Turčianske Teplice sa chcú zaradiť medzi modernejšie samosprávy . Radnica spúšťa skúšobnú prevádzku digitalizácie mesta. Občania si môžu vyskúšať vyplniť potrebné formuláre elektronicky. Vďaka zaznamenávaniu zvuku i obrazu si občania budú môcť na webovej stránke pozrieť priebeh zasadnutí mestského zastupiteľstva on-line.
Po zavedení elektronického hlasovania už poslanci teplického zastupiteľstva nebudú dvíhať ruky, ale stláčať gombík. Toto zariadenie okrem iného robí celý audiovizuálny záznam z rokovania a automaticky ho triedi podľa prerokovaných bodov programu a jednotlivých rečníkov. Keďže ľudia nenavštevovali zasadnutia, mestský úrad im aspoň takto dáva priestor dostať sa k zasadnutiam z pohodlia svojho domova.
„Občan si tak na internetovej stránke mesta môže jednoducho vypočuť ten bod rokovania a tých rečníkov, ktorí ho zaujímajú. Mesto zvažuje aj možnosť využitia priamych prenosov z rokovaní prostredníctvom internetu. Tieto prenosy sa potom automaticky uložia aj do archívu internetovej stránky a občan si ich bude môcť pozrieť aj zo záznamu,“ informoval nás prednosta MsÚ Peter Matula. Tento program mestu ponúkajú programátori z Turčianskych Teplíc ako ich pilotný projekt.
Teplická radnica predstavuje aj ďalšie inovácie. Na poslednom tohtoročnom zastupiteľstve nadobudol finálnu podobu i projekt Digitálne mesto. Hlavným predstaviteľom mesta ho prezentovala bratislavská spoločnosť Centire. Prednosta MsÚ očakáva, že projekt sa osvedčí a po skúšobnej trojmesačnej lehote ho zavedú do bežného používania. Digitálne inovácie stáli mesto viac ako pol milióna korún z rozpočtu.
„Projekt má ľuďom uľahčiť povinnú korešpondenciu voči mestu. Občan tak už nebude musieť prísť na úrad, stačí, keď vyplní tlačivo na internete doma a elektronicky ho odošle,“ vysvetľuje P. Matula. Zatiaľ však nefunguje elektronický podpis a preto občan musí tlačivo poslať aj klasickou poštou. V budúcnosti by však mala vraj táto prekážka odpadnúť. „Systém urýchli a uľahčí prácu nielen občanom, ale aj úradníkom na mestskom úrade,“ hovorí prednosta.
V súčasnosti si každý občan môže vyskúšať vyplniť formulár hociktorej žiadosti či oznamu elektronicky. Po zaregistrovaní sa dostane každý občan prístupové meno a heslo a môže sledovať vybavovanie svojej žiadosti on-line. Tieto však nebudú považované za riadne žiadosti. Až po „vychytaní múch“ v testovacej prevádzke sa projekt dostane do riadneho používania. Primátor Michal Sygút sa neobáva, že by projekt mohol stroskotať na nedostatku pripojených rodín k internetu. Osvedčil sa mu totiž aj projekt elektronickej žiackej knižky, až osemdesiat rodičov sa potešilo tejto forme zapisovania známok.
(JAKUB)