Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

V ideálnej zostave Turca dostalo dôveru až deväť nováčikov

Zástupcovia pätnástich futbalových klubov, predstavitelia Výkonného výboru Turčianskeho futbalového zväzu a jeho odborných komisií, vrátane našej redakcie, rozhodli o najlepšej futbalovej jedenástke turčianskych futbalových súťaží za rok 2008. V krátkych

profiloch vám predstavujeme hráčov, ktorí si minimálne na rok zabezpečili miesto v ideálnej zostave Turca.

BRANKÁR
Martin Chalupka - 27.12. 1982
(ŠK Turčianska Štiavnička)
Jeden z dvoch „východniarov“ v jedenástke roka začínal v klube Jasenov, odkiaľ prešiel do prvoligového dorastu v Humennom. Do Martina si prišiel odkrútiť vojenskú službu, počas nej hrával piatu ligu za Turčiansku Štiavničku. Tomuto klubu zostal verný aj po jej skončení a vý-znamnou mierou sa pričinil o postup mužstva do štvrtej ligy. V roku 2005 pol sezóny hrával za Žiar nad Hronom, neskôr prestúpil do Liptovského Mikuláša, s ktorým vybojoval postup do druhej ligy. V zime 2008 sa vrátil do klubu, ktorý mu prirás-tol k srdcu - do Turčianskej Štiavničky. Na jeho futbalovom raste sa podieľali tréneri Ľupčo, Petrovaj, Kudry, Stančík, Karko, Tekel, Vavrovič a Petrík. Najviac mu však dal tréner Peter Kurek a jeho rady sa drží dodnes. „Keď do futbalu nevložíš všetko, tak ho nemá význam hrať, nieto ešte niečo v ňom dokázať“.
Martin je veľmi dobre fyzicky pripravený. Vyniká najmä na čiare, jeho prednosťou je schopnosť organizácie obrannej činnosti. Niekedy je možno až príliš impulzívny, čo vyplýva z jeho „východniarskej nátury“. Brankár nováčika z Turčianskej Štiavničky sa v jedenástke roka objavuje po prvýkrát. V ankete získal 31 bodov.
PRAVÝ OBRANCA

Skryť Vypnúť reklamu


Miroslav Blahušiak – 9. 4. 1989
(Družstevník Dražkovce)

Martinský rodák svoje prvé futbalové kroky urobil v Dražkovciach, kde začínal ako 9-ročný. Postupne sa prepracoval do dorasteneckej kategórie a už ako 16-ročný začal pravidelne hrávať aj za družstvo dospelých. V súťažnom ročníku 2007/2008 bol na hosťovaní v martinskom MŠK Fomat, čo mu určite pomohlo v jeho športovom raste. Okrem tohto hosťovania sú však všetky futbalové stopy spojené s Dražkovcami. Za jeho doterajšími úspechmi stoja predovšetkým tréneri, z ktorých ho každý niečomu priučil, a sa-mozrejme otec, tiež bývalý dobrý futbalista. Miro študuje v prvom ročníku na Ekonomickej Univerzity v Bratislave. Napriek mladému veku pôsobí na ihrisku istým dojmom. Jeho prednosťou je rýchlosť a dôraznosť, dokáže si v priestore, za ktorý je zodpoved-ný, urobiť poriadok. V súbojoch býva nekompromisný, nepatrí medzi tých, ktorí by v nich ťahali za kratší koniec.
Miroslav Blahušiak v jedenástke roka zažíva premiéru. V ankete získal 34 bodov.
ZADNÝ STOPÉR

Skryť Vypnúť reklamu

Rastislav Fučela – 5. 3. 1973
(Družstevník Sklabiňa)
Už druhú sezónu pôsobí v Sklabini ako hrajúci tréner dospelých. Jeho prácu si miestni funkcionári nevedia vynachváliť, sú s ňou maximálne spokojní. Rasťo má veľký podiel na tom, že sa futbal v Skla-bini po menších problémoch opäť stavia z kolien na nohy. Skúsený, dnes už 35-ročný futbalista vyniká komplexnosťou. Dokáže zahrať na každom poste. Je technicky dobre vybavený, svojím umením a vodcovskými schopnosťami si vždy rýchlo získal rešpekt spoluhráčov a teraz už aj svojich zverencov. Jeho futbalová kariéra je bohatá. Okrem Martina pôsobil v Žabokrekoch, Kremnici, Divia-koch, vo Vrútkach a v Belej.
Rastislav Fučela si miesto v zostave roka vybojoval po druhýkrát, v ankete nazbieral 39 bodov.
PREDNÝ STOPÉR
Stanislav Gregor – 28. 3. 1985
(FK Pokrok Turčianske Kľa-čany)
Je výraznou oporou zadných radov mužstva z Turčianskych Kľačian, ktoré po jesennej časti I. triedy zimuje na prvom mieste. Napriek tomu, že Stano kraľuje v obrane, vie sa aj strelecky presadiť. Najlepšie o tom vypovedá skutočnosť, že na jeseň zo svojho tímu strelil najviac gólov.
Mladý futbalista má priateľskú povahu a je pevnou súčasťou výbornej partie. Vyniká aj organizačnými schopnosťami, pričom spoluhráči o ňom tvrdia, že sa v každej chvíli môžu naňho spoľahnúť. S futbalom začínal ako 10-ročný v Turčianskych Kľačanoch, jeho prvé futbalové kroky usmerňovali tréneri Ivan Kramár a Miroslav Skalák. Títo v ňom podporovali ofenzívne schopnosti. Už ako 16-ročný začal pravidelne nastupovať za družstvo dospelých a postupne sa aj napriek mladému veku stal jeho oporou. V sezóne 2007/2008 bol na hosťovaní vo Vrútkach, kde získal nielen prehľad, ale aj množstvo skúseností, ktoré dokáže na ihrisku zúročiť.
Stanislav Gregor je súčasťou najlepšej jedenástky po prvý-krát, v ankete získal 41 bodov.
ĽAVÝ OBRANCA
Michal Kosinka – 10.11.1988
(MŠK Fomat Martin)
Od skorého žiackeho veku hrá v martinskom Fomate, v ktorom postupne prešiel všetkými vekovými kategóriami. Ako dorastenec študoval na strednej škole v Ružomberku, kde hral aj za miestny MŠK. Po skončení školy sa vrátil späť do Martina a napevno sa usadil na kraji obrany. Je však univerzálnym typom hráča, ktorý dokáže svoje úlohy plniť aj v útoku. Nejedenkrát preukázal aj svoje strelecké kvality, jeho strely bývajú nielen prudké, ale aj dobre umiestnené. Brankári by vedeli rozprávať...
Michal Kosinka má iba 20 rokov, je slobodný a v jedenástke roka si „odbil“ svoju premiéru. V ankete získal 40 bodov.
PRAVÝ ZÁLOŽNÍK
Ivan Pavlovič – 12.6.1989
(MŠK Fomat Martin)
Najmladší člen futbalovej jedenástky je odchovancom MŠK Fomat Martin. Napriek malej postave vyniká Ivan mimoriadnou bojovnosťou, nesmiernou vôľou a húževnatosťou. Žiadna lopta nie je preňho stratená, do každého súboja ide dôrazne a bez rešpektu. Možno na rozdiel od svojich rovesníkov nemá až toľko talentu, ale práve spomínanými vlastnosťami ich už dávno prevýšil. Mladý futbalista svoje futbalové schopnosti rozvíja pravidelnou účasťou na tréningovom procese, aj v tomto smere je pre svojich spoluhráčov príkladom. Možno aj preto sa už ako dorastenec prepracoval do základnej zostavy prvého mužstva, ktoré má ambíciu v tejto sezóne postúpiť z piatej do štvrtej ligy.
Kvality svojho hráča si všimli aj funkcionári klubu, Ivan Pavlovič bol vlani vyhlásený za najlepšieho dorastenca MŠK Fomat. Tentoraz zaznamenal ďalší individuálny úspech, po prvý-krát bol zaradený do najlepšej jedenástky. V ankete získal 40 bodov.

Skryť Vypnúť reklamu

PRAVÝ VNÚTORNÝ
ZÁLOŽNÍK

Marek Hollý – 20. 8. 1973 (MŠK Fomat Martin)
Je to človek, ktorý sa naplno oddal futbalu. Martinčania v jeho osobe získali nielen obetavého funkcionára a trénera, ale aj hráča, ktorý má na ihrisku stále čo povedať. Marek žije futbalom a pre futbal. Vytyčuje si pred seba najvyššie ciele, vždy sa snaží byť so svojím mužstvom najlepší. Krátkodobé neúspechy ho nedokážu odradiť, práve naopak, dokážu ho ešte viac motivovať. Marek je futbaloví svetobežník. Vystriedal viacero klubov. Na Slovensku pôsobil v Rimavskej Sobote, Banskej Bystrici, či v Slovane Bratislava. V susednej Českej republike hral pod vedením futbalového mága Karla Brüknera v Sigma Olomouc. Neskôr sa dostal aj do Ruska, jeho futbalové schopnosti obdivovali fanúšikovia v tímoch ako Lokomotiv Nižnyj Novgorod, CSKA Moskva, Alania Vladikavkaz, Anži Machačkala a Astrachán. Za-hral si aj v najcennejšom drese, reprezentoval Slovensko nielen v mládežníckych výberoch, ale aj v mužstve dospelých. Môže sa pochváliť aj zbierkou medailí, tie získal v troch súťažiach – na Slovensku, v Čechách i v Rusku.
Marek Hollý v jedenástke roka obhájil svoju pozíciu, miesto v nej si vydobyl po druhýkrát. V ankete získal 40 bodov.

ĽAVÝ VNÚTORNÝ
ZÁLOŽNÍK

Jakub Krkoška – 13. 4. 1989
(MŠK Fomat Martin)
Odchovanec MŠK Fomat Martin od svojich šestnástich rokov pravidelne nastupoval za družstvo dospelých, ktorému pomohol rozbehnúť éru jeho samostatnosti. Tréner Pavol Chovaňák o ňom tvrdí, že je to perspektívny futbalista, ktorý, ak nepoľaví vo svojom úsilí, tak ho čaká svetlá futbalová budúcnosť. Talentovaný strednopoliar je technicky dobre vybavený, napriek mladému veku už vo viacerých ťažkých stretnutiach preukázal pokoj, rozvahu a prehľad. Svojimi kombinačnými schopnosťami dokáže pripravovať šance spoluhráčom, ktoré, ak sa do nich dostane, vie aj premeniť. Povestná je najmä jeho ľavačka.
Jakub Krkoška študuje na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave a v súčasnosti už pod vedením trénera Norberta Hrnčára skúša šťastie v rezerve bratislavského Slovana. Iba 19-ročný futbalista sa v najlepšej jedenástke objavuje po prvýkrát, v ankete si na svoje konto pripísal 42 bodov.

ĽAVÝ ZÁLOŽNÍK

Marián Kamien – 4.4.1976
(FC TVS Kláštor pod Znie-vom)

Magister biológie a ekológie začal s futbalom ako deväťročný v martinskej prípravke pod vedením trénera Jozefa Ďuričku. V žiackych kategóriách, a jednu sezónu ako dorastenec, pôsobil v Kláštore pod Znievom, odkiaľ neskôr prešiel do dorastu ŠKF ZŤS Martin. Po skončení dorasteneckého veku sa vrátil do Kláštora, v ktorom hral do roku 1998. Ďalšie štyri roky odohral vo Veľkom Lapáši (okr. Nitra). Dve sezóny pôsobil v piatej lige, jednu vo štvrtej. Potom sa opäť sa vrátil do Kláštora, v ktorom pôsobí dodnes. Za najlepšie futbalové roky považuje pôsobenie v „martinskom doraste, rád spomína aj na roky strávené vo Veľkom Lapáši. Okrem futbalu ho bavia aj iné športy. V lete cyklistika a tenis, v zime hokej a lyžovanie.
Marián Kamien je v jedenástke roka. Prvýkrát v ankete získal 37 bodov.
ÚTOČNÍK


Tomáš Záborský – 6. 2. 1983
(Družstevník Dražkovce)

Futbal sa odmalička stal jeho veľkým koníčkom, ktorému sa venuje už od svojich siedmich rokov. Možno je tak trochu škoda, že Tomáš nehral futbal v martinských mládežníckych výberoch, jeho talent by sa ešte rýchlejšie rozvíjal. V Dražkovciach začínal ako obranca, pričom až me-dzi dospelými, s ktorými hrá od svojich sedemnástich, sa posunul na hrot útoku. Urobil dobre. Z Tomáša sa stal výborný útočník s čuchom na góly. Na ihrisku síce niekedy pôsobí nenápadným dojmom, ale nedajte sa pomýliť. Svojou rýchlosťou dokáže prešprintovať súperov, vie sa presadiť aj v hre jeden na jedného. Góly sú uňho samozrejmosťou, mužstvo sa naňho v tomto smere veľmi spolieha. Tomáš Záborský je inteligentný futbalista s vynikajúcim prehľadom. V zostave najlepších si miesto vybojoval po prvýkrát, v ankete získal 34 bodov.
ÚTOČNÍK

Marián Pčola – 13. 6. 1983
(MŠK Fomat Martin)

Keď od lanskej jari začal nastupovať v drese martinského Fomatu, tak pozorný fanúšik si hneď musel všimnúť jeho futbalové majstrovstvo. Bolo ho plné ihrisko. Rodák zo Sniny je univerzálnym typom hráča s mimoriadne ofenzívnymi danosťami. Zdobí ho nielen rýchlosť, výbušnosť, ale i dobra technika. Navyše má zmysel pre kombinačnú hru, jeho prednosťou je strieľanie gólov, ktoré do siete brankárov posiela ako na bežiacom páse. Za jeden rok pôsobenia vo Fomate v jeho drese v súťažných stretnutiach zaznamenal neuveriteľných 31 presných zásahov. Stačilo mu na to len 22 zápasov. Nie nadarmo o ňom Pavol Chovaňák hovorí, že je to hráč minimálne na druhú ligu. Zahrá si ju niekedy aj v Martine?
Marián Pčola má 25 rokov a v jedenástke roka sa objavuje po prvýkrát. V ankete získal 42 bodov.
ROMAN KOPKA, EDO MAŇÚR

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 20 189
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 19 836
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 17 429
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 16 594
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 9 090
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat 7 666
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 583
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 345
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 275
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 6 778
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Po dvoch prehrách naši naplno zabrali a zdolali Levice.

Martinčania dokázali Levice zdolať aj tretíkrát v sezóne. V stredu mali výborný vstup do stretnutia a rutinérsky zvládli aj záver.

4 h
Konečne si mohli prísť na svoje aj bežkári.

Bežkári využili každú chvíľu, aby si mohli zašportovať. Pekné sú i prechádzky zasneženou prírodou.

6 h
Niekedy si treba poradiť so snehom aj ručne.

Prioritnou zónou v rámci zimnej údržby v Turčianskych Tepliciach je centrum mesta, prístupové cesty a chodníky vedúce ku školám a škôlkam, autobusovým zastávkam či k železničnej stanici, resp. zastávke.

10 h
Mobilné odberové miesto pri Kine Moskva.

Niekde sa objednávalo, niekde si bolo treba vystať rad.

27. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vo štvrtok dopoludnia zaznamenali ľudia v Handlovej aj Prievidzi otrasy zeme.

7 h

Poradia sa od včera zmenili.

27. jan

Mesto pracuje na tom, aby bol v Nitre dostatočný počet mobilných odberných miest počas celého týždňa.

23 h

Pokiaľ ste nezvestné deti videli, kontaktujte políciu.

27. jan

Už ste čítali?