Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Prežívali sme veľký európsky sen M art In

V UTOROK 9. SEPTEMBRA 2008 medzinárodná komisia rozhodla, že víťazom slovenskej časti súťaže o titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 (EHMK) sa stali Košice. Aj napriek uvedenému verdiktu majú autori projektu kandidatúry Martina eminentný záujem na tom,


Po Petrovi Kováčovi, riaditeľovi neziskovej organizácie Dotyky a Spojenia, prinášame príspevok Petra Cabadaja – predsedu Komisie pre kandidatúru Martina na titul EHMK 2013.
Bol som nenapraviteľný optimista a nehanbím sa za to
Hneď na úvod sa dobrovoľne priznávam, že som bol jedným z tých nenapraviteľných optimistov, čo do poslednej chvíle verili vo víťazstvo Martina. Vychádzal som z celkovej kvality všetkých našich výstupov, ktoré boli k dispozícii medzinárodnej jury. Obsahovú časť projektu kandidatúry Martina som dával priebežne oponovať známym doma i v zahraničí, diskutovali sme spolu o všetkom, čo by mohlo pomôcť jej skvalitneniu. Optimizmom ma napĺňali aj slová ľudí, ktorých si vážim, o tom, že ide o ambiciózny európsky projekt, harmonicky prepájajúci a spájajúci minulosť s budúcnosťou, silný svojou intelektuálnou reflexiou, strategickými víziami, snahou o trvalú udržateľnosť a širšou regionálnou dimenziou (Trojuholník Martin – Dolný Kubín – Žilina, zastrešený Žilinským samosprávnym krajom). Osobitne oceňovali invenciu i odvahu, s akou sme v konzervatívnom prostredí i ovzduší pristúpili k aktualizácii posolstva slávnej minulosti a jej výrazných protagonistov.
Prekročili sme tieň a možnosti Martina
Akosi som však v návale povzbudivého nadšenia prehliadol vyjadrenia v tom zmysle, že náš projekt výrazne prekračuje tieň a možnosti súčasného Martina. A až po verdikte poroty mi konečne došlo, že súťažou EHMK sa sleduje v prvom rade posilnenie globalizačných tendencií v európskom kultúrnom priestore. Zjednodušene povedané a napísané: zahraničná časť komisie si želala, aby sa v roku 2013 neponúkali na Slovensku cudzincom bryndzové halušky s kyslým mliekom, ale importovaný (a možno aj mierne predžutý) hamburger, čo mi je skutočne proti srsti...
Nakoniec teda celé naše úsilie dopadlo tak, ako to prognózovali všakovakí samozvaní „znalci“ súťaže o titul EHMK. Martin nevyhral. Vyhrali Košice. Zákonite sa preto vynára otázka, či vôbec malo zmysel vynakladať peniaze, čas a energiu, organizovať početné podujatia, cestovať, burcovať verejnosť, zapájať občiansky sektor, rozličné zložky i jednotlivcov do vopred prehratého boja. Takto však môže premýšľať iba človek, ktorý a priori pristupuje ku všetkým súťažiam, tvorivým konfrontáciám, konkurzom, výberovým konaniam... Podľa takejto zvrátenej logiky a myšlienkového chápania sveta je víťaz čohokoľvek už dávno dopredu známy a jasný.
Vedeli poslanci a úradníci všetko dopredu?
Žiaľ, niečo podobné sa pritrafilo aj v Martine. Ako inak si potom možno vysvetliť konšpiratívny pazvuk početných kuvičích hlasov, anonymné sarkastické komentáre na internete, ľahostajnosť, nezáujem či priam nežičlivosť ľudí, od ktorých by sa všeobecne mal očakávať iný prístup (alebo aspoň porozumenie). Hovorím o nezanedbateľnej časti poslaneckého zboru, mestských úradníkov, pracovníkov kultúrnych inštitúcií... Keď sa títo ľudia nezapojili do spoločného úsilia, tak sa potom nečudujme radovému občanovi, že si v spleti rôznych povinností či problémov nenašiel čas na aktívnejšie zapojenie sa do diania okolo kandidatúry svojho mesta.
Na radnici ticho a pusto. Dokedy?
Ak by si mal nestranný pozorovateľ urobiť celistvejší obraz a úsudok o martinských ambíciách uspieť v tejto vysoko prestížnej súťaži, napríklad na základe informačnej kampane v rozsiahlom interiéri tunajšieho mestského úradu, nepochodil by. Okrem jedného vylepeného plagátu na druhom poschodí nič nenasvedčovalo závažnej skutočnosti, že práve toto mesto „bojuje o Európu“. Podobný stav bolo možné so smútkom v očiach i duši registrovať aj inde...
Často sa ma priatelia a známi pýtajú, čo sa z projektu kandidatúry Martina napokon zrealizuje. A či vôbec niečo... Nechcem byť pesimistom a verím, že radnica pristúpi k dôkladnej analýze našich materiálov, ktoré dva razy posudzovala medzinárodná komisia. Výsledkom analýzy by podľa mňa malo byť deklarovanie záujmu mesta podporiť tie zámery, ktoré sú reálne a ktoré výrazne prispejú k celkovému skvalitneniu kultúry života v Turci. Tri knižné spracovania strategických projektových vízií, vrátane premysleného konceptu 7 umení, architektonických riešení a rôznych medzinárodných kooperácií, ponúkajú na niekoľko rokov množstvo námetov, podnetov, programov a podujatí. Bolo by veru hriechom a zo strany mesta aktom trestuhodného ignorantstva, keby sa aspoň časť z toho všetkého nezrealizovala.
Nemám dobrý pocit z novelizácie zákona o Martine
Celkový proces okolo kandidatúry bezpochyby prispel aj k posilneniu potreby novelizovať zákon o meste Martin ako centre národnej kultúry Slovákov. Žiaľ, súčasné úvahy o tom, že by v rámci novely malo ísť výlučne len o dotáciu na prevádzku, údržbu a rekonštrukciu Národného cintorína, ma nenapĺňajú dobrým pocitom. Najmä vo svetle nedávnych slov a sľubov, ktoré premiér vlády SR vyslovil na adresu Banskej Štiavnice...
Z pohľadu deklarovaného záujmu vedenia mesta realizovať niektoré reálne zámery z projektu kandidatúry bude mimoriadne dôležité vytvorenie primeraných podmienok na činnosť neziskovej organizácie Dotyky a Spojenia. Jej premenovanie na M art In už bolo avizované.
Treba uvažovať o silnom erbovom podujatí
Zmenu názvu vrelo vítam, pretože ide o dobre spropagovanú značku s atraktívnym logom. Na druhej strane v tom vidím určitú kontinuitu s predošlým obdobím, keď sme sa uchádzali o titul EHMK. Nezisková organizácia je personálne vybudovaná, akurát jej po predpokladanom odchode Petra Kováča bude chýbať riaditeľ.
Pevne verím, že nový riaditeľ (bezpodmienečne musí vzísť adekvátne z významu funkcie pripraveného výberového konania!) využije potenciál mladých ambicióznych pracovníčok a v koordinácii s ďalšími martinskými kultúrnymi inštitúciami, ako i občianskymi združeniami pripravia a zrealizujú projekty, ktoré budú robiť dobré meno Martinu nielen doma, ale aj v európskom meradle. A začať by sme mali uvažovaním o silnom erbovom mestskom podujatí, ktoré Martinu tak citeľne chýba (niečo ako Jánošíkove dni v Terchovej, Kremnické gagy v Kremnici či Staromestské slávnosti v Žiline). Scénická žatva ním už dávnejšie nie je, divadelný festival Dotyky a spojenia ním ešte nie je...
Pred pani históriou sme, verím, obstáli
Súťaž o titul EHMK 2013 predstavuje teda už niekoľko týždňov súčasť minulosti a archívov. Sláva víťazovi, česť porazeným. Možno až časom si plne uvedomíme skutočný zmysel a význam našej iniciatívy, ktorá sa symbolicky odohrávala v prvých rokoch nového storočia i milénia. Neviem, ako nás zhodnotí a ocení pani história. Jedno však viem s určitosťou: pokúsili sme sa naše mesto posunúť zo slávnej minulosti a nesebavedomej súčasnosti do prúdov aktuálnych európskych multikultúrnych, multietnických, nadgeneračných procesov. Všetci zainteresovaní cítime, že to v nijakom prípade nebol márny boj a zle investované prostriedky, energia a čas.
Žili sme pekný sen. Vďaka mnohým ľuďom
Preto mi dovoľte, aby som sa ako predseda Komisie pre kandidatúru mesta Martin na titul EHMK 2013 čo najsrdečnejšie poďakoval všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k tomu, že sme mohli spoločne niekoľko mesiacov intenzívne snívať a najmä prežívať veľký európsky sen zvaný M art In. Samozrejme, ďakujem spolupracovníkom a priateľom z komisie, neziskovej organizácii Dotyky a Spojenia, vedeniu mesta za prejavenú dôveru, desiatkam vzácnych ľudí, nadšencov, ktorí nás konkrétnymi činmi alebo morálne podporovali, povzbudzovali a motivovali. Nemôžem zabudnúť ani na niekdajších členov riadiaceho výboru Rady národnej kultúry, ktorí zohrali dôležitú úlohu v počiatočnom štádiu nášho snaženia, a Dušana Katuščáka, ktorý významne zapojil do celkového diania Slovenskú národnú knižnicu a farby turčianskej metropoly statočne obhajoval aj ako člen medzinárodnej komisie. Spoločným koncentrovaným úsilím sme Slovensku i Európe ponúkli nadčasový projekt Martina ako moderného, otvoreného európskeho mesta.
Aj napriek faktu, že toto úsilie nebolo korunované konečným víťazstvom, ostáva v platnosti jeden zo sloganov kandidatúry: Martin vždy bude srdcom slovenské a duchom európske mesto kultúry, pričom projekt M art In jasne potvrdil, že naše mesto má opäť silný osobnostný potenciál na to, aby sa mohlo rozdávať Slovensku i Európe, domovu aj svetu.

Skryť Vypnúť reklamu

PROJEKT SPRACOVALI
Projekt Kandidatúry mesta Martin na titul EHMK 2013 (II. kolo) spracovali: Milan Nemček, Peter Kováč, Peter Cabadaj, Stanislav Škorňa, Jozef Ciller, Alexander Zacharides (členovia komisie pre kandidatúru).
Spolupracovali: Andrej Hrnčiar - primátor mesta Martin, Mirka Ľachká (kontaktný kultúrny bod), Lenka Halienová (Dotyky a Spojenia), Róbert Dúbravec (riaditeľ Útvaru hlavného architekta mesta Martin ), Martina Windischová , Jozef Petráš (hovorca mesta).


PETER CABADAJ

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 750
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 12 655
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 678
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 642
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 276
 6. Aká je chémia vôní 9 056
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 669
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 637
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 8 561
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 075
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Od koláčika k veľkému snu

Šikovná mamina dvoch detí neraz vypeká aj do polnoci. Ženie ju túžba po splnenom sne.

Veronika si túži vo Valči otvoriť svoju vlastnú cukrárničku.

Bylinkárka Thurzová bola svetoznáma

Kniha bylinkárky z Martina bola preložená na 23 svetových jazykov.

Pamätná izba Ľudmily Thurzovej dýcha históriou aj silou, ktorú v sebe táto výnimočná žena mala.

Neskôr, ale predsa

V Socovciach napriek pandémii stihli každoročnú brigádu.

Cintorín v Socovciach je pripravený na zimu.

Deti vyučovali známe osobnosti, Vinczeová, Piško či Fischer

Hodinu so žiakmi základnej školy v Kláštore pod Znievom mala aj moderátorka Adela Vinczeová či novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová. Na hodine, ktorú viedol kardiochirurg Fischer, nedýchali nielen žiaci, ale ani učitelia.

Netradičné vyučovanie v Kláštore pod Znievom.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na stanici v Nitre napadli muža po tom, ako upozornil na rúško

Incident sa stal v čakárni na autobusovej stanici.

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

AKTUÁLNE: V Čadci našli ďalších utečencov

Ich strastiplná cesta sa skončila na Kysuciach.

V Jasnej spustia lyžovačku už v sobotu

Do strediska pustia len obmedzený počet lyžiarov.

Už ste čítali?