ravení čeliť jej? Túto otázku sme kládli aj na turčianskych mestských a obecných úradoch.
Martinský krízový štáb zasadal v pondelok 12. januára so záverom, že dodávka energie by nemala byť narušená. „Martinskí teplári vyrábajú teplo na báze uhlia, takže mesto Martin zatiaľ nie je ohrozené. Čo sa týka elektrickej energie, pre domácnosti je v súčasnosti zabezpečená,“ povedal referent krízového manažmentu mesta Martin Michal Malík.
Prednosta Turčianskych Teplíc Peter Matula uviedol, že žiadny krízový scenár nepripravovali. „Pravidelne sledujeme vyjadrenia vládnych činiteľov a krízového štábu, ktorý je zriadený na ministerstve hospodárstva. Osobne si nemyslím, že dôjde k výpadku energie. Ak to bude reálne hroziť, zasiahneme,“ povedal.
Vrútky kúria plynom
Podobnú odpoveď nám dal aj vrútocký primátor Miroslav Mazúr. „Myslím, že na túto situáciu nie je pripravená celá republika. Keď dôjde k výpadku energie, nepomôžeme si. Vo Vrútkach nás viac znepokojuje plynová kríza, pretože väčšina domácností je napojená práve na plynové kúrenie. Keďže väčšina Vrútočanov býva v panelákoch, inú možnosť náhradného zdroja, ako je plyn, ani nemáme. Zostáva nám len dúfať, že si Ukrajina s Ruskom svoje spory urovnajú a Slováci prestanú byť rukojemníkmi ich vzájomných vzťahov. Možno nás opäť budú držať nad vodou okolité krajiny, ktoré nám už prejavili solidaritu. Ďalším riešením by mohlo byť reštartovanie jadrového reaktora v Jaslovských Bohuniciach.“
Strach nemajú
V Sučanoch sa krízy s plynom veľmi neobávajú. „V obciach je iná situácia, ľudia v rodinných domoch si vedia zabezpečiť náhradné zdroje tepla,“ uviedol starosta Jozef Petráš. V prípade prerušenia dodávky elektrickej energie obec využije elektrické agregáty na benzínový pohon, ktorým by mohli zabezpečiť chod zdravotníckeho strediska a vypomôcť tam, kde to bude treba.
Aj v Turanoch sú závislí od centrálnej dodávky energie. Keby však bolo treba ľudí informovať, ako majú postupovať a ako sa správať, starosta Miroslav Blahušiak by si vedel poradiť. „Keby som mal vyhlásiť dôležitú správu cez obecný rozhlas, dokázal by som ho spojazdniť,“ vysvetlil.
Ak nebude mrznúť, budú mať aspoň svetlo
Jedinou obcou, ktorá by mohla mať vlastný zdroj energie, sú Necpaly s ich malou vodnou elektrárňou. No to by voda v potoku nemohla byť zamrznutá. Nebude to ale záchrana pre celú dedinu. „Koleso dokáže vyrobiť iba 10 – 12 kilowatov, takže s kúrením si nepomôžeme. Túto elektrinu môžeme použiť na verejné osvetlenie a osvetlenie domácností. Aj to len tých, ktoré sú blízko elektrárne. Ak by sme ju chceli využiť pre viaceré domácnosti, museli by sme ju prepojiť káblom. Takto môžeme zabezpečiť obecný úrad a zdravotné stredisko, takže v prípade potreby môžu obyvatelia využívať služby internetu a pevnú linku v týchto budovách,“ povedal starosta Peter Majko.
Najohrozenejšie sú naše mestá
Isté opatrenia prijal v minulých dňoch aj Obvodný úrad v Martine. V turčianskom regióne zisťoval, koľko obcí využíva zemný plyn. V martinskom okrese to je 24, v teplickom 10 obcí. Najmenšie možnosti využitia iného zdroja na vykurovanie majú mestá Martin, Vrútky a Turčianske Teplice. Ak sa odstaví plyn, Turiec disponuje 69 ubytovacími a stravovacími zariadeniami, ktoré sú vykurované iným zdrojom. Tie by sa mohli v krajnom prípade využívať na umiestnenie najviac ohrozených obyvateľov.
Podľa Miroslava Kovalčíka, vedúceho odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Martine, je obyvateľstvo viac ohrozené výpadkom elektriny ako plynu. „K vykurovaniu domácností a príprave stravy je možné využívať aj elektrospotrebiče. Po výpadku elektrickej energie bude ale obyvateľstvo v ofsajde. Aj keď v regióne výrobu elektrickej energie zabezpečujú tri vodné elektrárne v Krpeľanoch, Sučanoch a na Lipovci a jedna tepelná elektráreň – Martinská teplárenská, ich výroba nepostačuje na pokrytie celkovej spotreby,“ informoval Miroslav Kovalčík. ⋌ (MD)