Zmeny a doplnky územnoplánovacieho dokumentu si vyžiadala potreba riešiť nové impulzy rozvoja územia mesta orientované predovšetkým na rozvoj rekreácie a cestovného ruchu, zimných športov, bývania, občianskej vybavenosti a priemyslu. V súvislosti s výstavbou obytného súboru, ktorý inicioval španielsky investor z baskického mesta Bilbao na Veľkej hore, poslanci akceptovali na tomto území zmenu z individuálnej na hromadnú bytovú výstavbu. Schváleniu zmien a doplnkov územného plánu a následne všeobecne záväzného nariadenia, ktoré súhrnom obsahujú približne 40 zmien v doteraz platnom územnom pláne mesta (medzi nimi aj zmeny súvisiace s výstavbou lyžiarskeho strediska na Martinských holiach, riešia s dopadom viacerých zákonov na funkcie mesta, dopravným generelom, archeologickým výskumom v jednotlivých lokalitách a iné) predchádzala diskusia, ktorá bola orientovaná prevažne na nový bytový súbor na Veľkej hore.
Napriek tomu, že žiaden z poslancov sa nevyslovil proti výstavbe bytov a ani neuplatnil svoje pripomienky vo fáze prerokovávania návrhu zmien a doplnkov, v jej jadre stáli oproti sebe dva postoje diskutujúcich.
Poslanec Jozef Bernát v snahe obrániť pôvodnú orientáciu územia na individuálnu bytovú výstavbu nazval navrhovaný súbor bytových domov pamätníkom „blbosti“ Martinčanov a obvinil radnicu z kšeftovania s pozemkami, ktoré svojho času odkúpila pre potreby rozširovania občianskeho cintorína a dnes sú súčasťou obytného súboru. Podľa neho sú zmeny v územnom pláne založené na chytráctve.
Na druhej strane napríklad aj poslanec Ján Zuberec podčiarkol, že výstavba nového obytného súboru je základom pre ďalší rozvoj mesta, pretože „... ak uprednostníme podporu bývania, bude sa v meste dariť aj priemyselnému parku, aj školstvu, kultúre“. Zdôraznil, že cíti hrdosť na to, že má možnosť vyjadriť podporu jeho výstavbe.
Za petičný výbor časti sídliska Ľadoveň vystúpil Martin Adamec. Ocenil snahu vedenia mesta riešiť problém bývania v Martine podporou výstavby veľkého obytného súboru, čo pre martinské sídliská okrem iného môže znamenať stop zahusťovaniu. Požiadal poslancov o racionálny prístup k tejto téme, lebo akékoľvek stavebné zásahy do existujúcich sídlisk vždy prinesú petície a sťažnosti občanov, ktorí sa bránia znižovaniu kvality svojho bývania.
Konateľ spoločnosti Bilbao Vladimír Švehla zoznámil poslanecký zbor s projektom podpory športu, detí a mládeže v Martine v prípade, ak španielsky investor bude môcť obytný súbor postaviť. Okrem iného by to znamenalo dovybavenie existujúcich sídlisk o detské ihriská.
Primátor mesta Andrej Hrnčiar vyslovil názor, že spochybňovanie španielskej investície sa deje v prospech niekoľkých majiteľov časti trvalých trávnych porastov v susedstve plánovaného obytného súboru, ktorým predchádzajúce vedenie mesta listom prisľúbilo vybudovanie inžinierskych sietí, čo by mohlo viesť k prekvalifikovaniu ich pozemkov na stavebné. Ich záujem je podľa primátora v protiklade k záujmom stoviek občanov, ktorí požadujú nové byty alebo ktorí sú proti zahusťovaniu existujúcich sídlisk. V súvislosti s pozemkami na cintorín uviedol, že na nich sa nebudú stavať budovy, ich vyčlenením z územia budúceho cintorína územný plán rieši nároky zákona, ktorý ukladá povinnosť zachovať 50 m ochranného pásu od miesta pochovávania. Zdôraznil tiež, že širšia ponuka bytov vedie k zreálneniu ich ceny na martinskom trhu s realitami, čo je tiež v prospech občanov.
Španielski investori chcú v lokalite Veľkej hory postaviť v štyroch etapách asi 1 200 bytov s rôznym počtom izieb, s potrebným zázemím služieb, parkovaním, športoviskami a obchodmi. Prvú etapu výstavby, ktorá zaberie stred približne 11-hektárového pozemku, majú začať stavať v tomto roku.
Včera martinskí poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva mali prerokovať zmeny a doplnky k územnému plánu zóny Martin – Veľká hora. O výsledkoch tohto zasadnutia budeme informovať v budúcom čísle.
VIERA LEGERSKÁ