Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

ČO MUSÍ NA VIANOCE BYŤ

Anketa

JOZEF BANÁŠ
Politik, spisovateľ, diplomat
- Vianoce sú pre mňa, a nazdávam sa, že pre všetkých dospelých, návratom do detstva. Rozprávka o Ježiškovi, anjeloch, barančekoch a pastieroch je nepochybne tou najkrajšou rozprávkou kresťanského sveta. Vianoce si samozrejme neviem predstaviť bez vianočného stromčeka, ktorý tradične u nás pripravuje otec rodiny, teda ja. Pod stromčekom je mnoho darčekov, ktoré každému členovi rodiny podáva po jednom najmladší z rodiny, v našom prípade je to Adelka. Pri štedrovečernom stole sa zídeme v pätici – svokrovci, Adelkini starí rodičia, ktorí s nami žijú pod jednou strechou, manželka, Adelka a ja. Trochu nám je ľúto, že staršia dcéra Mária s manželom Paľom a vnučkou Natali žijú v Prahe, ale tešíme sa na nich na Silvestra. Na stole nesmie chýbať tradičná jušková polievka, ktorú už dlhé roky pripravuje svokra. Po rozdaní darčekov sa tradične hráme dajakú spoločenskú hru, ktorú dostaneme od Ježiška pod stromček. Tradíciou v našej rodine je, že každý z členov rodiny musí dať iným pod stromček aspoň jeden originálny darček. Takže ja napríklad píšem každému básničky, Adelka maľuje každému obrázok a manželka každému vymodeluje dajakú drobnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

ALEXANDER LILGE
Poslanec Žilinského samosprávneho kraja
- Vianoce sú pre našu rodinu najkrajšie sviatky roka. Po mojich rodičoch sme zdedili všetky tradície, ktoré k týmto sviatkom neodmysliteľne patria a s niektorými malými zmenami ich aj dodržiavame. Vianoce si neviem predstaviť bez vyzdobeného stromčeka a darčekov pod ním a taktiež tradičných jedál, ktoré sú podávané na Štedrý večer. Oplátky s medom, údené s klobáskou, so zemiakmi a s cviklou s chrenom, na stole samozrejme nechýba ani kapor.Čo je však pre mňa najdôležitejšie? To, že v tento sviatočný deň sa večer schádza celá rodina za jedným stolom. Vtedy aspoň na chvíľu zabúdame na zhon a stresy súčasného uponáhľaného života.

MARTINA DRATVOVÁ
Redaktorka Televízie Markíza
- Okrem štandardných potrieb – ako byť s najbližšími, samozrejme aj s darčekmi pod stromčekom, si potrpím na niekoľko špecifík. Zásadne každé Vianoce čítam Vianočnú koledu od Charlesa Dickensa. Ide špeciálne o gýčové vydanie v červenej koži, ktoré som dostala ako dar v literárnej súťaži Paulinyho Turiec a nesmierne si ho vážim. Popri tom musím niekoľko hodín denne počúvať koledy interpretované Karolom Černochom. 24. decembra si cez deň vychutnávam špeciálnu takzvanú bielu vianočnú polievku s krúpkami a so sušenými slivkami nakyslo, ktorú moja maminka varí excelentne. Dokážem jej skonzumovať ešte pred večerou niekoľko litrov. Nie som ochotná nikomu prenechať funkciu moderátorky rozbaľovania darčekov, ktoré trvá spravidla niekoľko hodín. Všetko treba okamžite vyskúšať, zhodnotiť, ak ide o techniku zapojiť, a z nových knižiek prečítať aspoň prvý odsek. Vianoce sa u nás sladia rôznymi cukrovinkami, ale aj umeleckými dielami. Pod tým myslím „babinkine“ perníky s nádhernou výzdobou. V čase aj nečase odchádzam pred polnocou na polnočnú omšu. Prvý sviatok vianočný nesmie u nás chýbať pečená hus a „fialová“ kapusta. Popri tom si vždy uženiem strašný stres, lebo neexistuje, aby som darčeky neriešila na poslednú chvíľu. Všetkým želám pokojné Vianoce preplnené prevažne dobrými informáciami!

Skryť Vypnúť reklamu

DALIMÍR JANČOVIČ
Športový lekár
- Vianočné sviatky si neviem predstaviť bez mojej matky, ktorú každoročne navštevujem
v rodičovskom dome v Nitre, a sa-mozrejme bez mojej rodiny. Tieto Vianoce budú trošku smutnejšie, pretože ich budeme po prvýkrát tráviť bez syna Dalimíra, ktorý hrá hokej v USA a zostáva tam i počas sviatkov. Vianoce si neviem predstaviť bez živého stromčeka, ktorý kupujem iba preto, lebo mi je ľúto, že ho už niekto vyrúbal. Ďalej bez tzv. bielej kapustnice so smotanou a s hríbmi, a samozrejme bez výdatnej duchovnej potravy.

PETER DUCÁR
Vedúci kina Strojár v Martine
- Prvá vec, ktorú na Vianoce mať nemusím, je množstvo povinností v zamestnaní, nespočetne veľa podujatí v našej spoločnosti a hlavne ten predvianočný stres a nákupný ošiaľ nášho národa, ktorý kupuje všetko, čo sa dá, lebo sú Vianoce a musí to tak byť. Moje ideálne Vianoce si viem predstaviť v našom zasneženom Martine, ktorý mám rád a v ktorom by nemala chýbať moja rodina, deti, priatelia a známi. Všetci, ktorých mám rád.

Skryť Vypnúť reklamu

DANICA MOLITOROVÁ
Podnikateľka
- Pre mňa je vianočné obdobie najdôležitejším časom celého roka. Na Vianoce sa pripravujem dostatočne dopredu a to aj napriek tomu, že som pracovne veľmi vyťažená. Adventné obdobie je u nás plné pohody, tradícií, ozdobovania a tajného šuchotania. Vianoce sú teda čas, ktorý venujem len svojej rodine. Aj keď sme doma už všetci dospelí, čaro vianočných sviatkov je pre nás veľmi dôležité. Každý rok upečiem perníkovú chalúpku, ktorá nám rozvonia celý dom. Vianočný stromček zdobíme až večer pred Štedrým dňom a tradične sa pri tom pečie makovník a orechovník. Podľa želania môjho manžela nesmie byť na priereze vidieť cesto, takže plnkou nešetrím, a preto každoročne šomrem na praskliny v koláči. V tej chvíli sa rozžiaria oči mojej dcéry a na tvári sa jej objaví spokojný úsmev. Vie, že všetko je tak ako každý rok a Vianoce sú presne také, aké majú byť, voňavé, plné lásky, pohody a istoty, že sa máme radi.

IVAN NÉMETHY
Bývalý olympionik a tréner strelca Pavla Koppa
- Vianoce sú najkrajší a najväčší sviatok roka. Mnohým sa vybaví množstvo roboty, ktorú treba zvládnuť, aby ich mohli prežiť
v čistote, pokoji, pohodlí, hojnosti a v kruhu najbližších ich srdcu. Pre mňa znamenajú samotné vianočné sviatky spomalenie, až zastavenie denného zhonu, vnímanie okolia, detailnejší pohľad na mamu, s ktorou žijem v rodičovskom dome, rátam, koľko jej pribudlo vrások, aký jas ide z jej očí, ako sa zmenila rezkosť jej krokov a pohybov od vlaňajška. Pri výrobe vlastných sladkosti má vždy na sebe bielu zásteru, ktorú používa iba pri tejto príležitosti a v tomto čase. Pohľadnice od príbuzných a známych sú vystavené na stole v hale, kde vždy idúcky okolo spočinie na nich pohľadom, a nezabudne ich narovnať, hoci sa ani po desiatykrát samé nepohli. Tanieriky a mištičky s orieškami, cukríkmi, so zákuskami, rôznymi slanými pochúťkami, ovocím a inými jednohubkami, rafinovane rozmiestnenými tak, aby človek na ne natrafil, nech má namierené kamkoľvek v dome. Po večeri nastane hlavný bod - otváranie darčekov s napätím, aké prekvapenia skrývajú, či jeden druhému uhádli, čo ich poteší a na záver prídu k slovu žolíkové karty, ktoré nevnímame ako hazard či znevažovanie úžasnej atmosféry Vianoc, ale ako príjemný relax. Nuž, toto sú skutočnosti, bez ktorých si neviem predstaviť Vianoce.

JURAJ KEMKA
Herec Divadla Astorka
- Vianoce milujem. Keď som bol malý, už od polovice novembra som si odratúval dni do Vianoc, viazal som šnúrky na fondánové salónky a každoročne som obdarúval staré mamy nejakou malou vázičkou. Vianočný stromček sme ozdobovali najradšej pri starodávnej rozprávke Krakonoš a lyžníci. Ak nám v televízii pustili film Šimon a Matúš idú na riviéru nepotrebovali sme ani darčeky. Vôňa a chuť maminej kapustnice bola jedinečná, pretože v nej varila klobásy z diviny. Tie vyrábal otec. Pamätám si, že ple-chovka kokakoly bola pre mňa a brata na štedrovečernom stole najvzácnejším artiklom. Dnes sa na tom smejeme. Čarovná bola pre mňa atmosféra svätej omše v kostole sv. Martina. Celé detstvo som trávil Štedrý deň s mamou, otcom, bratom a so starými mamami v Martine. Bol to kúzelný čas. Tieto Vianoce budem tráviť so svojou milovanou priateľkou v Bratislave, takže mám pocit, že som vyletel z rodného hniezda. Počas sviatkov však do Martina určite prídeme. Nenecháme si predsa ujsť každoročnú pečenú kačicu a aspoň trošku snehu.

RENÉ ŠTÚR
Herec Radošinského naivného divadla
- Vianoce si neviem predstaviť bez vianočného stresu. Je prípustné, ak je to z hladu, prípadne keď má niekto vidiny zlatého prasiatka, ale obhrýzať sa nenechajte, to už je cez... aj keď sú Vianoce. Najlepšie je, ak sme v kruhu čo najširšej rodiny a každý je usmiaty ešte pred prvým prípitkom. Mal by byť stromček alebo aspoň vetvička plná salóniek, aby sme sa mali prečo vracať s láskou do obývačky. Cez Vianoce rád filozofujem s ostatnými prejedenými, aké je to nezdravé a ako sa tomu budúce Vianoce určite vyhnem. Darčekov, keď som bol dieťa, som sa nevedel dočkať. Teraz sa neviem dočkať, kedy si rozhodíme fleky a konečne si dáme tú rodinnú, vianočnú, trošku prejedenú pohodu pred televízorom a prvých sedem minút budem sledovať nezabudnuteľného Mrázika. Vianoce sú sviatky pokoja, lásky a porozumenia. Páni - pohoda je na nás, dámy - veľa lásky pre deti, trošku pre nás, štipku do jedla a ak by sa náhodou vyskytla nejaká trecia plocha....zabite kapra.:-)))

MIRIAM ŠTEFKOVÁ
Redaktorka TA3
- Vianočné sviatky sú pre mňa, zrejme ako pre väčšinu ľudí, najkrajším sviatkom v roku. Sú to naozaj dni pokoja a radosti. Keďže stresu mám po celý rok až-až, snažím sa o to, aby ho u nás pred a počas týchto sviatkov nebolo vôbec cítiť. K Vianociam u nás patrí vôňa vanilky, škorice či ihličia, horúci čaj po sánkovačke či polnočná omša. Samozrejme, nesmú chýbať rozprávky o Popoluške, Mrázikovi a Perinbabe. Nevyhnutne však k tomu potrebujem svojich najbližších a najmilších. Sviatky si neviem predstaviť bez mojich detí, ich smiechu a mojej lásky.

PETER MATULA
Prednosta MsÚ v Turčianskych Tepliciach
- Vianoce si neviem predstaviť bez mojej najbližšej rodiny, s ktorou ich tradične trávim každý rok. Veľmi sa teším aj na to, že budem mať viac času na moju priateľku, ktorá študuje v Bratislave. Počas roka trávime spolu len veľmi málo času a práve cez tieto sviatky si to budeme chcieť vynahradiť. No a po prvýkrát budem tráviť Vianoce aj s naším rodinným miláčikom, psíkom Bienom, ktorý priniesol radosť celej našej rodine. V tomto zložení určite vytvoríme príjemnú vianočnú atmosféru.

ELENA SCHEREROVÁ
Starostka Malého Čepčína
- Pre mňa Vianoce vždy boli a myslím, že aj naďalej budú sviatkami radosti a pokoja. Vianoce sú pre mňa moja rodina – moje deti, mamička, manžel, sestra, ale aj iní ľudia, ktorých si vážim ja, ale aj tí, ktorí si vážia mňa. A ak sa teším, ak spolu s mojimi najbližšími sedím trebárs pri sobotnom či nedeľnom obede, o to viac je v mojom srdci radosti, keď sedíme spolu pri Štedrovečernom stole. Vianočné sviatky a tradície sú u nás vždy veľmi bohaté. Dochucuje sa šalát, varí sa mäsová polievka, vyprážajú sa rezne, ryby, robíme lokše. Popoludní pravidelne zablahoželám pokojné vianočné sviatky mojim spoluobčanom do miestneho rozhlasu a položím kolegyniam a kolegovi drobný vianočný darček pod obecný vianočný stromček. Keď boli deti malé, vinšovala som ja, potom veľa rokov vinšovali naše deti a teraz sme sa opäť vrátili k mamičke. V kuchyni je tma a ona príde so sviečkou a vinšuje: „Vinšujem Vám tieto nastávajúce vianočné sviatky, aby Vám dal Pán Boh zdravia, hojnô Božskô požehnania, na poli úrodu, pri dome príplot, na statečku rozmnoženie a na dietkach potešenie. Vinšujem Vám dobrého zdravia“. My poďakujeme, potichu sa pomodlíme, manžel povie prípitok a natiera oblátky s medom. Na stole nám zatiaľ nikdy nechýbal chlebík, kysnuté koláče, jablká, orechy, oplátky, med, soľ, lokše s makom a sviečka. Pod obrus vložím každému pod tanier korunky. Prestrieme vždy o jedno prestieranie naviac, pre náhodného hosťa. Nohy stola sú vždy stiahnuté reťazou, aby rodina držala pokope. Priala by som, aby vo všetkých rodinách mohla zavládnuť láska, pokoj, porozumenie. Aby deti nikdy nestratili voči svojim rodičom cit, aby sme sa v nastávajúcom roku dokázali tešiť z maličkostí, z úprimného úsmevu. Pokojné a radostné Vianoce všetkým nám.

JOZEF ŠEBO
Manažér Jany Kirschner a Petra Cmorika
- Vianoce si zrejme ako každý človek na tejto planéte neviem predstaviť bez mojej manželky, mojich dvoch dcér, voňavej kapustnice,úprimnej radosti z darčekov, krásnej a pokojnej
vianočnej hudby. Len pri nich mám pocit, že prichádzajú Vianoce.
Vtakejto atmosfére často myslím na priateľov a na tých, čo už nie sú medzi nami. Prajem krásne sviatky všetkým Martinčanom a Turčanom.

EDUARD ŠUSTR
Výkonný riaditeľ Viena International Martin
- Vianočné sviatky si určite neviem predstaviť bez rodiny a bez svojich blízkych. Spomaliť, zhodnotiť končiaci sa rok, mať dni na oddych a nabratie nových síl, a to všetko v kruhu najbližších, v ktorom vládne pokojná atmosféra a rodinná pohoda. Práve v tomto duchovnom rozmere vidím zmysel Vianoc. Na tieto sviatky sa teším každý rok. Predstavujú pre mňa aj dni bez obchodných rokovaní či bez večne vyzváňajúcich telefónov. Počas Vianoc sa môžem naplno venovať rodine, deťom a aspoň čiastočne si tak vynahradíme dni v roku, keď to pre pracovné povinnosti nie je možné.

BRAŇO GREGOR
Spolupracovník MY Turčianske noviny
– Vianoce si neviem predstaviť bez toho, aby som myslel na ich podstatu. Keďže sú sviatkami, ktorými si kresťania pripomínajú narodenie svojho záchrancu Ježiša Krista, ktorý je darom od Boha pre všetkých ľudí, počas Vianoc viac rozmýšľam o jeho diele a o tom, čím by som mohol obdariť ľudí vo svojom okolí. Vianočné jedlá ani televízne programy nie sú pre mňa veľmi dôležité, viac ma teší, že pri štedrovečernom stole sa stretnem s celou rodinou a deti sa radujú z darčekov. Ak bude pekné počasie, určite si nenechám ujsť ani prechádzku v prírode.

ELENA JACKULÍKOVÁ
Starostka obce Slovany
- Sviatky v našej rodine sa začínajú pečením oblátok. Vlastnoručne upečené majú inú chuť ako tie kúpené, človek si to všimne predovšetkým na popálených prstoch. Moje Vianoce sa spájajú najmä s mojou rodinou. Bez mojich blízkych by to už nebolo ono. Večera na Štedrý večer sa nesie v duchu tradícií. Celá rodina je slávnostne oblečená a tá pohoda mi nenahradí nič na svete. V noci ideme na polnočnú omšu. Na Štedrý deň sa navarí a nachystá na celé sviatky. Cez sviatky všetci pozeráme klasické rozprávky. Pravidelne chodíme na prechádzky. Takto aspoň na pár dní zabudneme na starosti bežného života a tešíme sa na sviatky budúce.

ZUZANA ČIŽMÁRIKOVÁ
Exredaktorka Rádia Rebeca, dnes hovorkyňa ministerstva zdravotníctva
- Moja predstava dokonalých Vianoc je už roky takmer rovnaká a viem, že aj naďalej bude. Keďže som väčšiu časť roka bez svojej
rodiny, tak to je môj základ, na ktorý sa na Vianoce teším. Sme veľmi malá rodina, ale o to viac si vážim každý okamih, keď si spolu sadneme za jeden stôl. Takže Vianoce bez rodiny si predstaviť určite neviem a potom mi je jedno, kde sme, či máme alebo nemáme darčeky. Dôležité je, že sme opäť spolu. Druhá vec, bez ktorej by pre mňa neboli Vianoce dokonalé, je mamina vianočná oravská kapustnica. Bez nej by som si štedrovečerný stôl nevedela predstaviť. Najmä, keď jej vôňa ma každé ráno počas Vianoc zobudí. Veľa sviatkov mám pracovných, ale cez Vianoce sa snažím, a zatiaľ sa mi to darí, nepracovať a užiť si to krásne špecifikum. Vône, atmosféru, vianočnú náladu, spokojnú rodinu a pocit, že sme opäť všetci spolu.
Pripravili: (md,jk,vl,rk,rb)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 2. Hygge ako životný štýl
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 497
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 19 274
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 264
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 9 390
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 286
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 959
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 595
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 364
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 201
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 070
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Mobilné odberové miesto pri Kine Moskva.

Niekde sa objednávalo, niekde si bolo treba vystať rad.

3 h
Ľuboš Thomka (s loptou) stratil na víťaza len osem bodov.

Vo aktuálnej zostave jedenástky TFZ je sedem mien z vlaňajška. Najstarší laureát má 42 rokov a najmladší dvadsaťjeden. Ako sa stalo v poslednom období pravidlom, na zozname dominujú tridsiatnici. Víťaza tohtoročného hodnotenia dal na svoj hlasovací lístok každý klub prvej triedy.

3 h
Ivan Kocan, primár pľúcnej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

Novinku z Univerzitnej nemocnice v Martine v pilotnej fáze vyskúšalo sedem pacientov.

7 h
Ilustračná foto.

Prednosta Okresného úradu v Martine Vladimír Polakovič tvrdí, že percento infekčnosti v rámci okresu sa nedá určiť na základe čiastkových výsledkov.

19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

26. jan

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

22 h

Výhrady zástupcov dolných Kysúc boli oprávnené.

22 h

Naše obce a mestá sa testovania zhostili na jednotku, hoci na prípravu mali len pár dní.

26. jan

Už ste čítali?