Pokuta nebola vysoká, ale majiteľovi podniku Jozefovi Dibákovi prekážalo, že policajti dali pokutu iba jeho čašníčke a nie aj majiteľovi konkurenčnej prevádzky Lapačka v tesnom susedstve, ktorá má na rozdiel od neho okná umiestnené smerom do sídliska. Vraj tak neurobili preto, že mestskí policajti sa s niekým z reštaurácie poznajú.
Jozef Dibák mal výhrady aj voči tomu, že mestskí policajti udelili pokutu bez merania hladiny hluku zvukomerom. Náčelník mestskej polície v Martine Jozef Ťapaj nám povedal, že mestskí policajti išli do podniku Deem na základe podnetu občana, ktorý sa sťažoval na hluk po 22. h. Hliadka mala za úlohu posúdiť, či ide alebo nejde o rušenie nočného pokoja. Podľa záznamov mestskej polície bola v Deeme zábava v plnom prúde, okná boli pootvárané dokorán, hliadka čašníčke oznámila, že sa dopustila priestupku a tá bola ochotná zaplatiť blokovú pokutu. „Zákrok bol v súlade so zákonom. Podnety občanov musíme riešiť a riešime ich. Hliadka nemala žiadne bočné úmysly. Keby som zistil, že ich jej členovia mali, uplatním voči nim pracovnoprávne alebo personálne opatrenia. Zvukomer používame pri objasňovaní priestupkov rušenia nočného pokoja iba ako pomôcku a záznam je podporným materiálom, ale nie povinným. V Lapačke sme zistili rušenie nočného pokoja viackrát a priestupok sme častejšie potrestali blokovou pokutou ako dohovorom,“ komentoval spomínaný prípad náčelník mestskej polície Jozef Ťapaj.
Čašníčka sa podľa Jozefa Dibáka nevedela voči pokute účinne brániť, preto ju zaplatila. Bloková pokuta naviac nebola duálne zobrazená, chýbal na nej údaj v euro. Pátrali sme po tom, či treba duálne zobrazovať aj pokuty. Túto povinnosť stanovuje vyhláška ministerstva vnútra z 11. júna 2008. Hovorili sme aj s majiteľom Lapačky. Odmietol známosti na mestskej polícii. Lapačka má naozaj okná zo severnej i z južnej strany a Deem iba na južnej strane budovy. Hluk z Deemu môže rušiť iba obyvateľov bytovky nad predajňou Jednoty. Tieto budovy od seba oddeľuje chodník a parkovisko. Z južnej strany sa nedá rozoznať, ktorý z dvoch spomínaných podnikov ruší nočný pokoj. Posúdiť to museli policajti. Každý občan má ale možnosť nezaplatiť hliadke pokutu a sťažovať sa.
Hluk podľa odborníkov netreba podceňovať, lebo sluch má kvôli nemu poškodený takmer každý desiaty Európan. Aj nebezpečenstvo poškodenia sluchu je podľa nich vyššie ako v minulosti. Okrem robotníkov, ktorí pracujú v hlučných prevádzkach a v doprave, sú to napríklad návštevníci diskoték, rockových koncertov a muzikanti. Mnoho zamestnancov reštaurácií a barov nevie, že aj keď hluk na ich pracoviskách nie je až taký vysoký ako na diskotékach, nebezpečný je preto, že sa v ňom pohybujú dlhý čas každý deň. Súčasné aparatúry sú podstatne výkonnejšie ako pred dvadsiatimi rokmi a pracujú v oveľa širšom frekvenčnom pásme.
Riaditeľky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine v Tatiany Červeňovej sme sa opýtali, či zabezpečujú merania hluku na diskotékach kvôli sťažnostiam občanov. Povedala nám, že nie. Sťažnosti sú skôr na hluk z prevádzok predajní, nad ktorými sú byty.
(GG)