Elektrina pre malé domácnosti, ktorých je asi 80 percent, porastie o 0,11 percenta, no nie všade rovnako. Cena vody zostane na úrovni minulého roka, cena vodného a stočného porastie len veľmi mierne. Dodávateľské firmy sa k cenám vyjadrujú len opatrne, no zákulisné informácie avizujú, že mierne zvyšovanie cien nekryje ani nárast inflácie a nezostane ani na investície.
Podstatnú položku v účtoch domácností predstavujú faktúry za teplo. Ako a za čo budeme v Martine kúriť? „Pre rok 2009 cena uhlia od našich dodávateľov vzrástla o 11,5 percenta. Keďže nie je regulovaná ako plyn, zvýšené náklady na nákup uhlia musíme premietnuť do ceny tepla. Regulačnému úradu sme podali cenový návrh, ktorý vychádzal z predpokladaných cien vstupov. Náš návrh ceny je 473 korún na GJ pre všetkých našich odberateľov. Je o 7 percent vyšší v porovnaní s priemernou cenou tepla za minulý rok,“ informuje nás Jaroslav Mihál, generálny riaditeľ Martinskej teplárenskej, ktorá udáva trendy vo výrobe i distribúcii tepla na martinskom teritóriu. „Táto cena nie je konečná – jej výšku môže ešte ovplyvniť rozhodnutie regulačného úradu a výsledky súťaže o objem podporných služieb pre slovenskú elektrizačnú a prenosovú sústavu, do ktorej sa tepláreň zapojila.“ Priami odberatelia spoločnosti Martinská teplárenská ale majú kupovať teplo na úrovni sekundárnych rozvodov o 90 korún za GJ lacnejšie ako v minulom roku a teplo zlacnie aj priamym odberateľom teplárne v odovzdávacích staniciach tepla, a to o 57 korún na GJ.
V Martine distribuuje teplo do domácností aj spoločnosť Martico. „Náš návrh ceny tep-la je už na regulačnom úrade, čaká sa na jeho posúdenie a schválenie,“ informuje nás Miroslav Obšivaný. „Martin má ale na regulačný úrad osobitnú požiadavku. Podľa súčasných predpisov má výrobca tepla i dodávateľ podávať spoločný návrh ceny, čo je oproti minulosti veľká zmena. My sme tento výnos kritizovali a na zasadnutí mestskej energetickej komisie vznikol návrh, aby sme žiadali výnimku a mohli stanoviť cenu tepla na viacerých úrovniach. Výsledok zatiaľ nemáme, no je prisľúbené rokovanie o tejto výnimke.“ Potvrdil, že Martico nemá z tohto postupu žiaden prospech, lebo objem fixných nákladov pre akciovku zostáva rovnaký. „V našej spoločnosti klesáme v tomto roku s nákladmi o 3,2 milióna korún (106 220 €), čo je asi 5 percent. Toto je náš príspevok k tomu, aby sme v Martine zachovali dlhodobo najnižšiu cenu za teplo v porovnaní s okolitými mestami,“ dopĺňa M. Obšivaný.
Vývoj situácie okolo cien za teplo v Martine bola v minulom týždni viackrát medializovaná. „Nepoznám podrobne štruktúru výpočtu ceny za tep-lo v Martinskej teplárenskej. Pre mňa je ale podstatné, že už v čase vyhlásení premiéra, že občania nebudú platiť za teplo viac, mali martinskí teplári na regulačnom úrade podanú žiadosť na schválenie vyššej ceny za GJ tepla, než aká je v tomto roku. Tlak na zahraničné plynárenské monopoly a regulácia ich cien je zrejme efektívnejšia ako tlak na vlastné štátne akciovky, ktorými teplárenské spoločnosti na Slovensku sú,“ komentuje túto situáciu martinský primátor Andrej Hrnčiar.
Konečnú cenu tepla budeme v Martine poznať hneď po tom, ako o nich rozhodne regulátor. Malo by sa tak stať do polovice decembra. Tento termín je už naozaj hraničný, pretože odberatelia by si mali v priebehu januára stanoviť zálohy, aby nedošlo ku sklzom v platbách faktúr za teplo a teplú úžitkovú vodu. VIERA LEGERSKÁ