Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

TOP roka 2008

Každý deň ponúka množstvo príbehov. Niektorý z nich má víťazný nádych, v inom sa musíte vyrovnať s prehrou. Život ale prináša aj veľa nápadov a nádejí, žiaľ aj prešľapov a chybných rozhodnutí. Udalosti v minulom roku nemohli obísť ani Turiec. Ponúkame vám

Nápad roka
Vedenie martinskej radnice sa v spolupráci s Transparency International Slovensko rozhodlo zaviesť rad protikorupčných opatrení nad rámec zákona. Cieľom iniciatívy je minimalizovať netransparentnosť v nakladaní s verejnými financiami.

Nádej roka
Obyvatelia Hornej Štubne sa konečne dočkajú. Sen, ktorý snívali viac ako tridsať rokov, sa v priebehu ďalších troch stane realitou. Dlho očakávaný štvorkilometrový obchvat obce na ceste R3 by mal stáť takmer 19,5 milióna eur (586 miliónov Sk). Financovať sa bude zo štátneho rozpočtu. Základný kameň stavby bol poklepaný v druhej polovici decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Výhra roka
Martinčanka Beáta Makovická sa zapojila do ankety Sedem divov Turca, na ktorej sa podieľal aj náš týždenník. Oplatilo sa. Od spoločnosti Kia Motors Slovakia získala úplne nové auto – Kia cee’d.


Mesto Martin nezískalo titul Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Postup do druhého kola a najmä vypracovanie viacerých kultúrnych projektov je však pre náš región veľkým víťazstvom.


O šťastí v nešťastí môže hovoriť 78-ročná starenka z Martina. Jej nečakaný výlet zalarmoval rozsiahlu pátraciu akciu. Starenku našli záchranári po 25 hodinách v Havranove,25 km od miesta bydliska. V chladnom počasí a v hustom lese prežila strašnú noc.

Fair play roka
Martinčan Boris Seryj ako
správny skaut žije pre jeden skutok denne. Za nevestu, ktorá musela ísť do práce skôr, si pri vnúčatách odkrútil materskú, hoci sám má 78 rokov, stará sa o rovnako starú nevládnu priateľku, a nedávno zachránil cudzieho muža pred životom na ulici. Za päť rokov mu splatil dlžoby, našetril z jeho dôchodku pomerne slušný balík a zaobstaral opatrovateľku. Za tento čin ho primátor Andrej Hrnčiar „pasoval“ na Dobrovoľníka roka.

Skryť Vypnúť reklamu

Prehry roka
Jozef Gíreth z Kaľamenovej inicioval referendum o odvolaní Miloslava Kubíka z funkcie starostu. Ten však v hlasovaní občanov svoju stoličku obhájil. Možno aj preto, že Jozef Gíreth zvolil podobnú taktiku ako v komunálnych voľbách starosta. Maličkej obci pred hlasovaním začali pribúdať občania. Aspoň na obdobie počas hlasovania. Potom sa zas vytratili. Kedy sa zas objavia?
Futbalové ihrisko s umelou trávou v areáli ZŠ na Hurbanovej ulici v Martine sa v minulom
roku skolaudovať napriek viacerým prísľubom nepodarilo. Fomaťáci tak svoje jesenné zápasy odohrali tak trochu „načierno“. Ale kde mali hrať?
Kto by to čakal. Prekážková dráha sa objavila priamo v centre mesta Martin. Dlažba praskala skoro všade. Žiaľ, opäť sa raz šetrilo na zlom mieste. Miesto päťcentimetrovej šírky dlažby sa použila iba trojcentimetrová a problém bol na svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Prešľap roka
Poriadne vedľa šliapol dnes už bývalý prednosta jednej z kliník MFN ortopéd Jozef Masár. Od Márie Ághovej z Levíc si údajne vypýtal úplatok 100 tisíc korún za to, že jej termín operácie presunie na skorší dátum. Rozhovor pacientky s lekárom nahral jej manžel, odvysielala ho aj STV. Jozef Masár bol obvinený z trestného činu prijímania úplatku.
Človek si už ani auto preparkovať nemôže. Hlavný kontrolór mesta Martin Dušan Laššák takto prišiel o vodičák. Smola bola v tom, že v tom čase nasadol do auta pod vplyvom alkoholu.
Ak chcete na internetových fórach ohovárať primátora, tak si dávajte pozor na priemyselné kamery. Ľ. A. z Martina na ne pozabudol, a tak autor škandalóznych a anonymných obvinení bol odhalený.

Razia roka
Vrútocký bar Shanghaj si zobrali na mušku policajti. V priebehu niekoľkých týždňov muži zákona uskutočnili niekoľko rozsiahlych razií. V bare, ktorý navštevujú najmä gayovia, sa v jednej z miestností púšťali pornofilmy, problémom bolo vraj aj podávanie alkoholických nápojov mladistvým. Majiteľovi baru R. Jesenskému sa postup polície nepozdával, sťažoval sa naň.

Udalosť roka
Rudolf Pullmann získal Rád sv. Gregora Veľkého,ktorý mu udelil Svätý Otec Benedikt XVI. za jeho celoživotnú službu a vernosť cirkvi.

Sľuby roka
Aj počas návštevy v Martine ako všade na Slovensku, ich rozdával premiér Robert Fico. Nakoniec, politik ich musí mať stále vo výbave, inak by nebol politik. Minimálne jeden z nich ale pomohol naplniť. Týka sa finišu rekonštrukcie Národného domu. To sa podarilo. Otázny však ostal zákon o Martine a pomoc pri protipovodňových opatreniach na rieke Turiec. V pozícii sľubu ostalo aj zavedenie kamerového systému v meste Martin do konca minulého roka. Zamilované páriky sa zatiaľ nemusia báť, pri bozkávaní ich žiadne oko kamery sledovať nebude.

Investície roka
Španielska investorská spoločnosť Bilbao chce v Martine preinvestovať 116 mil. eur (3,5 mld. korún). V lokalite Veľká hora by na ploche 106 000 m2 malo v období šiestich rokov vyrásť 1265 novučičkých bytov.
Ďalších 800 bytov s potrebným zázemím parkovísk a obytnej vybavenosti vyrastie v martinskej časti Podháj-Riečiny. Pri stavbe obytného súboru pod názvom Nový Martin bude musieť investor siahnuť poriadne hlboko do vrecka. Táto paráda ho bude stáť 66,39 mil. eur (2 mld. korún).
Na Martinských holiach má vyrásť jedno z najmodernejších lyžiarskych stredísk na Slovensku. Investícia rozložená do troch etáp, počas realizácie ktorej na Holiach pribudnú nové lanovky aj plne automaticky zasnežovací systém, bude stáť približne 29,87 mil. eur(900 mil. korún).

Vojny roka
Obyvatelia Sučian sa pred
sviatkami pokoja a mieru po-riadne rozhádali. Rozbuškou sa stali údajné hanlivé výroky miestnej poslankyne a zároveň zástupkyne starostu Ivety Trnovskej na adresu niektorých Rómov žijúcich v najľudnatejšej obci Turca. Spor korunovali celoročné obštrukcie, ktoré si uštedrovali sučiansky starosta a poslanci obecného zastupiteľstva.
Horúco bolo počas celého roka aj v Turčianskych Tepliciach. Primátor Michal Sygút často nenašiel reč s poslancami mestského zastupiteľstva. Jablkom sváru sa stali zmluvy s kúpeľmi, ktoré primátor napriek schváleniu v zastupiteľstve nepodpí-
sal.

Odchody roka
Vo veku nedožitých 87 rokov zomrel herec SKD Štefan Mišovic. Za takmer polstoročie pôsobenia v Martine sa stal jedným z najpopulárnejších hercov divadla. Okrem iného hral aj vo filme režiséra Juraja Jakubiska Tisícročná včela.
Vo veku 106 rokov zomrela v Kľačanoch najstaršia Turčianka Emília Chromcová, rod. Bellová. Starenka sa počas celého života tešila dobrému zdraviu, lekára navštívila iba párkrát a ešte ako 100-ročná zbierala na poli zemiaky.

Predsavzatie roka
Obec Trebostovo by mohla zásadne zmeniť svoju doterajšiu tvár. Čo nevidieť, by sa malo v jej katastri vybudovať golfové stredisko s dvoma 18-jamkovými ihriskami, hotelom a aquaparkom. Ak sa zámer podarí zrealizovať, novovybudované centrum sa stane najväčším na Slovensku.

Čakačka roka
Rekonštrukcia Národného domu, ktorá trvala takmer osem rokov a určite by si zaslúžila aj zápis do Guinnessovej knihy rekordov, bola tesne pred Vianocami úspešne zavŕšená. Pásku slávnostne prestrihli minister kultúry SR Marek Maďarič, predseda ŽSK Juraj Blanár a primátor Andrej Hrnčiar, opäť tak vdýchli do zrekonštruovanej budovy divadelný život.

Sťahovanie roka
Obyvatelia Ruppeldtovej a Bottovej ulice v Martine nasadli na sťahováky a opustili svoje domovy. Ich schátrané obydlia v lokalite Smíchov sa budú asanovať a tak dostali obyvatelia predčasný vianočný darček v podobe nového a v prevažnej väčšine aj lepšieho bývania.

Príbeh roka
Šestnásťročný študent z Martina prežil poriadne krušný začiatok školského roka. Jedného dňa sa od polície dozvedel, že jeho partner, s ktorým sa pohlavne stýkal, je nositeľom vírusu HIV. Médiami prebehla informácia, že jeden z jeho testov bol pozitívny. Našťastie to nebola pravda, pričom aj sám postihnutý nám potvrdil, že všetky testy, ktoré dovtedy
absolvoval, boli negatívne.

Lúpežníci roka
Dvaja vojaci z Martina kradli delostrelecké míny z výcvikového priestoru Lešť. Muníciu kradli tak, že ju vykazovali ako vystrelenú a následne ju
schovali v priestoroch cvičiska. Na čiernom trhu by za jednu mínu údajne mohli zinkasovať viac ako tisíc amerických dolárov.

Kauza roka
Atraktívnou bodkou za festivalom Dotyky a spojenia mala byť diskusia Pod lampou s moderátorom Štefanom Hríbom. Téma: slovenské divadlo. Zmenila sa však podľa niektorých na verejnú popravu martinského divadla, z ktorej ostali všetci znechutení. Odchádzajúci herec Milo Kráľ spochybnil vymenovanie Františka Výrostka na post riaditeľa SKD, dramaturg a niekdajší štatutárny zástupca divadla Róbert Mankovecký zas financovanie rekonštrukcie Národného domu a predaj divadelnej chaty v čase riaditeľovania Andreja Hrnčiara. Obvinenia padli, fakty však chýbali.

Tragédia roka
Obeťou dopravnej nehody pod Partizánskym cintorínom na frekventovanej ceste 1/18 sa stal 20-ročný mladík z Martina, ktorý zraneniam na mieste podľahol. Vodič motorového vozidla Ford Focus z miesta dopravnej nehody ušiel. Polemiku vyvolala aj skutočnosť, že stanoviská niektorých svedkov nehody a polície sa diametrálne odlišovali.


Rekonvalescent roka
Exportný artikel turčianskeho športu Jaroslav Katriňák prežil ťažký rok. V jeho prvej polovici najskôr zrušili pre hrozbu teroristických útokov jeho obľúbený Dakar, následne však začal Žabokrečan zbierať športové úspechy, medzi ktorými dominovalo víťazstvo na Rely Transorientale. V závere roka sa však musel podrobiť transplantácii pečene a aj keď sa zatiaľ všetko vyvíja dobre, nad jeho ďalšou motoristickou kariérou visí obrovský otáznik.

Rekord roka
Dobrovoľní hasiči z Turčeka postavili bez použitia žeriavu spoločne s ďalšími obyvateľmi obce 22 metrov vysokú vatru, ktorej základňa mala jednu stranu dlhú až osem metrov.
Pyramídová stavba, na ktorú potrebovali stavitelia tridsať kubických metrov dreva a je objemnejšia ako ktorýkoľvek drevený turčiansky zrub, sa zapíše do Guinnessovej knihy rekordov.

Partizán roka
Tento titul sme sa rozhodli udeliť firme Wolksvagen Slovakia, ktorej predstavitelia nám niekoľko týždňov aj napriek urgenciám „zabudli“ dať informácie o možnom prepúšťaní zamestnancov. Silným kandidátom na získanie titulu však bola
i riaditeľka spoločnosti Pro Ski, a.s., G. Hrbáňová, ktorá čas-to odpovedá len na to, čo sa jej chce.Prehry roka

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 544
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 487
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 110
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 052
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 865
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 694
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 364
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 10 684
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 500
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 483
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Slnečnica v oblakoch

Seniorovi z Koštian nad Turcom sa podaril pestovateľský úspech.

Vysoká slnečnica teší okoloidúcich.

Fomat musel stopnúť aj tréningy

Treťoligový tím Fomatu minulý týždeň pokračoval v tréningovom procese, no musel ho prerušiť. Kormidelník Pavol Šuhaj nepredpokladá, že tento rok ešte jeho tím nastúpi na súťažný zápas.

Marko Repáň je zatiaľ najlepším strelcom tímu.

Vidieckou ženou roka je aj starostka zo Žabokriek

Ženy netreba brať ako samozrejmosť. Sú inšpiratívne a robia život na vidieku lepším. I to je hlavná myšlienka súťaže Vidiecka žena roka. Jednou zo štyroch ocenených je aj Zuzana Valocká, starostka Žabokriek.

Zuzana Valocká je Vidieckou ženou roka v kategórii politička.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Virológ Klempa: Najbližšie týždne budú pre nás veľmi ťažké

Boris Klempa tvrdí, že celoplošné testovanie je teoreticky skvelá vec. Treba však brať do úvahy všetky okolnosti či riziká.

Už ste čítali?