa hviezdnych pretekárok, od ktorých sa postup očakával. Mnohé som počas tejto sezóny porážala. Šťastie, žiaľ, obišlo aj mňa. Boli tam aj veľké sklamania, ale aj prekvapenia, že sa do finále dostali pretekárky, s ktorými sa do finále vôbec nepočítalo.

Hralo vám počasie v Pekingu do karát, alebo vám bolo súperom?
- Atletike počasie vyšlo. Pred olympiádou sme boli na sústredení v Japonsku a keď sme prišli do Pekingu, tak nám bola zima. Deň pred naším príletom pršalo, takže nebol ani smog. Mnohí tvrdili, že také počasie, ako bolo počas atletických súťaží na olympiáde, tam vraj nebolo počas celého roka.

SkryťVypnúť reklamu

Vo viacerých rozhovoroch ste sa vyjadrili, že lepšie spomienky máte na olympiádu v Aténach ako na olympiádu Pekingu a to navzdory tomu, že ste si vylepšili umiestnenie. Prečo?
- Nehodnotila som to podľa umiestnenia, ale atmosféry v olympijskej dedine. V Aténach som sa cítila viac ako doma, bolo tam viac pokoja. Teraz sme boli ubytovaní s Moldavcami v jednej budove a mali sme menej súkromia. Celkovo v olympijskej dedine v Pekingu nebolo miesta, kde by sa dalo odreagovať a nemyslieť na súťaže.

Užili ste si aj trochu nešportového Pekingu?
- Nie veľa. Ponáhľali sme sa čím skôr domov, lebo ma ešte čakali nejaké štarty. Žiaľbohu, choroba mi niektoré z pláno-
vaných prekazila. V Pekingu som mala len tri dni na to, aby som kúpila domov nejaké suveníry a pozrela som si niektoré pamätihodnosti - zakázané mesto a Čínsky múr. To aj boli dva ciele, ktoré som si chcela splniť.

Tento rok ste mali fantastickú sezónu. Nielenže ste sa prepracovali do svetovej špičky, ale počas celej sezóny ste s ňou držali krok. Ktorý z výsledkov si ceníte najviac?
- Olympiáda je niečo výnimočné, ale každé preteky majú svoje čaro, ale napriek tomu viac spomínam na preteky, ktoré sa mi nevydarili. Na tie, na ktorých som sa vytrápila, lebo sa snažím pri spomienke na ne nájsť chyby, aby sa už neopakovali. Tie dobré preteky a výsledky asi začnem rozoberať až vtedy, keď skončím. Vtedy bude viac času bilancovať, čo všetko som dosiahla vo svojej kariére.

Keď vás vidím bežať na vý-znamnom svetovom podujatí so skvelými svetovými esami, vždy si spomeniem, z akých skromných podmienok ste sa vypracovali do svetovej špičky. Aj teraz trénujete na škvarovej dráhe v Martine, alebo aj v aleji štiavnického kaštieľa. Za tartanom musíte cestovať doslova stovky kilometrov...
- Podmienky sa vôbec nelepšia a často si hovorím, že to už horšie ani nemôže byť. Ale mýlim sa, lebo žiaľbohu je to z roka na rok horšie. V Martine sa atletické podmienky roky nezlepšili. Sú tu štyri škvarové dráhy, ale ani jedna nezodpovedá prísnejším kritériám. Štadión je doslova v dezolátnom stave. Keby som nemala niekoľkých sponzorov, ktorí mi pomáhajú, neviem-neviem. Je to všetko cez kamarátov a rodinných známych.

Sezónu ste zakončili slovenským rekordom na 600 metrov časom 1:26:96 na tartane v Dubnici. Bolo to cielený útok na rekord na, pre vás nezvyčajnej trati?
- Šesťstovku som v kategórii senioriek ešte nebežala. Doteraz držím rekord v behu na jeden kilometer, aj to iba na dráhe v hale. Po návrate z olympiády som bola chorá, týždeň som brala antibiotiká. Po doliečení som sa potrebovala rozbehnúť pred pretekmi v Stuttgarte. Vyhovovalo mi, že organizátori mítingu zaradili do programu šesťstovku. Určite mi to pomohlo, hoci tesne predtým som bežala českú extraligu za Brno a absolvovala som osemstovku a aj polovičnú trať.

Po majstrovstvách Slovenska, ktoré nasledovali, ste „zavreli“ tohoročnú sezónu. Ako si vychutnáte dovolenku?
- Chcela by som ísť k moru, ale aj v Chorvátsku sa ochladilo, takže uvidím. Mám na pláne absolvovať i regeneračné sústredenie v kúpeľoch, pravdepodobne v Piešťanoch. Lenže ani to ešte nie je isté. Isté je iba to, že prvý novembrový deň už začíname prípravu na novú sezónu.

Čo by malo byť jej vrcholom?
- Mali by to byť majstrovstvá sveta v Berlíne. Dovtedy bude veľa mítingov a určite aj preteky seriálu Zlatá liga.

V tejto sezóne ste sa udomácnili na časoch pod dve minúty, ale o 25 stotín sekundy ako váš osobák je lepší slovenský rekord Gabriely Sedlákovej z roku 1987. Je aj prekonanie tohto rekordu pre vás výzvou?
- Určite. Myslela som si, že by rekord mohol padnúť už v práve skončenej sezóne, ale okolnosti boli proti. Mrzí ma, že rekord nepadol práve na olympiáde. Každopádne sa chystám s tým niečo urobiť. Dosiahnuť čas na hranici rekordu, si ale vyžaduje aj súhru okolností. Verím, že sa toho všetkého dočkám. JÁN KŔČ

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?