Na Benku sa chodí do galérií, my ho máme doma na dosah ruky

AK NIEKTO ŽIJE v jednom meste takmer tridsaťdva rokov a je to pre verejnosť známa osobnosť, natíska sa otázka, čo pre toto mesto urobil, ako sa zapísal do jeho diania.

Teraz, keď si v septembri pripomíname 120. výročie narodenia národného umelca Martina Benku, táto otázka je celkom prirodzená. Čím vlastne Benka ako výtvarný umelec prispel ku kultúrnosti a k celkovému skrášleniu mesta Martin?
Rozhodol sa tu žiť a tvoriť
Martin Benka mal v živote len dve pôsobiská. Plných tridsať rokov prežil v Prahe (1909 – 1939) a o niečo dlhšie pôsobil v Martine (1939 – 1971). Okrem toho, že tu tvoril ako slobodný výtvarný umelec, zapájal sa tiež do martinského kultúrneho diania. Ešte pred jeho tunajším trvalým pobytom ho často navštevoval. Spájali ho s ním predovšetkým pracovné povinnosti s Maticou slovenskou a priateľstvá s jej pracovníkmi. To mu nakoniec pomohlo rozhodnúť sa, že sa v Martine neskôr usadil natrvalo.
Výtvarného umelca Martina Benku si možno osobne, hlavne však z rozprávania, pamätá mnoho Martinčanov. Hádam najviac sa spája s jeho pravidelnou návštevou Hotela Slovan, kde sedával a debatoval o všeličom možnom. To, že sa Benka po tridsaťročnom pobyte v Prahe rozhodol usadiť v Martine, bola viac-menej náhoda. V Bratislave nič nenašiel, a tak po neúspešnom hľadaní ateliéru napísal Matici slovenskej. Potešil sa správe, že sa uvoľní ateliér v domoch Tatra-banky. V októbri 1939 sa do Martina presťahoval. No až po takmer dvadsiatich rokoch pobytu u nás sa nasťahoval do vlastného ateliéru na Kuzmányho ulici 34.
Svoje dielo venoval štátu
Zásluhou Benkovho mimoriadneho rozhodnutia sa do správy štátu dostal všetok jeho hnuteľný a nehnuteľný majetok – dom, umelecké diela a písomná pozostalosť. Ešte za života umelca, od roku 1960, dostalo túto štátnu zbierku do správy Slovenské národné múzeum v Martine, ktoré spravuje aj stálu expozíciu Múzea Martina Benku.
Snáď niet Martinčana, ktorý by si nevšimol dve sgrafitá na budove Uni Banky, vtedajšej Roľníckej vzájomnej pokladnice. Od námestia, na oboch stranách jej južného priečelia, na plochách v ušľachtilej omietke, je sgrafitová figurálna výzdoba. Benka sa ňou zaoberal od roku 1939, na budove je od roku 1942. Pod osobným dohľadom umelca ju realizovali vtedy mladí umelci Ivan Šimko, Ján Novák a Viliam Chmel.
Benkom uplatnená líniová kresba podporila štylizáciu frontálne komponovaných alegorických postáv a ich atribútov. Mladá žena – Strieborná niť s kúdeľou a pradenom v rukách a muž v ľudovom odeve – Zlatý klas - symbolicky predstavujú Roľnícku vzájomnú pokladnicu. Práve tieto martinské sgrafitá sú najvydarenejším uplatnením Benkovho talentu v tvorbe pre architektúru.
Monumenty v múzeu
Sú určite ešte medzi nami pamätníci, ktorí od začiatku 50. rokov minulého storočia so záujmom navštevovali prvú Národopisnú expozíciu Slovenského národného múzea v Martine. Okrem veľkého množstva zaujímavých zbierok stáli v nej za pozornosť monumentálne obrazy Martina Benku. Pre novo pripravovanú expozíciu na podnet vtedajšieho správcu múzea sa ich podujal namaľovať v roku 1953. Boli to diorámy – obrazy veľkých rozmerov, ktoré spolu s plastickým popredím pôsobili dojmom trojrozmernosti. Spracovával témy, ktoré dôverne poznal, a nebolo mu cudzie prirodzené pracovné prostredie drevorubačov, pltníkov i pastierov. Tieto maľby na plátne boli súčasťou Národopisnej expozície do roka 1973, do prípravy nových expozícií sprístupnených roku 1975.
Benka je aj v kostole
K Benkovým monumentálnym výtvarným dielam s náboženskou tematikou, prístupným a známym aj širšej martinskej verejnosti, patrí oltárny obraz Matka Božia ustavičnej pomoci. Podľa všetkého ho Benka robil na objednávku rádových sestier pre Kaplnku Božieho milosrdenstva v Martinskej fakultnej nemocnici. Pre nedostatok finančných prostriedkov bol najprv len prechodne umiestnený v kostole, kde sa chodili veriaci k nemu modliť. Najprv ho Benka žiadal vrátiť, ale keďže upútal pozornosť, rozhodol sa ho predať farnosti. A tak je od roka 1947 táto olejomaľba na plátne umiestnená na bočnom oltári v rím.kat. Kostole sv. Martina biskupa v Martine.
Snahou maliara bolo predstaviť krásu a duševnú čistotu ženy-rodičky, ktorá okrem starostlivosti o dieťa má na pamäti aj blaho ostatných ľudí. Kráľovná nebies adoračným gestom ruky žehná okolitému svetu a zároveň je sústredená na dieťa a knihu v ruke, z ktorej číta Ježiškovi. Napriek tomu, že obraz je v kostole pomerne slabo osvetlený, vyniká jeho ojedinelá farebnosť, upútava svojou zvláštnou svetelnou modeláciou a celkovým umeleckým stvárnením.
Čo divák v hľadisku netušil
Najrozsiahlejšou a časovo najnáročnejšou bola pre Benku výzdoba hľadiska vtedajšieho Armádneho divadla v Martine. Riešenie opony a výzdoba hľadiska divadla bola Benkova vôbec najväčšia práca pre architektúru. Na jeho výzdobe pracoval takmer tri roky.
Najprv sa v rokoch 1955 – 1956 venoval obrazom pre hľadisko, potom v rokoch 1957 – 1958 pracoval na opone. Bola to pre Benku jedinečná príležitosť, pretože pôvodná budova Národného domu bola v rokoch 1952 – 1953 dôkladne obnovená a prestavaná len pre divadelné potreby. Pri príležitosti svojho päťročného jubilea, v roku 1956, dostalo takto vtedajšie Armádne divadlo novú výtvarnú podobu. Osem Benkových monumentálnych obrazov myšlienkovo a symbolicky zvýrazňuje národné uvedomenie, spravodlivosť, pokrok, mier, umenie a krásu. Napriek tomu, že túžil riešiť podobnú úlohu, nakoniec sa jej obával. Bola to pre neho prvá práca tohto druhu.
Vzhľadom na to, že plochy stien hľadiska neboli vhodné na priamu výzdobu, riešil to závesnými tabuľovými obrazmi maľovanými na plátne temperovou farbou. Táto výzdoba nie je tematicky vojenská, pridŕža sa však názvu a poslania divadla. Divák v hľadisku si to ani nemal možnosť uvedomiť, s čím všetkým sa Benka v rámci tejto výzdoby zaoberal. Okrem tónu farby stien riešil tiež emblémy, ornamenty a hviezdice, prispôsobené k celkovej úprave a obrazom. Najťažšia úloha bola pre neho, čo majú obrazy znázorňovať, aká by mala byť celková téma, pretože správa divadla to nechala na neho samého. Konzultoval s mnohými, no najviac mu pomohli rady V. Hejného. Tematicky obrazy rozdelil na dve časti, a to symbolické, vzťahujúce sa k samotnému divadlu, a národno-historické, súvisiace s bojom proti národnému útlaku. Počas prestávok v divadle mal každý možnosť si ich dobre pozrieť. Najviac rezonovali veľkoplošné obrazy - Jánošíkovská legenda a Štúrovskí dobrovoľníci, 1848, ktoré znázorňovali historické deje. Samozrejme, že svoju úlohu plnili aj symbolické obrazy, znázorňujúce Poéziu a lyriku, Ohlas domoviny, Satiru, ako aj Žatvy divadelné a Brannosť národnú a štátnu.
Antiku nám prispôsobil
Je potrebné dodať, že témy pri symbolických obrazoch použil Benka z antickej symboliky, ktorú však prispôsobil nášmu ponímaniu. Zmenšeniny obrazov sú súčasťou expozície Múzea Martina Benku v Martine. Tie namaľoval Benka ako prvé a podľa týchto autorských predlôh boli maľované zväčšeniny. Pri nich, a predovšetkým pri opone, mu pomáhal pracovník divadla akademický maliar M. Hložek.
Ako bude ďalej naložené s týmito obrazmi po rekonštrukcii Národného domu, sídla Slovenského komorného divadla, sa zatiaľ nevie. Isté však je, že každá zmena prináša aj nové situácie a podľa všetkého obrazy už nebudú mať svoje pôvodné umiestnenie. Môže to byť však aj inak.
Čo ostalo schované
Niektoré Benkove návrhy v súvislosti s architektúrou neboli realizované. Týka sa to návrhu na sgrafito pre výzdobu Slovenského národného múzea v Martine, na ktorom intenzívne pracoval v rokoch 1936 – 1939. Úlohou tejto výzdoby bolo symbolicky dvoma postavami predstaviť ochrankyne národných hodnôt, symbolizujúce zameranie a poslanie tejto celonárodnej kultúrnej inštitúcie.
Takto dopadla aj fresková výzdoba schodiska budovy martinskej tlačiarne Neografia. Dotvorením vstupného schodiska tejto tlačiarne sa Benka v rokoch 1943 – 1944 skutočne veľmi svedomito zaoberal.
ANNA OLÁHOVÁ

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 695
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 377
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 768
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 676
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 983
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 627
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 384
  1. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  2. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  3. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  4. Martin Pánik: Sú premnožené
  5. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  6. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  7. Jozef Sitko: V RTVS diskusia ako v krčme
  8. Peter Kollega: Pán (súdruh) Pellegrini okamžite sa vráťte do práce
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 061
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 455
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 332
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 225
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 329
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 684
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  2. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  3. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  4. Martin Pánik: Sú premnožené
  5. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  6. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  7. Jozef Sitko: V RTVS diskusia ako v krčme
  8. Peter Kollega: Pán (súdruh) Pellegrini okamžite sa vráťte do práce
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 061
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 455
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 332
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 225
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 329
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 684
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?