Pracovníčka súkromnej bezpečnostnej služby v martinskom Tescu prichádza do styku s ľuďmi, ktorí „zabudli“ za tovar zaplatiť, pravidelne. „Krádeží je síce o niečo menej ako vlani, ale stále ich je ešte dosť. Nie všetky hlásime na políciu. Záleží na tom, ako páchateľ spolupracuje. Ak je však tovar poškodený, policajtov volať musíme. Ľudia sa pri prichytení správajú rôzne. Niektorým to je jedno, iní sa zas veľmi hanbia a svoj čin ľutujú.“
Mladej žene je niektorých zlodejov aj ľúto. „Stalo sa nám, že jedna dôchodkyňa si načierno zobrala dva tuky na pečenie. Zrejme chcela vnúčatám napiecť koláče. Mala ale hlboko do peňaženky a urobila to, čo by za normálnej situácie isto nevykonala,“ zamyslela sa pracovníčka bezpečnostnej služby a ešte dodala: „Zaznamenali sme aj kuriózne krádeže. Napríklad 10- až 14-ročné dievčence „čmajzli“ prezervatívy. To sa pritrafilo aj jedenému študentovi. Hanbil sa ich kúpiť, tak to riešil takto. Keď sme ho vypočúvali, krvi by ste sa mu nedorezali.“
Paradoxne, drobných krádeží sa nedopúšťajú len ľudia z nízkych príjmových skupín a rôzni asociáli, ale aj dobre situovaní zákazníci. „Raz sme chytili jedného manažéra železníc. Snažil sa ukradnúť tovar za 300 korún (9,96 €). Nerozumeli sme tomu. Bol to skrat, inak si to neviem vysvetliť,“ zamyslela sa uniformovaná žena, ktorej oči prostredníctvom kamier sledujú dianie v obchode. „Ľudia sú nepoučiteľní. Kamery máme všade, len málokto nám unikne,“ varuje.“
Obchodníci alebo pracovníci bezpečnostných služieb po zadržaní páchateľov často kontaktujú mestskú políciu. „Od nahlásenia krádeže sme najneskôr do pätnástich minút na mieste činu. Väčšinou ide o priestupky, ktoré riešime v blokovom konaní, čiže pokutami. V minulom roku sme zaznamenali 222 krádeží, z toho 209 v obchodných reťazcoch alebo v menších prevádzkach. Celková hodnota ukradnutého tovaru sa pohybovala vo výške 67 tisíc korún. Páchatelia chtiac-nechtiac zásluhou pokút vylepšili mestský rozpočet o 124 tisíc korún,“ informoval nás šéf martinských policajtov Jozef Ťapaj.
Tento rok je situácia zatiaľ o niečo lepšia. „K 24. novembru sme zaznamenali 97 priestupkov proti majetku, pričom z obchodných prevádzok nás volali k 83 prípadom. Hodnota ukradnutého tovaru bola viac ako 21 tisíc korún, na pokutách sme vyzbierali skoro 50 tisíc korún,“ dopĺňa štatistiku Jozef Ťapaj. „Ženy najčastejšie kradnú potraviny a kozmetiku, muži alkohol a deti sladkosti alebo hračky.“
Krádeží je teda zatiaľ menej ako po minulé roky. „K zlepšenej situácii prispelo zrejme aj to, že ak sa páchateľ v priebehu 12 mesiacov dopustí dvoch krádeží, tak už ide o trestný čin a za určitých okolností môže skončiť aj vo väzení. Zaberá aj prevencia. Nielen naša, ktorej venujeme veľa času, ale aj obchodníkov,“ myslí si Jozef Ťapaj.
ROMAN KOPKA