certifikáty na akupunktúru, homeopatiu, manuálnu medicínu, akupresúru, masáže, kine-ziológiu, dietetiku, vodoliečbu, fytoterapiu.
Ste na zimu dobre pripravení?
Zima bude pre náš organizmus náročná. Chladné počasie prispieva často k prechladnutiu a epidémii chrípky, to nie je nič nové. Aby sme zabránili zbytočným stresom a zdravotným problémom, treba urobiť všetko na posilnenie našej odolnosti.
V prvom rade sa treba teplo obliekať. Podchladenie hrdla, rúk a nôh je predpokladom pre prechladnutie. Môže sa to prejaviť len bolesťami hrdla, ale zvyčajne sa zápal rozšíri aj do prinosových dutín. Stekajúce hlieny z nich prispejú k zápalu hlasiviek a priedušiek. Na teplé obliekanie v chladnom počasí a zásadné dýchanie nosom treba dbať predovšetkým u detí. Pozor na posedávanie na lavičkách v chladnom počasí!
Chrípka na rozdiel od prechladnutia sa šíri v epidémiách. Či ochorieme alebo nie, závisí od odolnosti nášho organizmu a na tom, do akej miery sme boli vystavení kontaktu s vírusom chrípky. Odolnosť je individuálna. Majú na ňu vplyv vrodené dispozície, ale záleží aj na tom, či nedošlo k oslabeniu našej odolnosti ešte v matkinom tele.
Veľmi dôležitá je naša životospráva - či
netrpíme intenzívnym stresom, dlhodobým alebo krátkodobým. Chronicky chorí ľudia by prípravu na chrípku nemali podceňovať. Podstatné sú aj naše stravovacie návyky, druh a príprava stravy, či fajčíme, aké máme pracovné prostredie. Dostatok spánku, hlavne v noci, posilňuje našu imunitu viac, ako si myslíme. Starí ľudia hovorili, že prospešnejšia je jedna hodina spánku do polnoci ako dve hodiny po polnoci. Nie som si istá, či dostatočne doceňujeme pohyb na čerstvom vzduchu.
V chladnom období sa odporúča piť preventívne čaj z echinacey (rudbekia purpurová). Touto rastlinou liečili už starí Indiáni. Má účinky podobné antibiotikám s tým rozdielom, že nepoškodzuje črevnú mikroflóru ako antibiotiká. Samozrejme, že jej účinok je slabší, no často dostačujúci. Echinaceu je vhodné namiešať so šípkovým čajom. Do šálky dáme 2 lyžičky zmesi, zalejeme horúcou vodou a necháme postáť 15 minút. Ak pridáme 2 klinčeky, čaj urýchľuje liečenie horných dýchacích ciest a kašľa. Echinacea pomáha aj vylučovaniu toxínov z tela a posilňuje imunitu.
Treba si včas zadovážiť tieto čaje, na potenie aj kvet bazy čiernej alebo lipový kvet, pretože len čo pocítime, že na nás ide prechladnutie alebo chrípka, prvou pomocou (aj počas choroby) je potenie pomocou čajov.
Je prospešné jesť ovocie s dostatkom vitamínu C a mať k dispozícii vhodné tabletky alebo čípky na zníženie teploty pre prípad, že sa objaví vysoká horúčka. Keď neboli k dispozícii lieky, ľudia si pomáhali tak, že na lôžko dali teplú deku, na ňu plachtu, ktorú predtým namočili do studenej vody a dobre vyžmýkali. Chorého s vysokou teplotou uložili vyzlečeného do postele, zabalili ho do plachty, prikryli dekou a perinou a čakali, kým teplota klesne. Deťom dávali studené obklady na čelo, na ruky a nohy, výnimočne i studené zábaly na celé telo, ak obklady nepomáhali. Horúčku znižuje aj odvar z vŕbovej kôry.
Odolnosť tela zvyšuje častý pobyt na čerstvom vzduchu a saunovanie aspoň 1 - 2x do týždňa, ak sa neliečime na srdcovú nedostatočnosť, rozkolísanú cukrovku, epilepsiu a pod. Neodporúča sa ani pri menštruácii a v tehotenstve. V zimných mesiacoch je vhodné vetrať miestnosti a lôžkoviny nechávať na čerstvom vzduchu “vymraziť”. Očkovanie proti chrípke je otázkou voľby.