V šestke iba jeden deň

Martin - Banská Bystrica 8:2 (3:1,2:O,3:1)
Martinčania s nožom na krku zvládli súboj s Bystričanmi excelentne a aj pred posledným zápasom základnej časti, ktorý ich už na druhý deň čakal vo Zvolene, si udržali nádej na účasť v prvej šestke.

Zápas začali lepšie hostia a od úvodných sekúnd bol brankár Lakosil v stálej pernamencii. Gól však padol na druhej strane. V 5. min z prvej vážnejšej akcie domácich skóroval Říha, na jeho bekhendovú strelu ponad lapačku Petrík nedočiahol. V 8. min inkasoval po druhýkrát, tentoraz mu vizitku návratu do Martina poslal Lašček. Nováčik ale nepadol do kolien a už o 42 sekúnd ho vrátil do hry Ižvolt. Potom mali hostia viacero šancí, ale Lakosil stiahol roletu. Bystričania nevyužili ani takmer dvojminútovú početnú výhodu o dvoch hráčov. Počas nej síce až sedemkrát vystrelili, ale bez úspechu. Na konci tretiny mali podobnú príležitosť aj Martinčania. Po 17 sekundách Dornič neuveriteľnou strelou do šibenice vrátil svojmu tímu dvojgólové vedenie.
Druhu tretinu odštartovali gregorovci vo veľkom štýle a ich strelecká aktivita bola odmenená v 26. min. Perfektnú kombináciu prvého útoku a spätnú Říhovu prihrávku ukážkovo zakončil Dornič. Mladý ho-kejista sa zaskvel aj v 38. min. Po kolmej prihrávke Vantrobu nekompromisnou strelou do šibenice zaznamenal svoj prvý hetrik v sezóne. V poslednej časti sa Martinčania nezamerali len na udržanie výsledku. Domáci naďalej hýrili aktivitou a po ďalšej skvostnej prihrávke zvyšoval Polák v 48. min už na 6:1. Potom síce hosťujúci Majeský znížil, no už o malú chvíľu Babka ďalšou strelou do hornej časti brány vyhnal Petríka na striedačku. V 57. min, pri presilovej hre, sa odrazený puk dostal k Dorničovi, ktorý prudkou prízemnou strelou pečatil konečný výsledok.
FAKTY O ZÁPASE
n Góly: 5. Říha (Klepáč, Polák), 8. Lašček (Ďatelinka), 20. Dornič (Klepáč, Havel), 26. Dornič (Říha, Kolba),39. Dornič (Vantroba, Džerinš), 48. Polák (Říha, L.Havel), 50. Babka (Trokan, Török), 57. Dornič - 9. Ižvolt (Škvaridlo, Češík), 48. I. Majeský (Ľ. Sabol, V. Vlk). Vylúčení: 7:9 na 2 min, navyše L. Říha a I. Majeský obaja na 10 min za nešportové správanie. Presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0. Rozhodovali: D. Konc, Baluška - T. Orolin, Snášel. Diváci: 3 500. MARTIN: Lakosil – Polák, Klepáč, Babka, Ďatelinka, Kolba, Vantroba – Havel, Říha, Dornič – Török, Lašček, Trokan – Džerinš, Čech, Škumát. (KP)

Zvolen - Martin 1:2 SN (0:1,0:0,1:0 - 0:0,0:1)
Martinskí hokejisti po prvýkrát v sezóne uspeli v samostatných nájazdoch, drámu ukončil útočník Lukáš Havel.

Vo zvolenskej bránke dostal príležitosť mladučký Škrečko, ktorý kapituloval v 12. min, keď sa svojim dôrazom počas presilovky presadil Havel. Potom zaujalo zakončenie domáceho kapitána Ladislava Čierneho, no Lakosil ukázal svoje umenie. Na začiatku druhej tretiny boli domáci nebezpečnejší i aktívnejší. Najprv sa pred brankárom Martina nepresadil Chovan a po ňom nepresne namieril aj Lelkeš. O prácu pre Škrečka sa najviac starala tretia formácia Martina. V 35. min sa do veľkej príležitosti dostal Klouda, no sám pred Lakosilom neuspel a podobne pochodil v posledných sekundách prostredného dejstva, počas presilovky o dvoch hráčov aj Barinka. Domácim sa vytúženého gólu dočkali v 44. min, keď po Cebákovej prihrávke prestrelil Lakosila z ľavého kruhu Hvila. O tri minúty neskôr sa rútil sám na Škrečka skúsený Török, ale mladý gólman sa prezentoval výborným zákrokom. V 48. min zápasu vybuchol na zvolenskom zimnom štadióne delobuch a rozhodcovia poslali obidva kolektívy takmer na 30 minút do kabín. Po nečakanej prestávke sa už do konca riadneho hracieho času na ľade takmer nič neudialo, pričom šance prišli až v predĺžení. Najskôr sa Škrečko zapotil pri strele Klepáča a následne trafil hornú žŕdku Havel. Na opačnej strane nedotiahol pekné sólo do úspešného konca Dubec. Preto museli rozhodnúť až v samostatné nájazdy. Dramatický rozstrel rozhodol až Havlov vydarený blafák v siedmej sérii.
n Góly: 44. Hvila (Cebák) - 12. L. Havel ( Říha, Polák), rozhodujúci sam. nájazd Havel. Vylúčení: 4:4 na 2 min. Presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.Rozhodovali: J. Konc, Kubuš - Gajan, Tornay. Diváci: 952. MARTIN: Lakosil - Polák, Klepáč, Babka, Ďatelinka, Kolba, Vantroba - Havel, Říha, Dornič - Török, Lašček, Trokan - Džerinš, Čech, Škumát. (RB)

Dušan Gregor: Chlapci si zaslúžia pochvalu
Aj Dušan Gregor si po zápase vo Zvolene poriadne odfúkol. Jeho mužstvo dvojbodovým ziskom aspoň na jeden deň vrátilo loptičku na trenčiansku stranu.

„Napriek tomu, že sme jeden bod stratili, tak som chlapcov za predvedený výkon pochválil. Treba si uvedomiť, že Zvolen má svoju kvalitu a uspieť na jeho ľade nie je každodenná záležitosť. Nájazdy sú vždy lotériou, ale dnes sme si v nich uspieť zaslúžili,“ povedal nám martinský kormidelník Dušan Gregor, ktorého zverenci urobili všetko preto, aby ich postupová nádej žila aj v nedeľu. „Škoda len, že náš osud už nemáme vo svojich rukách,“ povzdychol si.
Nezvyčajný okamih priniesla 48. minúta stretnutia. Zo sektora martinských fanúšikov dopadli na ľad petardy a rozhodcovia tak trochu necitlivo, až na polhodinu, prerušili zápas. „Ťažko povedať akoby to do-
padlo, keby sa zápas neprerušil. Mám ale pocit, že nám to veľmi nepomohlo. Po vyrovnávajúcom góle Zvolenčanov sme sa čoraz častejšie tlačili do ofenzívy, prestávka nás zabrzdila v úsilí,“ komentoval nečakanú situáciu martinský kouč.
Dušana Gregora sme sa pochopiteľne v sobotu večer spýtali aj na nedeľňajší zápas Poradu s Trenčínom. „Verím, že všetko prebehne vo férovom duchu a vyhrá lepší. Poprad deklaruje, že ešte nevzdal boj o play off. To mu velí vyhrať. Na druhej strane Trenčín vie, aká je matematika, takže uvidíme.“
Dušan Gregor vedie Mar-tinčanov len od 1. januára, zaujímalo nás k akým poznatkom za ten čas dospel. „Zatiaľ som tu pomerne krátko, ale môžem povedať, že mužstvo sa začína formovať. Dáva sa do kopy nielen po hráčskej stránke, ale aj v šatni sa črtá dobrá partia. Verím, že v ďalších dňoch budeme v nastúpenom trende pokračovať. Či už budeme v prvej šestke alebo nie. Ak by sme neboli, tak si musíme postrážiť pozíciu zaručujúcu účasť v play off. V hre je ešte veľa bodov, nemôžme si dovoliť niečo podceniť.“ (KP)