Keď si chceme predĺžiť leto
Cestovky ešte stále ponúkajú zájazdy do teplých krajín - Egypta, Tuniska a rôznych oblastí Latinskej Ameriky, Ázie či Afriky. Sú to veľmi lákavé ponuky, mnohí ľudia ich počas sychravej jesene s radosťou využívajú.
No táto radosť sa môže zmeniť na zdesenie, ak zabudneme na rôzne nebezpečenstvá, hroziace Stredoeurópanovi v týchto krajoch. Jedným z najčastejších problémov sú infekčné hnačky, ako týfus, paratýfus a úplavica. Darmo sa budeme čudovať, prečo to postihlo nás, keď miestni jedli to isté, čo my, a im nič nie je. Nuž - iný kraj, iná odolnosť organizmu. Časté stretnutia s infekciou zvyknú imunitu posilňovať. Tí slabí bez lekárskej pomoci prvé infekčné hnačky neprežijú –prirodzeným výberom tu ostávajú prevažne tí silní. Tak to bolo napokon kedysi aj v našich oblastiach.
Takže - čo robiť, akú prevenciu? Pred cestou do tropických oblastí odborníci odporúčajú preventívne užívať 4 - 7 dní probiotické baktérie vo forme bielych jogurtov, acidofilné mlieko, prípadne si zadovážiť vhodný preparát s týmito baktériami, aby sa posilnila správna mikroflóra v čreve. Ide o baktérie: Lactobacillus acidophylus LA-5, Bifidobaktérium BB.12 R, Sreptococcus thermopfilus TA 4 TM, Lactobacillus bulgaricus a Lactobacillus rhammosus. Vymenúvam ich pre prípad, že by ste si chceli kúpiť preparát v zahraničí. Je vhodné vziať si so sebou tabletky na dezinfekciu čriev, ktoré vám odporučí lekár, prípadne lekárnik. Pri hnačkách pomáha aj jódová tinktúra. Užíva sa 1 kvapka na rok veku do primeraného množstva vody. Maximálny počet kvapiek pre dospelú osobu je 15. Musíte mať však istotu, že netrpíte alergiou na jód. Našťastie, tá sa takmer nevyskytuje. Takže stojí za úvahu, či si jódovú tinktúru so sebou nevziať.
Pri cestovaní, a nielen pri ňom, sa môžu objaviť rôzne tráviace ťažkosti: pocit na zvracanie, grganie, pálenie záhy, poruchy trávenia, nadúvanie. Pre taký prípad odporúčam odvar z postrúhaného zázvoru (1 lyžičku zaliať šálkou vriacej vody a nechať vylúhovať 15 – 20 minút). Zázvor pomáha aj pri hnačke, tlmí ju, má antibakteriálny a antitoxický účinok.
Praktické rady pre exotické krajiny: vyhýbajte sa tepelne málo spracovaným jedlám, napríklad mäsám; čerstvú zeleninu a čerstvé ovocie konzumujte len po umytí pod tečúcou vodou a len ak ste si istí, že voda je neškodná (ani voda z vodovodu to niekde nezaručuje!); nejedzte majonézy a tatárske omáčky; nepite nepasterizované mlieko a také, ktoré nie je v hermeticky uzavretej fľaši; nejedzte tepelne nespracované mliečne produkty ani zmrzlinu; nepite tamojší vaječný koňak; nejedzte rozmrazené produkty bez tepelnej úpravy; nepite vodu z prírodných zdrojov, aj kupovanú len v hermeticky uzavretých fľašiach; na umývanie zubov používajte minerálku; často si umývajte ruky. Takže – tým, ktorí sa chystajú predĺžiť si leto v zahraničí, prajem príjemnú cestu a príjemný, zdravotnými ťažkosťami nezakalený pobyt. Ale hlavne - šťastný návrat!