Stalo sa tak pri príležitosti bilancie činnosti neziskovej organizácie Dotyky a Spojenia, ktorá vyrástla na základoch Kultúrneho centra a posledné mesiace na pozadí kandidatúry mesta Martin na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 zastrešovala aj miestnu kultúru. Práve kandidatúra vytvorila vo vnútri mestského organizmu priestor na analýzu kultúry a bola dostatočným motívom k tomu, aby vznikla stratégia kultúry aj pre praktické, nielen súťažné použitie.
A o ňu dnes ide. Krátke súťažné obdobie totiž ukázalo, že v Martine sa dá spolupracovať aj na poli kultúry a ak sa chce, nájde sa dohoda o jej prioritách, finančnej podpore a ponuke dobrých programov pre rôzne vekové i záujmové skupiny občanov, čo sa doposiaľ v našich pomeroch akosi nenosilo. Ako sa už viackrát konštatovalo, uplynulá sezóna priniesla až šesťdesiatku kvalitných programov, čo v minulosti nebolo. Verejnosť ich vnímala pozitívne a hoci sa môžu nájsť takí, ktorí tento výsledok vnímajú so skepsou (tá je pre Turiec typická aj pri iných príležitostiach), predsa len zvýšili imidž Martina na slovenskom či európskom poli.
Vzdať sa tejto skúsenosti by znamenalo pohrdnúť presvedčením mnohých, že Martin je predsa len kultúrnym centrom Slovákov, ktoré má ambíciu ponúknuť nielen históriu, ale najmä nové trendy v kultúre – integračnosť a kooperáciu v rámci mesta, trvalú udržateľnosť a festivaly nadregionálnej úrovne, ktoré sú financované aj z grantov. Mesto so svojimi kultúrnymi inštitúciami na to má a treba veriť, že na to aj bude mať – minimálne v spolupráci na tvorbe mesačného kultúrneho kalendára, ktorého absencia už nie je v Martine len nedostatkom, ale znamená rovno ignorovanie potreby kultúrneho servisu pre svojich občanov. Dušou tohto diania chce byť inovovaná „neziskovka“. Dotyky a Spojenia sa pravdepodobne premenujú, no zmenou názvu by nemala stratiť to, čo nadobudla – kontakty, chuť i otvorené dvere spolupráci, ktoré jediné vymetú provinčnosť z našich postojov. ⋌(VL)