Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Najväčšie športové udalosti Turca za rok 2008 pod drobnohľadom

V MINULOM ROKU sa na športových podujatiach predstavili stovky turčianskych športovcov, viacerí z nich zaznamenali rad pozoruhodných výsledkov. Niektoré z nich vám radi pripomenieme.


Január

n Motokrosový reprezentant Jaroslav Katriňák so slzami v očiach prijal správu, že sa 30. ročník známej Rely Dakar neuskutoční. Organizátori podujatie zrušili z obáv pred teroristickými útokmi.
nPeter Vaverka opäť potvrdil svoju výnimočnosť a po devätnásty raz sa stal stolnotenisovým majstrom Turca. Dominoval nielen v dvojhre, ale z víťazstva sa tešil aj vo štvorhre.
n Na Martinskej latke sa vo výbornej forme predstavil výškar Ondrej Krivuš z AK ZTS Martin. V náročnej konkurencii zvíťazil v osobnom rekorde, keď zdolal latku vo výške 188 cm. O pár dni na to, pridal ďalšie dva centimet-re, pričom na majstrovstvách kraja získal striebornú medailu.
n Trénerom futbalistov Rimavskej Soboty B (Martina)sa stal František Karko.
n Turčiansky futbalový zväz zverejnil najlepšiu futbalovú jedenástku Turca za rok 2007. Miesto v nej získali brankár Marián Turčina (MŠK Fomat), obrancovia Dušan Doboš (Ďanová), Roman Volna (Ďanová), Rastislav Fučela (Sklabiňa), Róbert Kubový (Ďanová), strednopoliari Tomáš Krutek (Kláštor), Marek Hollý (MŠK Fomat), Anton Poruba ((MŠK Fomat), Rastislav Šolc (T. Teplice B) a útočníci Marián Móric (Ďanová) a Marián Schmidt (MŠK Fomat). V ankete
o najlepšieho hráča turčianskych futbalových súťaži uspel Roman Volna.
Február
n MHC Martin predĺžil zmluvy s Petrom Klepáčom a útočníkom Lukášom Říhom.
n Ondrej Krivuš si vyskákal premiérový dorastenecký titul majstra Slovenska.
n Hokejisti MHC Martin skončili po základnej časti extraligy na treťom mieste. V súbojoch o účasť v semifinále narazili opäť na Duklu Trenčín.
n Hádzanári MHK Martin spadli do baráže, v nej sa pokúsili ratovať extraligovú príslušnosť. V základnej časti súťaže skončili na predposlednom mieste.
n Metropola Turca spoznala desiatku najlepších športovcov Martina. Miesto v nej získali hokejista Michal Beran a Jaroslav Török, letný biatlonista Radovan Cienik, cestní cyklisti Patrik Chlebo a Vladimír Janovuiak, atlétka Lucia Klocová, naturálny kulturista Juraj Kosorinský, bezmotorový letec Jozef Kožár, hádzanár Ivan Kuchárik a rádioorientačná bežkyňa Barbora Šimečková. Za najúspešnejšie kolektívy Turca boli vybraní hokejisti MHC Martin, hádzanári MHK Martin a hokejbalisti ŠKB Izoglobal Martin. Športovými talentami roku 2007 sa stali výškar Ondrej Krivuš, džudista Matej Hajas a hokejista Michal Murček. Uznanie za celoživotný prínos pre šport získali Stanislava Záthurecká, Jaroslav Dzurec a Štefan Mády.
Marec
n Maroš Litvaj z Turian sa stal majstrom Európy v pretekoch psích záprahov.
n Matej Fedák získal na halových majstrovstvách Slovenska v behu na 3 000 m juniorský majstrovský titul, medzi mužmi skončil štvrtý.
n Hokejisti MHC Martin nepostúpili do semifinále play off. V dramatickej sérii podľahli Trenčínu 3:4 na zápasy, hoci viedli už 3:0. V poslednom, siedmom stretnutí sa rozhodlo v predĺžení. V jeho 31. sekunde sa puk od mantinelu a Lakosilovej hokejky odrazil za bránkovú čiaru. Rozhodujúci gól potvrdil až videorozhodca, tréner Spišiak je dodnes presvedčený, že nemal platiť. Martinčania v konečnom účtovaní získali piate miesto.
n Zimný futbalový turnaj o Pohár primátora mesta Martin vyhral MŠK Fomat Martin pred Dražkovcami a T. Štiavničkou.
Apríl
n Hokejistky MHK Martin získali deviaty majstrovský titul Slovenska.
n Vedenie MHC Martin o ďalší rok predĺžilo zmluvy s trénermi Ladislavom Spišiakom a Mariánom Brusilom.
n Hokejbalisti ŠKB Izoglobal Martin vyhrali základnú časť extraligy. Kométa Vrútky v súťaži skončila na deviatom mieste.
n František Karko sa zo zdravotných dôvodov vzdal funkcie trénera Rimavskej Soboty B. Nahradil ho Marián Kudlík.
n Hokejista Michal Beran predĺžil svoj kontrakt s MHC Martin o ďalšie dva roky.
n Martinskí nohejbaloví veteráni z klubu Agra Martin si v predstihu vybojovali majstrovský titul Slovenska. Zaslúžili sa oň Štefan Urban, Zdenko Buchlák, Ján Bach, Ján Dolník, Miroslav Migát a Milan Monhart.
n S povesťou kanoniera prichá-dza do Martina hokejista David Appel. S klubom sa dohodol na dvojročnom kontrakte.
n Rozhodca Martin Balko uspel vo švajčiarskom Zürichu na záverečných previerkach a vybojoval si tak účasť na európskom futbalovom šampionáte.
n Stolní tenisti Rudna sa stali víťazmi turčianskej stolnotenisovej ligy.
Máj
n Odchovanci martinského hokeja František Skladaný a Radovan Somík sa zúčastnili na majstrovstvách sveta v kanadských mestách Halifax a Québec.
n Martinskí volejbalisti v baráži bojovali o postup do extraligy. S Hriňovou však neuspeli ani v jednom zo štyroch stretnutí. Napriek tomu však do extraligy nakoniec postúpili namiesto Prešova, ktorý bol zo súťaže vylúčený.
n Ivan Dornič a Oleg Koreškov posilnili káder hokejistov MHC Martin.
n Martinčan Jan Kleskeň sa zapísal do knihy slovenských rekordov v tlaku s činkou – 75 percent z hmotnosti pretekára. Činku vážiacu 62 kg vytlačil 664-krát.
n Čech Bronislav Smatana, reprezentujúci farby SCG Martin, vyhral v kategórii combi me-
dzinárodnú súťaž Fatralige 2008.
n Rozhodca Martin Balko asistoval v Moskve Ľubošovi Micheľovi vo finálovom zápase Ligy majstrov, v ktorom sa o najcennejšiu klubovú trofej stretli Manchester United s londýnskou Chelsea.
n Martinské hokejbalistky obhájili prvenstvo na majstrovstvách Slovenska v hokejbale.
n Hádzanári MHK Martin ne-uspeli v baráži a po roku vypadli z najvyššej hádzanárskej súťaže.
n Hokejbalisti Izoglobalu Martin si v slovenskej extralige vybojovali strieborné medaily. Vo finálovej sérii nestačili na bratislavský Doprastav.
Jún
n Imrich Magyar z AC Nové Zámky sa stal majstrom Slovenska v polmaratóne a zároveň víťazom 43. ročníka Behu k srdcu SNP. Na druhom mieste skončil Turčan Miroslav Vanko reprezentujúci farby Obalservisu Košice.
n Lucia Klocová v holandskom Hengele splnila A – limit na olympijské hry. Osemstovku zabehla v čase 1:59,76 min. Neskôr v Osle, kde na prestížnom mítingu skončila druhá, zabehla najlepší európsky výkon roka v čase 1:58,37. Darilo sa jej ale aj v Ostrave. Na mítingu Zlatá tretra nenašla premožiteľku. Zvíťazila v čase 1:59,54 min.
n Mladá džudistka Judo klubu Martin Mária Kucháriková v konkurencii devätnástich džudistiek vyhrala medzinárodný turnaj v rakúskom Grazi.
n Naturálny kulturista Nórbert Zajac si na medzinárodných majstrovstvách Českej republiky v juniorskej kategórii vybojoval bronzovú medailu.
n Na pretekoch Európskeho pohára zdravotne postihnutých cyklistov sa darilo dvojici Janoviak – Mitošinka, ktorá so stratou šiestich sekúnd skončila v časovke jednotlivcov na druhom mieste.
n V Martine a Turanoch sa uskutočnil 48. ročník Tur-čianskych hier mládeže.
n Skončili futbalové súťaže. Teplická Aqua si 13. miestom udržala druholigovú príslušnosť. V tretej lige Rimavská Sobota B (Martin) skončila na 10. mieste. Vo štvrtej lige sa z víťazstva a z postupu do tretej ligy radovala Valča. Trebostovo skončilo tretie, Turany šieste a Belá-Dulice siedma. V piatej lige nováčik z Ďanovej skončil na druhom mieste, Vrútky na šiestom a Sučany na desiatom mieste. Z piatej ligy vypadli Dražkovce. V I. triede podľa očakávania vyhral martinský Fomat, v druhej zas dominovala Turčianska Štiavnička.
n v Budapešti sa rozhodlo, že MHC Martin bol priamo zaradený do superfinále Kontinentálneho pohára.
Júl
n Slovenský motokrosový pretekár Jaroslav Katriňák sa stal celkovým víťazom Rely Transorientale 2008, náročnej súťaže, ktorá viedla cez územie Ruska, Kazachstanu a Číny. Katriňáka dekorovali pri Čínskom múre, asi 80 km od Pekingu.
n V tradičnom zápolení medzi Oblastným futbalovým zväzom v Topoľčanoch a Turčianskym futbalovým zväzom sa viac darilo futbalistom z Turca. Dorastenci vyhrali 3:2 (1:2) a muži 6:4 (2:2).
n Vrútocké vodnopólistky, zverenkyne trénera Mariána Žuchu, získali po jedenásty raz titul majsteriek Slovenska.
n Martinskí futbalisti, hrajúci pod hlavičkou R. Soboty B, sa chceli osamostatniť a pod názvom Spartak 1912 Martin prihlásiť do tretej ligy. Futbalové normy to však nedovolili, Martinčania pod týmto ná-zvom mohli začať hrať futbal od najnižšej súťaže. To sa nakoniec nestalo, jediným reprezentantom martinského futbalu sa tak stal MŠK Fomat Martin.
n Výborná spáva prišla z ma-ďarského Györu. Martinčan Matej Hajas nenašiel vo Svetovom pohári, v kategórii starších žiakov premožiteľa.
n Počas štvrtého dielu pre-stížneho atletického seriálu Zlatá liga si Lucia Klocová v Paríži vylepšila osobné maximum. Na štadióne Stade de France zabehla martinská atlétka v behu na 800 m čas 1:58,51 min a obsadila druhú priečku.
August
n Ladislav Spišiak v ankete o najlepšieho hokejového trénera sezóny 2007/2008 obsadil štvrté miesto.
n Martinskí hokejisti na dobre obsadenom turnaji v konkurencii šiestich tímov získali štvrté miesto.
n Jachtári z martinského Yacht clubu získali na medzinárodných majstrovstvách Slovenska štyri zlaté medaily. Medzi mužmi sa z prvenstva tešila dvojica Jakub Kaňuk a Karol Kalus, v jednoposádkovom Laser Radial uspel Lukáš Zungovský a v mládežníckej triede Optimist triumfoval Branislav Kraker.
n Stelec Pavol Kopp na olympijských hrách v Pekingu po 28. mieste vo vzduchovej pištoli potvrdil, že ľubovoľná pištoľ je jeho silnejšou disciplínou. Po poslednom výstrele sa tešil z piateho miesta, ale po pozitívnom dopingovom náleze strieborného Jong-suna z KĽDR obsadil nakoniec vynikajúcu piatu priečku. Splnil tak želanie svojho trénera Ivana Némethyho a vylepšil olympijské umiestnenie svojho učiteľa.
n Aj v Turci odštartovali futbalové súťaže. V jedinej (II. liga), ktorú organizuje SFZ, má zastúpenie len Aqua Turčianske Teplice.
n Lucia Klocová ukončila svoju olympijskú misiu v semifinále, pričom celkovo skončila v Pekingu na 11. mieste. Od postupu do vytúženého finále ju delilo iba 19 stotín sekundy.
n Hokejový vicemajster sveta z Petrohradu Peter Smrek oznámil, že nastávajúcu sezónu odštartuje v MHC Martin.
n Na 48. ročníku cyklistických pretekov – Slovenské Pyreneje vyhral Ján Šipeky z Trenčína.
September
n Hokejbalisti ŠKB Izoglobal Martin si na Európskom pohári, ktorý sa konal v českom Letohrade, vybojovali strieborné medaily.
n Začala sa hokejová extraliga. V premiérovom zápase novej sezóny vyhral Martin nad Trenčínom 3:2. V drese Martina sa predstavil aj Ľubomír Hurtaj, od ktorého si tréner Spišiak veľa sľuboval.
n Vodnopólistky PVK Vrútky si na svoje konto pripísali ďalší významný úspech. V Piešťanoch vyhrali Česko - Slovenský pohár.
n V ostro sledovanom kva-lifikačnom zápase medzi Chorvátskom a Anglickom sme v úlohe asistenta rozhodcu mohli vidieť aj Martinčana Martina Balka.
n Na paralympijských hrách v Pekingu mal aj Martin svoje želiezka v ohni. Najbližšie k zisku bronzových medailí mala dvojica Janoviak – Mitošinka, ktorá v časovke zrakovo po-stihnutých B&VI skončila štvrtá. Tomuto tandemu sa darilo aj v stíhacích pretekoch na 4 km, siedme miesto je toho dôkazom. V časovke jednotlivcov sa predstavil aj Patrik Chlebo, v ktorej si vybojoval 12. pozíciu. Trinásty zas skončil v pretekoch s hromadným štartom.
Október
n Volejbalisti Neografie Martin sa po prvýkrát predstavili v extralige. V úvodnom kole podľahli Hriňovej 0:3.
n Po debakli 1:9 v Banskej Bystrici opustil trénerskú lavič-ku Turčianskych Teplíc Peter Kurek. Vo funkcii ho nahradil bývalý československý futbalový reprezentant – brankár Karel Stromšík.
n Po dlhých rokoch sa do Martina vrátil Daniel Babka, ktorého predčasne zo svojich služieb uvoľnili Košice.
n Po nepresvedčivých výkonoch hokejistov a sérii štyroch prehier mužstvo nečakane opustil Ľubomír Hurtaj, pričom výpoveď dostal aj obranca Boris Majeský.
n Rozhodca Martin Balko dostal opäť šancu rozhodovať v zápase Ligy majstrov. Spolu so svojimi kolegami viedli zápas medzi Interom Miláno a Werderom Brémy.
n Cyklokrosová slovenská špička sa v pretekoch 4. kola Slovenského pohára zišla vo Vrícku.
n Naturálny kulturista Michal Pliešovský z Fitnes centra Vons Gym v priebehu dvoch týždňov vyhral dve prestížne podujatia. Najprv dominoval na súťaži v Pezinku a potom aj v Karlových Varoch.
n Jachtár Maroš Baran sa stal celkovým víťazom Interpohára. Zo série štyroch pretekov sa dvakrát postavil na najvyšší stupienok.
November
n Skončila sa jesenná časť futbalových súťaží. Druholigová teplická Aqua prezimuje na poslednom mieste, Valčania si zas v premiérovej treťoligovej jeseni vydobyli 9. pozíciu. Vo štvrtej lige si na jeseň dobré počínali druhé Turany a tretie Trebostovo. Naopak, sklamali Beľania, ktorí po jeseni nechali všetkých súperov pred sebou. V piatej lige sa jesenným víťazom stala Ďanová, na chrbát jej na jar z druhej pozície bude dýchať martinský Fomat. Tatran Sučany skončil v jeseni siedmy. V I. triede si líderskú pozíciu vybojovali Turčianske Kľačany, v II. triede je po jeseni na prvej priečke Malý Čepčín.
n Na Nemeckom pohári sa v drese slovenskej reprezentácie objavili hokejisti Ivan Ďatelinka a Ivan Dornnič, ktorý na poslednú chvíľu nahradil zraneného Michala Macha.
n Na Veľkej cene Martina si domáce džudistické nádeje vybojovali deväť medailí.
n Martinskí džudistickí dorastenci sa stali majstrami Slovenska. O majstrovský titul sa zaslúžili Vladimír Žigo, Adam Waakel, Roman Tlachač, Matej Poliak, Martin Olbert, Filip Štancel, Jerguš Mráz, Dušan Hegeduš, Matej Hajas a Matej Klaudis. Úspešní tím viedli tréneri Miroslav Šenkár a Igor Zanovit.
n Volejbalisti Neografie Martin sa dočkali prvých víťazstiev. Po sérii neúspechov vyhrali v Pú-chove a doma s Malackami.
December
n Martinskí hádzanári skončili svoju pohárovú púť v osemfinále. Z ďalších bojov ich vyradil úradujúci majster z Prešova. Veľmi sa im však nedarilo ani v jesennej časti prvej ligy, po ktorej zimujú na 8. mieste. Zverenci trénera Milana Janíka však pre výmenu palubovky v športovej hale na Podháji odohrali 10 z 13 zápasov na súperových ihriskách. V jesennej bilancii zaznamenali 12 bodov.
n Motokrosový pretekár Jaroslav Katriňák sa v pražskom Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny podrobil transplantácii pečene. Na konci roka získal Jaro miestenku v desiatke najúspešnejších športovcov Slovenska za rok 2008.
n Pavol Kopp sa dostal medzi desiatich najúspešnejších strelcov Slovenska. Jeho pekingský výkon bol druhý najcennejší.
n Hokejistov Martina posilnil útočník Martin Čech, ktorý sezónu začal v Mladej Boleslavi. Naopak, po vzájomnej dohode hráčsky káder opustil Marek Hovorka.
n Vedenie MHC Martin predčasne rozviazalo zmluvy s trénermi Ladislavom Spi-šiakom a Mariánom Brusilom. Príčinou výpovedí boli neuspokojivé výsledky mužstva, ktoré nekorenšpondovali s predsezónnymi ambíciami klubu. Novými kormidelníkmi MHC sa stali Dušan Gregor a Juraj Jakubík.
n Tradičný vrútocký Silvestrovský beh zdravia vyhral Miroslav Vanko.
n Hokejbalisti Izoglobalu Martin strávia dvojmesačnú prestávku na čele extraligového pelotónu. V jesennej časti sa darilo aj Vrútočanom, ktorí boli po 16. kole na treťom mieste.
n Skončila základná časť extraligovej súťaže volejbalistov. Do nadstavby vstúpili Martinčania z posledného miesta.
ROMAN KOPKA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 319
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 23 022
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 346
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 713
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 625
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 231
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 050
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 560
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 409
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 647
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V dedine chýbali potraviny, ľudia majú opäť kde nakupovať

V Socovciach to mali náročné najmä dôchodcovia.

V Socovciach postavili celkom novú samoobsluhu.

Porucha horúcovodu spôsobila výpadok tepla i teplej vody

V niektorých martinských domoch a bytoch sa nekúrilo a netiekla teplá voda.

Ilustračná fotografia.

V Martine bude cez víkend 44 dočasných odberových miest

Na prihlásenie na testovanie budú môcť Martinčania využívať mobilnú aplikáciu.

V Tepliciach sa bude testovať od štvrtka, pozrite si kde a kedy

V meste zriadlili dve odberové miesta. Tretie je mobilné, to je v prevádzke už dlhšie.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

Zoznam mobilných odberových miest v Turci

Tieto mobilné odberové miesta fungujú už dlhšie, ďalšie odberové miesta budú mestá a obce vytvárať.

V Trenčíne pribudne ďalšie záchytné parkovisko, bude bezplatné

Jeho kapacita nepresiahne 60 parkovacích miest.

Už ste čítali?