Jeho rodiskom sú Dolné Lovčice. Do Kláštora pod Znievom prišiel v roku 1929 ako dvadsaťšesťročný a na gymnáziu vyučoval dejepis, zemepis, latinčinu a vlastivedu. V júli 1931 sa stal riaditeľom znievskeho gymnázia. Ako pedagóg vytvoril nový výchovno-vzdelávací program pre znievske gymnázium a neskôr ho rozpracoval pre celé slovenské školstvo. František Hrušovský mal veľký podiel aj na dobudovaní tretej budovy gymnázia, ktorá bola otvorená 11. októbra 1936 a v ktorej dnes sídli Základná škola F. Hrušovského.
V roku 1934 mu udelil pápež Pius XI. Rytiersky rád svätého Silvestra za zásluhy o rozvoj cirkevnej historiografie. V tom istom roku ho poľský prezident Pisuldský vyznamenal za dejepisné štúdie Zlatým záslužným krížom za šírenie znalostí poľskej literatúry a kultúry. V ja-nuári 1945 odišiel do Bratislavy, kde krátko prednášal na Filozofickej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave. Dňa 9. februára 1945 ho prezident republiky vymenoval za riadneho profesora stredovekých dejín.
V marci 1945 spoločne s manželkou a členmi matičnej delegácie emigroval do Rakúska, v roku 1946 prišiel do Ríma a v decembri 1947 emigroval do Spojených štátov amerických. Usadil sa v Ohiu v Clevelande, kde sa stal v roku 1948 podpredsedom Slovenskej národnej rady v zahraničí. V roku 1952 bola založená kultúrna ustanovizeň – Slovenský ústav (Slovak Institute), ktorého vedenie mu zverili a v roku 1953, po smrti Karola Sidora, sa stal predsedom Slovenskej národnej rady v zahraničí. Tento akt bol najväčším vyznamenaním jeho zásluh na pôde amerického exilu.
Rozsiahla je jeho tvorba. Je autorom knižných publikácií, školských učebníc, historicko-vedeckých štúdií a recenzií. Napísal slovenské dejiny, ktoré vyšli v šiestich vydaniach, učebnice dejepisu pod názvom Dunaj. Niektoré z jeho kníh, napríklad Slovenskí vladári, sa nachádzajú aj v Diecéznej knižnici Štefana Moysesa v Kláštore pod Znievom. Najvýznamnejším cirkevno-historickým počinom, ktoré vysoko ocenila aj Pápežská akadémia vo Vatikáne, bolo v roku 1955 vydanie jeho diela Slovenské rehole v Amerike.
František Hrušovský zomrel dňa 9. septembra 1956 v Amerike a je pochovaný na cintoríne Kalvária v Clevelande.
KLAUDIA BALEJOVÁ